Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

O zašlé slávě parních lokomotiv

O zašlé slávě parních lokomotiv

Staré parní lokomotivy mají své kouzlo. Sto let vládly železnici a dodnes před nimi stojíme s obdivem a kocháme se umem našich předků. Mnozí starší lidé si ještě dnes dobře vzpomínají, kterak jako děti jezdily na prázdniny na venkov k babičce a dědovi starými vagóny s dřevěnými sedadly, které byly taženy parní lokomotivou. V letních měsících byla podél trati vidět vypálená místa v trávě i obilných polích od jisker létajících z komínů parních lokomotiv. A jaký byl romantický pohled na parní lokomotivu jedoucí noční krajinou na ty „komáry jisker v ovzduší.“ Sláva parních lokomotiv je tatam. Vystřídaly je mnohem výkonnější lokomotivy motorové a elektrické.

Krasavice, parní lokomotivy si však můžete prohlédnout v několika našich železničních muzeích. To největší se nachází v krásné krajině nedaleko křivoklátských lesů v Lužné u Rakovníka. Známé je taky Železniční muzeum a výtopna Jaroměř, nebo Muzeum průmyslových železnic Mladějov.

V letním období se starými vlaky taženými parní lokomotivou můžete projet na několika našich tratích. Tyto nostalgické jízdy jsou velkou atrakcí pro děti. Při nostalgických jízdách se snoubí elegance historických vlaků s půvabem okolní krajiny. Parním vlakem se můžete svézt například po věhlasné trati Posázavského pacifiku, krásná historická města si můžete prohlédnout při nostalgické jízdě na trati z Kostelce u Jihlavy přes Telč a dále do Slavonic.

Jiří Glet


7.8.2012   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - O zašlé slávě parních lokomotiv

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Januše
Januše - 7.8.2012 7:19

Můj tatínek byl mašinfíra na parní lokotce, které familiérně říkal "Vlastička"(po mé mamince). Já jsem se na ní najezdila spoustu kilometrů. Pamatuji si, při prvnsmajlik - 105í jízdě jsem se blahem až počůrala.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.