Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Hromnické jezírko. Návštěva jiného světa.

Hromnické jezírko. Návštěva jiného světa.

V naší zemi máme sice dostatek rybníků, ale jezer a jezírek je zde poskrovnu. Jenom jedno jezírko má však červenou barvu. Je to Hromnické jezírko.

Jen několik kilometrů severně od Plzně leží obec Hromnice. V jejím okolí se nachází bohatá naleziště kamencové, neboli vitriolové břidlice. Ta se zde těžila již od 16. století a byla používaná při výrobě kamence, užívaného především jako bělícího prostředku pří výrobě textilu. Začátkem 19. století se zjistilo, že zdejší břidlice se výborně hodí k výrobě dýmavé, neboli české kyseliny sírové. Dýmavá kyselina sírová byla v té době totiž jediným známým rozpouštědlem indiga, důležitého textilního barviva rostlinného původu. Právě v Hromnici se jako na jediném místě na světě vyráběla z kamencové břidlice dýmavá kyselina sírová a na jejich dodávkách byl plně závislý německý a h.j.anglický textilní průmysl. Na konci 19. století však v Anglii přišli na mnohem lacinější způsob výroby dýmavé kyseliny sírové a tak v roce 1898 zdejší těžba břidlice zanikla.

Po zastavení těžby se utrhla jedna stěna břidlicového lomu, zavalila odvodňovací štolu na dně lomu a vzniklo tak jezírko o délce 190 m a šířce 130 m, které je hluboké 18 m. Zdejší jezírko má plochu dvou hektarů.

Je to zvláštní kraj, jakoby z jiné planety. Na šedavě bílých stěnách břidlicového lomu rostou jenom bílé břízy. Jezírko je plné agresivních síranových vod, a proto v něm není žádný život a je zde taky zakázáno koupání. Vysoký obsah síranu železitého a hlinitého dodává vodě zvláštní červenou barvu a jezírko bývá někdy nazýváno taky Červeným jezírkem Zdejší Hromnické jezírko a okolní krajina patří k významným turistickým zajímavostem naší země.

Jiří Glet


12.7.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 7   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Hromnické jezírko. Návštěva jiného světa.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
YXH
YXH - 12.7.2012 15:52

Slezt se tam da z jedne strany, a ta voda taky neni jako kyselina sirova ve zkumavce ve skolni laboratori.smajlik - 68 Manzel tam slezl a fotil dole taky, Ale ja silela az do te doby nez vylezl ven. Je to hodne sypke.

 
Jarča*
Jarča* - 12.7.2012 13:09

Almega: nevím, ale radši bych to nezkoušelasmajlik - 68

 
Almega
Almega - 12.7.2012 11:20

Co by se asi stalo,kdyby tam někdo vlezl??? Vytáhl by jen kosti z vody???

 
Jarča*
Jarča* - 12.7.2012 8:33

dadka: myslím, že ne, dívali jsme se na něj z výšky zrovna jako na té fotce, a ono je to možná i lepší, aby to někoho nesvádělo se v něm máčetsmajlik - 16

 
dadka
dadka - 12.7.2012 8:24

Krásné...a dá se sejít až k jezírku? Podle fotky to tak nevypadá...

 
Jarča*
Jarča* - 12.7.2012 6:44

Před pár lety jsme tam byli na výletě, zajímavé místo.

 
YXH
YXH - 12.7.2012 6:12

Je tam krasne ale tak trochu smutno, skoro uzko. Takove trochu jako zacarovane.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127751.
Archiv anket.