Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Doudleby nad Orlicí. Tip na výlet.

Doudleby nad Orlicí. Tip na výlet.

Za jedním z našich nejkrásnějších renesančních zámků se vydáme do východních Čech, do městečka Doudleb nad Orlicí. Na místě původní středověké tvrze zde byl koncem 16. století postaven renesanční zámek. Čtyřkřídlá budova s arkádovým nádvořím je vyzdobena sgrafity s rostlinnými a ornamentálními motivy a figurální výzdobou všech zdí a komínů. Barokní zámecká kaple sv. Rodiny je zdobená štukami. Na zámku se taky zachovaly cenné nástropní malby. V zámeckých komnatách se nachází soubor tapisérií a renesanční nábytek. Je zde taky umístěna expozice zaměřená na lov a lovecké zbraně.

Babiččin dvoreček s domácími zvířátky mohou zájemci navštívit zdarma. Jsou zde ovce, krávy, poníci, kozy, prasata, kachny, králíci i oslík. Zámek je obklopen zámeckým parkem z počátku 19. století. V části parku byla zřízena obora s jeleny, daňky, muflony a pštrosy.

V městečku, na levém břehu řeky Divoké Orlice, se zachovala bývalá židovská čtvrť z 18. století s některými původními domy. Někdejší židovská synagoga dnes slouží pro potřeby Československé církve husitské.

Jižně od městečka, na vrchu Kastel, stojí dřevěná rozhledna Vrbice. Za dobré viditelnosti je možno odsud vidět Orlické Hory a Krkonoše. V blízkosti rozhledny stojí nově vybudovaný Penzion pod Rozhlednou, jehož součástí je i restaurace s letní terasou a venkovní bazén. Můžete taky navštívit sousední malou obec Vrbice s lesní studánkou s altánkem a lesoparkem Olšinky s krásnou přírodní krajinou.

Jiří Glet


24.7.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Doudleby nad Orlicí. Tip na výlet.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Mirka999
Mirka999 - 25.4.2023 8:37

Doudleby nad Orlicí jsem zatím nenavštívila, ale loni jsem s přáteli byla v Českém ráji. Celou dovolenou jsme jezdili na kolech po okolí, tak jsem si na tuhle akci koupila na internetových stránkách https://www.naturehikecz.cz/ nový cyklistický batoh. Naštěstí jsem si vybrala variantu, která je vyrobená z voděodolného materiálu, jelikož na našich cestách jsme často zmokli.

 
matysek
matysek - 24.7.2012 19:18

1234-5: a já se vdávala na Potštejněsmajlik - 60

 
1234-5
1234-5 - 24.7.2012 11:26

Světlonoska: .. a nejen Častolky, ale i RK
obrázek - ZAMEK(15).jpg

 
1234-5
1234-5 - 24.7.2012 11:16

Tam se ženil můj syn ...smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 
a....
a.... - 24.7.2012 9:17

A když Doudleby tak i Potštejn, to je moje srdeční záležitostsmajlik - 60 podle Orlice na kole se tam parádně dojede. Jo tenhle víkend si to zase už asi potisící zopakujusmajlik - 58

 
Světlonoska
Světlonoska - 24.7.2012 7:46

smajlik - 5Doporučuji -společně s blízkým zámkem v Častolovicích,je to nás krajsmajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.