Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Nenechte se zaskočit drobným poraněním

Nenechte se zaskočit drobným poraněním
I když nepatříte zrovna mezi zdravotníky, na cesty s sebou jistě vozíte lékárničku pro případ nouze. Co by ale taková krabička první pomoci měla obsahovat, abychom si snadno a hlavně správně poradili s drobnými poraněními kůže, kterým se ani na dovolené často nevyhneme?

Dočista!

Prvním krokem u každého otevřeného poranění, tedy hned po zástavě případného krvácení, by měla být kontrola, zda je rána čistá. Například takové odřeniny, ty snadno propláchneme tekoucí vodou. Ale co trn, včelí žihadlo či zabodnutá tříska v prstu? Tím se dostáváme k první věci, která se v lékárničce jistě hodí. Je to pinzeta. Ta by však měla být vždy dokonale čistá, nejlépe sterilní. Během čištění může rána začít opětovně krvácet. Bývá to krvácení, které snadno zastavíme mírným tlakem přes sterilní čtverec.

Dezinfekcí proti infekci

Bez čeho se neobejdeme zcela určitě, je dezinfekce. Dezinfikováním poraněného místa předejdeme komplikacím, jako je rozvinutí infekce. Na výběr máme hned několik typů přípravků. Ty jodové ale mohou způsobovat nepříjemné alergie, proto pokud se u vás už dříve vyskytly alergické příznaky v souvislosti s jodem, použijte na ránu raději tříprocentní peroxid vodíku či jiný typ dezinfekce.

Pokud není zranění hluboké, viditelně znečištěné a rána nepřišla do kontaktu s hlínou či jiným podobně nebezpečným materiálem, můžeme si ho dovolit sami ošetřit a sterilně krýt. K tomu potřebujeme sterilní čtverce a obvaz; někdy si vystačíme jen s náplastí s polštářkem.

Co s popáleninou

Sterilní krycí materiál využijeme i v případě popálenin. Po důkladném chlazení proudící studenou vodou popáleniny s porušenou kůží sterilně přikryjeme a vyhledáme lékařskou pomoc. Je-li postižené místo pouze zarudlé a kožní kryt porušen není, můžeme použít panthenolovou mast či sprej, který na popáleninu naneseme. Vytvoří-li se puchýřky, nikdy je nepropichujeme!

Pinzeta, dezinfekce, sterilní krycí materiál, nůžky a přípravky na popáleniny patří mezi ty nejzákladnější věci, které by měl mít ve své cestovní lékárničce snad každý. A to jsme popsali jen malou část celé výbavy, jen tu, která je potřeba na drobná kožní poranění.

(veri)

 

www.hojeni-ran.cz

Převzatý čánek


2.10.2009   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nenechte se zaskočit drobným poraněním

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
voulezvous
voulezvous - 11.10.2009 9:57

no fakt, proposmajlik - 27lis

 
Libushe+3
Libushe+3 - 4.10.2009 19:33

smajlik - 68AHA, tak propolis = propolissmajlik - 68

 
Libushe+3
Libushe+3 - 4.10.2009 19:31

voulezvous: Propolis....uz dlouho se snazim vyzkoumat jak se tomu rika v anglictinesmajlik - 55Nemas tam na nalepce alespon latinsky nazev propolisu?smajlik - 61

 
voulezvous
voulezvous - 3.10.2009 7:31

Na drobná poranění je nejlepší propolisová mast, je hojivá, obsahuje přírodní antibiotikum, je v ní složka co potlačuje bolest. Nic nedezinfikuju, otřu papírovým ubrouskem krev, je li nějaká, na náplast dám pořádnou vrtstvu mastičky přelepím a pak jen podle potřeby měním za novou. Za pár dní je vyléčeno. Moje děti jí mají rády, ta složka proti bolesti učinkuje během chvilky a tak jsme odřená kolena a dětské úrazy vždy řešili KOUZELNOU MASTIČKOU. No a každá z nás ví, jak bolí puchýře z nových bot, během chvilky je po bolesti a rychle se to hojí. popáleniny v kuchyni potírám taky, přestanou bolet a brzy se zahojí. Jen je lepší propolisová mast od včelařů než ta co prodávají v lékárnách, je tmavší a asi tím pádem silnější a učinnější, já jí kupuji ve včelích produktech u nás V Chomutově v takověm malém kelímku , cena je kolem 70 korun. Vyzkoušejte, nač se trápit zbytečně bolestí když nás včeličky podarovaly propolisem

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57053.
Archiv anket.