Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Bardejov – středověká perla Šariše

Bardejov – středověká perla Šariše

Bardejov je královské město, které si jako jedno z mála evropských měst zachovalo svůj středověký ráz. Město leží v krásném historickém regionu Šariše na východním Slovensku, poblíže hranice s Polskem. Původně slovanská osada založená na obchodní cestě do Polska, byla dosídlena německými kolonisty ze Slezska. V roce 1376 se Bardejov stal svobodným královským městem se stejnými městskými výsadami jako měly města Budín a Košice. Ve středověku město vzkvétalo, zejména díky zdejší výrobě plátna.

Radniční náměstí

Historickým centrem města je Radniční náměstí. Toto náměstí je lemováno historickými měšťanskými domy. Na severní straně Radničního náměstí stojí gotický kostel sv. Egídia. Jeho výzdoba je skutečně skvostná. Je zde jedenáct gotických dřevěných křídlových oltářů a mnoho dalších předmětů vysoké umělecké hodnoty. Z gotických oltářů z 15. století je vynikající oltář s Pannou Marií, sv. Petrem, sv. Pavlem, sv. Hedvikou a sv. Janem Evangelistou, který vytvořil Mistr Štěpán z Košic. Tomuto Mistrovi je připisován taky oltář s motivem narození Ježíše Krista. Další velmi hodnotný je oltář Ukřižování se čtyřmi proroky. Velmi pěkným oltářem je taky oltář sv. Barbory. Kostelní věž je veřejnosti přístupná a je odtud pěkný pohled na město a půvabnou krajinu Šariše.

Ve středu náměstí stojí stará radnice. Budova radnice je skvělou ukázkou pozdně gotického slohu obohaceného prvky italské renesance. V budově radnice má sídlo Šarišské muzeum. Jsou zde umístěny expozice věnované historii města, řemeslnické výrobě, cechům a výtvarnému umění. V dalším historickém domě na náměstí má Šarišské muzeum umístěnou expozici o ikonách, kterou by měli navštívit všichni milovníci umění. Jsou zde vystaveny ikony – přenosné svaté obrazy z karpatského regionu z období od 16. do 19. století. V Rhódyho ulici je zase umístěna přírodovědná expozice věnovaná přírodě severovýchodního Slovenska a její ochraně.

Na Radničním náměstí v domě č. 21. má sídlo Turistická informační kancelář v Bardejově. Paní magistra Katarína Klimeková a další pracovníci zdejší informační kanceláře vám podají všechny potřebné informace nejenom o městě, ale taky o regionu Šariše.

Židovské suburbium

V Bardejově se taky zachovalo původní židovské suburbium, postavené koncem 18. století. Bylo postavené podle přísných zásad talmudských předpisů. Součástí této samostatné židovské čtvrti jsou lázně, synagoga, hřbitov, obytné a hospodářské budovy.

Středověké městské opevnění

Chloubou Bardejova je jeho středověké městské opevnění. Městské hradby jsou zpevněny dvaceti baštami a z původních čtyř městských bran se zachovaly dvě, Horní a Dolní brána. Každý, kdo si chce vytvořit představu o tom, jak původně vypadalo evropské opevněné středověké město, by měl Bardejov navštívit. Historické jádro města bylo zapsáno do kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Bardejovské lázně

Již ve středověku byly známy zdejší léčivé alkalicko-železité minerální prameny a v roce 1505 zde byly dokonce zřízeny koupací kabinky.V lázních se léčí nemoci trávicího ústrojí, látkové výměny a horních cest dýchacích. V lázních je pěkná socha rakousko-uherské císařovny Alžběty zvané Sisi, která zdejší lázně navštívila. Do lázní přijeli i další korunovaní návštěvníci, například císař Josef II. nebo ruský car Alexandr I. Ve vile Rákoci je umístěna expozice Šarišského muzea, která je věnována historii Bardejovských lázní. Je zde instalováno taky zařízení dobové lékárny z 19. století. Národopisná expozice zase prezentuje kroje, domácí výrobu a výrobky lidových řemeslníků z Horního Šariše.

Skanzen v Bardejovských lázních

Skanzen v Bardejovských lázních je nejstarším skanzenem na Slovensku. Jsou zde umístěny lidové dřevěné obytné a hospodářské stavby z oblasti Horního Šariše a Severního Zemplína. V expozici jsou rovněž dva půvabné barokní dřevěné kostelíky. Je to kostel sv. Mikuláše z obce Mikulášovej a kostel pocházející z obce Zboj. Skanzen je zasazen v krásné krajině jehličnatých a listnatých lesů.

Jiří Glet


29.4.2013   Rubrika: Na výlet do ciziny   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bardejov – středověká perla Šariše

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 29.4.2013 23:49

staré město je krásné...i radnice...kdysi jsme byli

 
loupák
loupák - 29.4.2013 13:16

smajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76945.
    Archiv anket.