Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Pihy a mateřská znaménka lze odstranit bezpečně i nechirurgicky

Pihy a mateřská znaménka lze odstranit bezpečně i nechirurgicky

Pihy lze jednoduše definovat jako malé hnědé flíčky, tvořené shluky pigmentu. Buňky, které tvoří kožní barvivo melanin, ho prostě tvoří víc než obvykle. Větší a výraznější pigmentová znaménka jsou označována jako mateřská znaménka.

Některá mateřská znaménka máme od narození, jiná se objeví až v průběhu života. Jejich vznik ovlivňují především geny a slunce, které nutí buňky melanocyty produkovat kožní barvivo, melanin, naši ochranu kůže před ultrafialovým zářením. Ale zároveň mohou vzniknout i jako následek spálení kůže, zánětů, antikoncepce, hormonálního onemocnění, věku. Přestože jsou mateřská znaménka z 95% nezhoubného charakteru, je vhodné jim věnovat pozornost a pravidelně je kontrolovat.

Sebe-vyšetření spočívá ve sledování pigmentových skvrn a mateřských znamének, zda se zvětšují, mění barvu či se na nich neobjevují nějaké útvary jako růžové skvrnky, vyvýšené plošky a bouličky, hrubá šupinatá ložiska, krvácející útvary apod. Pokud jedinec zaznamená jakoukoliv změnu, pak by měl okamžitě navštívit odborníka.

Riziko zhoubného nádoru nelze podceňovat

Zhoubný nádor kůže tzv. melanom patří mezi velmi nebezpečné typy nádoru, jelikož je schopen poměrně časně metastazovat. Nicméně pokud je zachycen včas, pravděpodobnost vyléčení je téměř stoprocentní.

Nejohroženější skupinou jsou ti, jež mají na své pokožce velké množství znamének (50-90 znamének zvyšuje riziko maligního melanomu až dvojnásobně). A pak také muži kolem 50 let, kteří nejvíce podceňují prevenci a na toto závažné onemocnění nejčastěji umírají.

Velkou vinu za nárůst melanomů odborníci přičítají vysokému množství škodlivého UV záření, kterého se na zemský povrch ve střední Evropě dostává asi o 20-30 procent více, než tomu bylo před 40 lety. Je tedy nutné chránit tělo před tímto zářením i při běžném pobíhání venku a ne jen při opalování.

Jedno až dvě spálení na slunci zvyšuje riziko vzniku melanomu u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3krát a u mužů 7,6krát.ota schütz

Důkladné vyšetření dermoskopem

Pokud máte podezření na špatné znaménko, či vám nějaké znaménko nevyhovuje jen z čistě kosmetických důvodů, navštivte zdravotnické zařízení, které má s léčbou kožních změn zkušenosti. Na základě vyšetření se dozvíte, zda je nutné radikální operační řešení, nebo je možné kosmetické odstranění, nebo jen sledování znaménka.

V indikovaných případech by nemělo chybět dermatoskopické vyšetření. Jde o podrobné vyšetření mateřských znamének pomocí speciální světelné lupy, která umožňuje lépe zhodnotit strukturu, okraje a rozložení pigmentu ve znaménku, které klinickým vyšetřením nejde rozpoznat. Dermatoskopické vyšetření není možno podceňovat ani přeceňovat, a proto by mělo být pravidlem následné histologické vyšetření.

„Histologické vyšetření znamének a výrůstků provádíme pravidelně u všech výkonů s výjimkou drobných hyperpigmentací (stařeckých skvrn),“ dodává prim. Ota Schütz z Žilní kliniky v Praze, kde mimo jiné provádějí právě odborné odstraňování pih a mateřských znamének.

I po nechirurgickém odstranění lze znaménko histologicky vyšetřit

Celých 95 % patologických změn na kůži bývá nezhoubných a lze je odstranit kosmeticky - nechirurgicky, tzn. bez řezání a šití, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru. Výhodou radiofrekvenčního odstranění je možnost nechat odstraněný útvar histologicky vyšetřit a vyloučit tak zhoubné bujení.

