Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Pražské slunce v pražské Loretě

Pražské slunce v pražské Loretě

Dne 25. ledna roku 1667 se v Praze konala slavná šlechtická svatba. Šlechtičtí manželé již nebyli zrovna nejmladší a měli už hodně za sebou. Ženich Vilém Albrecht Krakovský z Kolovrat měl 67 let a byl to jeho pátý sňatek. Nevěsta Ludmila Eva Františka rozená Hýrzlová byla 50letá vdova a pro ni to byl „teprve“ sňatek číslo tři. Všichni svatebčané však s úžasem hleděli na svatební šaty nevěsty, něco takového ještě neviděli. Honosné svatební šaty byly totiž zdobeny 6500 diamanty, byl to dar od bohatého ženicha.

Hraběnka Kolovratová, která byla štědrou mecenáškou církevních staveb, se dožila 79 let.Na sklonku svého pozemského života přikázala, aby diamanty ze svatebních šatů byly věnovány řeholníkům menších bratrů kapucínů, kteří spravovali pražskou Loretu. Z diamantů měli nechat zhotovit velkolepou monstranci, ozdobnou schránku pro vystavování a uctívání hostie.

Diamantovou monstranci ze silně pozlaceného stříbra zhotovili v roce 1699 podle návrhu vídeňského architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu vídeňští zlatníci Mathias Stegner a Johann Khünischbauer. Základem monstrance je skalisko na němž stojí Panna Maria s paprsky slunce nad hlavou. Monstrance váží 12 kg a je posázena 6222 diamanty. Diamantová monstrance je známá též jako Pražské slunce. Jistě vás napadne otázka, kam se podělo těch zbývajících 278 diamantů? Těmito drahými kameny byla zaplacena práce architekta a mistrů zlatníků. Monstranci Pražské slunce si můžete taky prohlédnout.

Pražské slunce je součástí vzácného Loretánského pokladu v pražské Loretě.

Jiří Glet


14.3.2013   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pražské slunce v pražské Loretě

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 14.3.2013 20:24

tak monstranci jsem několikrát viděla, ale tuhle historii jsem neznala
díkysmajlik - 47

 
Světlonoska
Světlonoska - 14.3.2013 9:03

Rozpadající se paneláky,např...smajlik - 63

 
PEGG
PEGG - 14.3.2013 8:46

V sobotu jsem tam zrovna byla, teda náhodou jsem šla kolem, ale je to krása. Vůbec si říkám, jak se dřív stavělo, tak honosně a krásně.
Co zbude po nás? Opuštěné, zchátralé továrny.....?smajlik - 85

 
Světlonoska
Světlonoska - 14.3.2013 8:24

Je to krásná práce našich předků,vím jak vypadá,ale ostatním kteří nevědí..se mohla vložit pro představu forografiesmajlik - 58

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76945.
    Archiv anket.