Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Levoča je královnou Spiše

Levoča je královnou Spiše

Starobylé město Levoča, které patří k nejkrásnějším městům na Slovensku, bývá nazýváno královnou Spiše. Město vzniklo v polovině 13. století poblíže Staré Levoče, zničené Tatary v roce 1241. Bylo založeno na strategicky důležité křižovatce z Pobaltí na Balkánský poloostrov a z východních zemí na západ. Výhodná poloha tohoto svobodného královského města na křižovatce evropsky důležitých cest a dále pak různá práva a výsady měly největší vliv na jeho rozvoj. Město mělo právo skladu, právo dolovat rudu, právo lovit zvěř, právo rybolovu, zejména však právo vykonávat řemesla a obchodovat. V roce 1419 byli levočtí kupci osvobozeni od placení zvláštní daně, takzvaného třicátku, což jim umožnilo volně se pohybovat a obchodovat po celé Evropě. Bohatství a rozkvět města je dodnes zřejmý z krásných zachovalých historických a kulturních památek.

Náměstí Mistra Pavla

Na náměstí Mistra Pavla stojí volně gotický kostel sv. Jakuba Apoštola, který patří ke gotickým skvostům na Slovensku. V kostele se zachovaly gotické nástěnné malby ze 14. a 15. století, představující galerii středověkého umění. V kostele stojí nejvyšší gotický dřevěný oltář na světě, měřící 18,62m. Toto vyjimečné řezbářské dílo Mistra Pavla z Levoče, umělce světového významu, pochází z let 1507-1511. Oltáři dominují tři sochy v nadživotní velikosti, nalevo socha sv. Jakuba Apoštola, uprostřed socha Madony s Ježíškem a napravo socha sv. Jana Evangelisty. Součástí spodní části oltáře je sousoší Poslední večeře Páně. Vedle kostela sv. Jakuba Apoštola stojí bývalá levočská radnice, s cennými renesančními arkádami, renesančními portály a novorenesančními štíty. Součástí radnice je zvonice. V radnici sídlí Spišské muzeum s bohatými sbírkami z historie města a cechovními a uměleckými památkami. Dům Mistra Pavla z Levoče z 15. století stojí na východní straně náměstí. Jedna se o poschoďový dům s dvorem a lodžií, ve výzdobě fasády dominuje motiv mušle. Dům je rovněž sídlem Spišského muzea s expozicí dokumentující díla Mistra Pavla z Levoče. Další sídlo má Spišské muzeum v Hainově domě na jihozápadním rohu náměstí. V tomto paláci z arkádami najdete nejkrásnější díla gotického, renesančního a barokního umění. Evangelický kostel je empírová stavba z první poloviny 19. století.

Středověké městské opevnění

Při západní straně městských hradeb byl ve 14. století založen kostel Panny Marie královny Andělů, takzvaný Gymnaziální, a klášter minoritů. V kostele spatříte cenné gotické nástěnné malby ze 14. století, jeho zařízení pochází z doby raně barokní. Poblíže tohoto kostela stojí barokní mariánský sloup. Kostel sv. Ducha, zvaný nový, se nachází poblíž Košické brány. Tento kostel patří k nejkrásnějším barokním kostelům Spiše. Přilehlý klášter byl vystavěn společně s kostelem. Mohutné městské hradby budované od 14. století s hranolovými věžemi a pozdějšími baštami, se z velké části zachovaly na severní, východní a západní straně historického městského jádra. Z městských bran se zachovala Menhardova brána a Košická brána. Historické jádro města Levoče bylo zapsáno do světového seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Poutní místo Mariánská hora

Severně od města Levoče se zdvihají Levočské vrchy. Na Mariánské hoře stojí novogotický poutní kostel Navštívení Panny Marie z počátku 20. století. Zde se každoročně v červenci setkávají účastníci největší poutě na Slovensku.

Jiří Glet


14.5.2013   Rubrika: Na výlet do ciziny   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Levoča je královnou Spiše

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 14.5.2013 20:05

Levoča je fakt nádherná, mohu doporučit...ten oltář a celé náměstí se starobylou radnicí...velice půvabné

 
Almega
Almega - 14.5.2013 15:54

Ze Slovenska neznám osobně skoro nic,ale ještě mám naději,že se tam jednou třeba podívám!

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76945.
    Archiv anket.