Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Vydejte se na tajuplnou procházku do Strkovic

Vydejte se na tajuplnou procházku do Strkovic

Strkovice byly dříve samostatnou vsí, dnes jsou místní části města Postoloprt. Malá obec, v chmelařském kraji, leží na pravém břehu řeky Ohře. V obci stojí pěkný barokní zámek, který je však veřejnosti nepřístupný. V hodnotné barokní kapli sv. Anny na návsi se nachází pěkná freska Poslední večeře Páně.

Přibližně půl kilometru jižně od obce v polích je zajímavá přírodní lokalita. V povrchovém lomu se nachází jezírko modrozelené barvy v šedavém jílu. Když se vydáte na průzkum okolí jezírka, zjistíte, že se vám pod nohama začnou objevovat průhledné, někdy matně zbarvené krystaly, které jsou dlouhé až 10 cm. Není to však naleziště drahých kamenů, je to sádrovec, důležitá surovina pro průmysl stavebních hmot, zejména portlandského cementu a práškové sádry.

V takovýchto krystalech a v čiré podobě, jako ve Strkovicích, se však sádrovec vyskytuje velmi zřídka. V italských nalezištích sádrovce dostala tato čistě bílá celistvá hornina název alabastr, bývala nazývána taky „mariánským sklem“. To se štěpilo na skutečné tabulky a ve středověku, kdy byla výroba skla velmi drahá, se používalo na místo pravého skla do oken. V severní Africe zase sádrovec tvoří „pouštní růže“ pozoruhodných tvarů. Strkovické krystaly jsou však taky krásné a navíc jsou dobře dostupné, nacházejí se v půvabné chmelařské krajině.

Jiří Glet


11.9.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vydejte se na tajuplnou procházku do Strkovic

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jaguška
Jaguška - 11.9.2012 13:25

V Postoloprtech jsem byla na žňové brigádě. Dávno, dávno již tomu... Se sádrovcem jsem se setkala v Egyptě, ale i na násypce u nového napojení dálnice v Praze ve Strašnicích. To jsme jeli letos s Univerzitou třetího věku na geologickou exkurzi na Vysočinu. První zastávka a první nálezy byly hned ve Strašnicích. Řidič autobusu se nestačil divit, koho to veze.

 
Almega
Almega - 11.9.2012 12:05

To by mne zajímalo,někdy se tam musím jet podívat!! Před mnoha a mnoha lety jsem tam někde poblíž byla na chmelu....ale to jsme nikam nechodili,jen se koupat do řeky.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76945.
    Archiv anket.