Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Směly na Karlštejn ženy? Ano, nebo ne?

Směly na Karlštejn ženy? Ano, nebo ne?

„Jede král, jede král...“ Kdo z nás by neznal muzikál Noc na Karlštejně. Příběh o lásce oddané královny, jež se přes králův výslovný zákaz vetřela na hrad Karlštejn, kam měly ženy zakázaný přístup. Víte však, že ve skutečnosti to bylo úplně jinak?

Legenda o zákazu vznikla nedopatřením, či spíše špatně vyloženým zápisem v hradní kronice. Ženy měly na Karlštejn přístup neomezený, nesměly však vstoupit do hradní věže. Ta sloužila k uložení korunovačních klenotů a dalších pokladů. V 16. století dokonce žila na Karlštejně žena, která se do dějin hradu nezapsala právě nejlépe. Mohla by totiž směle soutěžit s nechvalně proslulou slovenskou Čachtickou paní.

Krutá a nemilosrdná paní Kateřina

Byla manželkou hradního purkrabího a svého postavení i moci hojně zneužívala. Patrně měla silné sadistické sklony, protože se neštítila ani vražd. Týrala služebnictvo, hlavně mladá děvčata, a ani ke zvířatům nehořela láskou. Například za potrhané krajky nechala provinilou kočičku stáhnout zaživa z kůže. Neposlušného sluhu dala nemilosrdně shodit do hladomorny, a to doslova. Bez pomoci lana byl svržen dolů. Můžeme se jen domýšlet, jaká muka musel asi prožívat, když těžce zraněný pomalu umíral hlady.karlštejn

Na řádění kruté ženy upozornil karlštejnský děkan Václav Hájek z Libočan. Soud vyřkl nad ukrutnicí ortel – stejně nemilosrdný, jako byla ona sama: zahynula mučivou smrtí hladem. Její manžel se však děkanovi za udání pomstil a z hradu jej vyhostil. Ten pak byl dopraven do Prahy ve velmi ponižující pozici, uvázán pod břicho koně. Několik dní po hraběnčině smrti také záhadně náhle zemřel předsedající soudu, který o trestu smrti rozhodl. Zdá se, že kruté a vražedné Kateřininy ruce vraždily i po její smrti...

Nedobytná věž

Stavbu Karlštejna zahájil Karel IV. a byla to tehdy veliká, převeliká sláva. Jak by ne. Král měl v plánu vystavět nejbezpečnější a největší hrad v celé zemi. To proto, aby měl kde uložit a střežit královské poklady a korunovační klenoty. Skutečně spočinuly na nejvyšším místě hradu: v kapli sv. Kříže ve Velké věži. Dlouhá léta byly poklady ve věži v bezpečí, pak však nechal část odvézt Zikmund, který se obával vzbouřených husitů. Těm se hrad dobýt nepodařilo, ačkoli se velmi snažili, vytrvale jej obléhali a vrhali na něj kameny, hořící smůlu i fekálie. Karlštejn odolal.

Za třicetileté války podlehl Švédům, avšak Velká věž zůstala nedobytná i pro ně.

Slepá studna

Další zajímavostí je hradní studna. Kutnohorští havíři tehdy vrtali a vrtali, až se provrtali do hloubky 80 metrů. Na vodu přesto nenarazili. Spojili tedy dno studny s blízkým potokem, a tak byl zajištěn přísun vody do hradu. Nebylo to ovšem nijak bezpečné, pro případné dobyvačné nájezdníky by bylo velice snadné dostat se touto chodbou přímo do hradu. Proto byl „fígl“ s „potoční studnou“ držen v přísné tajnosti. Traduje se, že ti, kteří se na stavbě podíleli, byli popraveni.

Jestliže vás naše vyprávění nalákalo a chystáte se třeba právě tento víkend historický klenot navštívit, budeme rádi. Kromě samotného Karlštejna můžete v podhradí navštívit Muzeum voskových figurín, Dům hodin a četné další zajímavé expozice.

Více na
www.hrad-karlstejn.com

www.zamky-hrady.cz

Meryl


30.7.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 3   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Směly na Karlštejn ženy? Ano, nebo ne?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jarča*
Jarča* - 30.7.2012 10:15

celina: je, tu knížku mám,dokonce i s podpisem autora, nachomýtla jsem se kdysi k nějaké autogramiádě přímo na Karlštejně, ale ještě jsem jí nečetla - budu jí muset najítsmajlik - 64
Karlštejn je nádherný, vždycky když jedu vlakem mezi Plzní a Prahou, dávám pozor, abych ho aspoň na chvilku zahlédla. A muzikál Noc na Karlštejně se taky povedlsmajlik - 47

 
celina
celina - 30.7.2012 10:05

Já jsem dočetla knížku Klíč ke Karlštejnu, kde se o obléhání Husity píše.smajlik - 47

 
Almega
Almega - 30.7.2012 9:11

Už je to hodně dávno,co jsem byla na Karlštejně-tehdy se mohlo úplně všude,což dnes už nejde.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146388.
Archiv anket.