Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Kam chodil i císařpán pěšky?

Kam chodil i císařpán pěšky?

Napadlo vás někdy, že byste se rády ocitly v době o několik století zpět? V době, kdy neexistovaly počítače, technické vymoženosti, myčky na nádobí a automatické pračky? Možná, že by takový výlet do minulosti byl zajímavý a poučný, nicméně nastálo bychom se tam asi usadit nechtěly. Není divu. Představa je to sice pro někoho s velkou dávkou romantiky lákavá, ale jen do chvíle, kdy si představíme tehdejší způsob života do všech detailů.

Třeba s hygienou byli naši předkové skutečně na štíru. Z dnešního pohledu, samozřejmě. Jim to tehdy připadalo normální, nic jiného neznali. Jisté ovšem je, že si občané vzájemně asi příliš nevoněli. A to ani ti chudší, ani ti bohatší. A s konáním svých biologických potřeb moc štráchů nenadělali.

Prevét nebo prevít? Obojí je správně.

Všimli jste si někdy při prohlídce nějakého skutečně starobylého hradu toho, že se zde většinou vůbec nenachází místnost, která by alespoň vzdáleně připomínala toaletu, tedy hezky česky řečeno záchod? A napadlo vás, jak svou velkou či malou potřebu jeho obyvatelé tehdy řešili? Samozřejmě, že jim posloužily všelijaké nádoby a nočníky, které se pak vylévaly do hradního příkopu. Hradní pán ale míval poněkud výsadnější postavení a vykonávat potřebu na nočník pro něj bylo pravděpodobně nedůstojné.

výsernicePro něj a pro jeho vznešenou stolici bylo určené patřičně důstojné místo, které se nazývalo prevét, ve staročeštině se mu pak říkalo velmi trefně „výsernice“. Tato zařízení ústila vždy přímo do hradního příkopu, kam z několikametrové výšky dopadlo právě vyrobené urozené lejno. Jestliže se v oněch místech zrovna nacházel nějaký člověk, patrně byl obdařen velmi nelibě zapáchajícím dárkem, který sem doputoval z výše posazeného prevétu. Možná, že právě tehdy se ujal hanlivý název „prevít“. Mezi námi, kdo by si v takové chvíli jadrně neulevil.

Ani tam císař pán nechodil sám

Rozmařilý feudál si s tím však hlavu nelámal. Dobu jeho trůnění na výsernici mu často služebnictvo krátilo hudebním doprovodem, nejoblíbenější prý bývala serenáda. Pravda, žádná jiná hudba by se k tomuto výkonu nehodila lépe. 

A čímpak se hradní pán asi utíral? Přesněji řečeno – čím byl utřen? O závěrečnou hygienu se opět postaralo služebnictvo. O rolích toaletního papíru tehdy lidé asi nesnili ani v těch nejbujnějších fantaziích. Od dávnověku se k této činnosti používalo všechno možné: jemná sláma, seno, kousky látek, v asijských státech sloužila k této očistě pouze levá ruka. I proto se již od dávnověku zachoval zvyk podávat při pozdravu pouze pravici.

První toaletní „šmirglpapír“

První toaletní papír se objevil až v polovině devatenáctého století v Americe a o několik desítek let později dorazil i do Evropy. Původněvýsernice měl sloužit v holičstvích k hygienickému otírání břitev, ale bystří a šikovní lidé brzy přišli ještě na další využití. I když to byl již velký pokrok, dnes bychom tyto první „toaleťáky“ asi používat nechtěli. Byly totiž vyrobeny ze slámy a zbroušeného dřeva.

Občas není špatné takhle se podívat do historie, že? Člověk si pak hned více váží věcí, které již bere jako úplnou samozřejmost. Třeba bílý, nablýskaný, splachovací záchod, naparfémovaný a jemný toaletní papír a tekoucí teplou vodu. Jak málo stačí k lidské radosti. A ani nám k tomu nemusí hrát serenáda.

Zdroj: www.tnv.cz
Městské muzeum Týn nad Vltavou

 

Horní foto www.hrady.dejiny.cz

Redakce


12.5.2014   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 10   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kam chodil i císařpán pěšky?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
cawan
cawan - 3.9.2015 10:48

Nevím, jak císařpán, ale já chodím pěšky k nám do fitka. Snažím se sportovat a využít k tomu na maximum i doplňků stravy, tzv. sportovní výživa. Posílí tělo i ducha http://www.suplementy.cz/

 
YXH
YXH - 12.5.2014 14:34

orinka: No v tehle slituaci co on byl to asi pro nej bylo spis vysvobozeni. Chudak Jaromir smajlik - 65
Milda3: Za mnou tam chodi pes, Vladi si ale neumi otevrit, Mindy si i otevrela soupaci dvere, takze zavreni v jejim pripade nepomohlo, zamek na nich nemame, neni zapotrebi.

 
orinka
orinka - 12.5.2014 11:11

a nebýt takového prevétu, nemohl být tehdy potupně zespoda probodnut náš ubohý kníže Jaromír (bratr slavnějšího Oldřicha, co měl tu Boženu). Aby ho připravili o život, stálo to někomu za to vlézt si tam a číhat, až usedne. A pak...hrozná smrt! Jakoby nestačilo, že už byl vykastrován a oslepen.

 
Milda3
Milda3 - 12.5.2014 10:46

Hanelorwe: no u nás když se sejdou děti dětí,tak není klidné místo ani v oné místnůstce

 
Milda3
Milda3 - 12.5.2014 10:43

no sere nádu si k tomu někdy zatroubím občas i já a nemusím být ani služebník krále

 
Hanelorwe
Hanelorwe - 12.5.2014 10:39

Almega: No pokud máš tedy WC jako jediné klidné místo....je to smutné, ale i to holt stávásmajlik - 105

 
Haninka
Haninka - 12.5.2014 9:10

Na Karlštejně nám průvodkyně vyprávěla, že se na očistu jako toaleťák používala malá koťátka a štěňátka smajlik - 76

 
Almega
Almega - 12.5.2014 6:53

Hanelorwe: Haha,já si tedy klidně spláchnu několikrát,čtu si tam,luštím křížovku,smrad tam není...Někdy je WC jediné místo,kde se člověk může zamknout a nikdo ho tam neruší...No a mobil se dnes nosí i tam,no tak se i kecá,na veřejném záchodku bych tedy nemluvila,tam se zdržím opravdu jen na nejnutnější dobu a pryč....

 
Hanelorwe
Hanelorwe - 12.5.2014 5:33

Na WC bych nestrávila ani o vteřinu více než je nezbytně nutné. Bytostně nesnáším, když někdo na WC čte, telefonuje atd. úplný hnus je, když se vykadí a pokračuje v sezení na WC v tom smradu dál, jelikož má něco rozečteno a pod sebou kopec výkalů....odporné !!!

 
YXH
YXH - 12.5.2014 0:59

Serenadu clovek nepotrebuje, ale rozhovor na mobilu ve vedlejsi kabince taky ne. Nevim co to maji lidi za blby zvyk, sedet na zachode a kecat do telefonu. Kdyby na mne kamoska hekala a pak jeste splachla.... smajlik - 68

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.