Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Toruň je městem Mikuláše Koperníka

Toruň je městem Mikuláše Koperníka

Toruň, město na řece Visle ve středním Polsku, bylo založeno ve 13. století Řádem německých rytířů, kteří zde postavili mohutný hrad. Tento křižácký hrad byl v 15. století pobořen a v současné době je zříceninou. Pod hradem vzniklo město, které bylo už ve 14. století kvetoucím místem s vlastní obchodní flotilou.

V polovině 15. století se Řád německých rytířů zřekl města Toruně, které se stalo samostatným městským státem pod svrchovanosti polského krále.

Toruň se může pochlubit nejrozsáhlejším komplexem gotické zástavby v Polsku a byla zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. V sousedství řeky Visly se zachovalo městské opevnění, městské brány a také gotické a renesanční sýpky, které potvrzují rozsáhlou obchodní činnost. Většina starobylých staveb je soustředěna kolem Staroměstského náměstí a v sousedních uličkách. Na tomto náměstí stojí Stará radnice s mohutnou věží. Radnice je sídlem Oblastního musea s pěknými sbírkami středověkého umění, kolekcí forem toruňských perníků, portréty polských králů a galerií polského malířství. Před radnicí stojí socha velkého polského astronoma Mikuláše Koperníka. Jako by kolemjdoucím stále znovu trpělivě vysvětloval,

že země se točí kolem slunce. Nedaleko odtud stojí rodný dům slavného astronoma, který je dnes sídlem Koperníkova muzea. Gotické zástavbě této části města vévodí kostel Nejsvětější Panny Marie a kostel sv. Jana. V obou kostelích je bohatá gotická a barokní výzdoba.

Toruň je známá výrobou chutných perníků a můžete se zde zakoupit taky zdejší specialitu, marcipánové figurky Koperníka. Zdejší Univerzita Mikoláše Koperníka byla ve městě založena sice až po druhé světové válce, ale už je dávno považována za jednu z nejlepších univerzit v celém Polsku.

Jiří Glet


28.5.2013   Rubrika: Na výlet do ciziny   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Toruň je městem Mikuláše Koperníka

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 471805.
Archiv anket.