Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Léky proti nespavosti: pozor na závislost

Léky proti nespavosti: pozor na závislost

Jedna bezesná noc, druhá, týden... Nejjednodušším řešením je vzít si lék proti nespavosti. Ale pozor – není prášek jako prášek. Některé vám mohou problém se spaním skutečně a bezpečně vyřešit. Na jiných si maximálně vypěstujete závislost.

Hypnotika

Pro léky, které se užívají při léčbě poruch spánku, se vžil odborný termín hypnotika. Působí tlumivě na nervové buňky mozku. Po jejich užití dochází k odstranění úzkosti a k celkovému útlumu organismu. Ve většině případů se jedná o přípravky uměle vyrobené, tj. syntetické. Podle chemické struktury pak lze tyto léky dělit do několika skupin. Dnes se již takřka nepoužívá např. skupina léků obsahujících barbituráty. Na tyto léky totiž velmi často vznikala závislost.

Benzodazepiny

Poměrně často užívanými léky, resp. skupinou léků, jsou tzv. benzodiazepiny. Urychlují usínání, snižují počet nočních probuzení a prodlužují celkovou dobu spánku. Prodlužují však dobu tzv. lehkého spánku. Jejich uklidňující účinky pak mohou přetrvávat i přes den. Člověk se po jejich požití může cítit v útlumu i během dne. U této skupiny léčiv je nutné zmínit riziko vzniku závislosti, i když nikoli v takové míře jako u barbiturátů.

"Z" generace léků na spaní

Poměrně široce jsou dnes dostupné i léky, které působí podobně jako benzodiazepiny, mají však nižší výskyt nežádoucích účinků. Asi každý, kdo někdy zažil potíže s nespavostí, by si přál, aby po užitém léku byl druhý den fit a svěží. A přesně tohle umí preparáty na bázi melatoninu. Melatonin je hormon produkovaný šišinkou v mozku. Jeho produkce se významně mění v průběhu dne. I z těchto důvodů je usuzováno na to, že se významnou měrou podílí na regulaci spánku a bdění. Preparáty s obsahem látek analogických tomuto hormonu se užívají při léčbě krátkodobé nespavosti. Melatonin většinou nepůsobí tlumivě a nevyvolává pocity ospalosti během dne. Díky tomu představuje pro lidi trpící některou z poruch spánku velkou naději.

 

(peta)

Zdroj: www. dobry-spanek.cz

Převzatý článek


27.11.2008   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 7   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Léky proti nespavosti: pozor na závislost

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Snapeová
Snapeová - 27.11.2008 16:42

Já jak lehnu tak spím jak zabitá. Manžel mi strašně závidí. On chudák sice dobře usne, ale v noci se budí třeba po 10 minutách. Pořát je unavenej, ale spát mu prostě nejde. Do chemie jít nechce tak zatím zkouší - tedy bez velkých výsledků babské rady jako je meduňka nebo mléko s medem.

 
Zaffira
Zaffira - 27.11.2008 11:37

monja: no někdy ten sport zabere, měla jsem v práci náročný období, únavou a stresem se mi chtělo brečet, potřebovala jsem ten stres ze sebe dostat, tak jsem si pouštěla na plný pecky nejoblíbenější hudbu a cvičila - po chvíli to začlo zabírat, hlava se čistila, a k únavě psychické se přidala i fyzická, takže se to trochu srovnalo a spalo se líp smajlik - 26

 
dadka
dadka - 27.11.2008 11:17

Nespavostí jsem trpěla, když mně rychle po sobě umřeli rodiče. Dostala jsem Rohypnol na rychlé usnutí, ale o co rychleji jsem usnula, o to rychleji jsem se za 2-3 hodiny probudila a do rána jsem se převalovala a nespala. Jinak spím jako zabitá a čím větší mám stres, tím víc spím. Asi obranný mechanizmus.

 
monja
monja - 27.11.2008 10:51

talenka: smajlik - 99mám nový bačkorky heč smajlik - 33 ale jinak jsem jezevec, kterej nemá se spaním problémy, ale pracuju s lidma, který to znají víc než dobře, tak jsem jenom napsala jejich zkušenost smajlik - 56

 
talenka
talenka - 27.11.2008 10:43

monja: máš příznačnou ikonu pro toto téma smajlik - 75

 
monja
monja - 27.11.2008 10:29

smajlik - 99nejhorší je stresová nespavost smajlik - 26 rozlámaná unavená leháš - celou noc se převaluješ - rozlámaná unavená vstáváš - pojídáš růžovky na bolest hlavy - nevýkonnost je to nejmenší co tě trápí a bojíš se večera, že zase neusneš....smajlik - 85
a unavit se sportem ? unavená jseš smajlik - 26 ale prostě nespíš - ovcí celá stáda a nicsmajlik - 56

 
Mirabelka
Mirabelka - 27.11.2008 9:04

Jsou i doslovné poruchy spánku, ale části lidí by zcela pomohlo se řádně fyzicky unavit prací, sportem.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77183.
    Archiv anket.