„Radikální přístup zpravidla doporučujeme, pokud pozorujete změny například povrchu, velikosti, tvaru a barvy,“ vysvětluje prim. Ota Schütz a dodává:

„Ve vzácných případech a případech spíše zanedbaných znamének a výrůstků, kde nebylo včasně provedeno náležité vyšetření, dochází ke zhoubné přeměně původně nezhoubných znamének a výrůstků. V těchto případech je kosmetické řešení přímo vyloučené a je nutné radikální chirurgické odstranění znaménka a výrůstku - kdy šířka délka a hloubky vyříznutí je závislá na stupni zanedbanosti. V případě pozitivního histologického nálezu poskytujeme následnou péči - sledování a další kontroly, včetně stanovení individuální léčby.“

 

Mýty a fakta

Mýtus - Poraněním mateřského znaménka dochází k větší šanci vzniku rakoviny kůže.

Pravda - Tyto teorie nebyl y nikdy prokázány. Když už se tak ale stalo, jednalo se o melanom, jež byl v počátečním stádiu malého nádoru, a již měl založena dceřiná ložiska v těle.

Mýtus - Solárium také ovlivní změny na mé kůži.

Pravda - Ano, to je pravda. Solária mají na kůži neblahý vliv, zvláště u mladých lidí, kdy se takto riziko rakoviny zvyšuje až dvojnásobně.

Mýtus - Jestliže je znaménko „bezbarvé“ není se čeho bát.

Pravda - Bezbarvým znaménkům bychom měli věnovat stejnou pozornost, jako těm zabarveným, neboť i bezbarvá znaménka můžou vyvolat rakovinu kůže. Pokud znaménko změnilo barvu, měl by to být signál, abychom navštívili lékaře.

Mýtus - Nebezpečná jsou pouze znaménka vyrůstající nad okolní kůži.

Pravda - To je sice z části pravda, ale mnohdy jsou více nebezpečná právě plochá. Ve většině případů jsou vyrůstající znaménka jen kosmetický problém, ale z plochého znaménka se stále ještě může vyvinout maligní melanom.

 

Primář MUDr. Ota Schütz

Žilní klinika, Mezibranská 17/1592, Praha 1

Tel.: 222 211 159, 725 550 500

 www.zilniklinika.cz


5.10.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pihy a mateřská znaménka lze odstranit bezpečně i nechirurgicky

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
orinka
orinka - 5.10.2012 15:56

ono s tím laserem....smajlik - 55já měla na levé ruce na viditelném místě velké černé znaménko, takové to stařecké. Vypálení laserem moc příjemné nebylo, dlouho se to hojilo a byl tam škvarek. Teď to sice není tak vidět, ale i tak je tam bílá jizva.smajlik - 26

 
Světlonoska
Světlonoska - 5.10.2012 14:57

smajlik - 64Šla jsem rovnou na kožní,doporučení být nemusí,tam se na to podívá a napíše doporučení na chirurgii,kde je třeba se objednat,měla jsem na zádech vystouplé,bála jsme se,že ho při strojení strhnu.

 
Linda
Linda - 5.10.2012 14:20

Mam v kazdym podpazdi jedno a uz 100let se chystam promluvit s doktorem o jejich odstraneni. Pokazdy to nejak zamluvime a zatim na ne nedoslo. Nevadi mi, neprekazi, jenom pri holeni si musim davat majzla.

 
Jaguška
Jaguška - 5.10.2012 14:05

Já jsem si nechala odstranit velké znaménko na rameni na poliklinice a pak mě doktorka ukecala ještě na odstranění dvou na krku. Dcera měla 5 znamének na obličeji, dělali jí to na plastice ve Vinohradské nemocnici, ale prý jsou placeni jen za 3 znaménka, tak jí odstranili 4 a to nejméně nápadné jí nechali. Je fakt, že je to už dávno.

 
dadka
dadka - 5.10.2012 5:58

Znaménka jsem si nechala odstranit na klinice chirurgicky...bylo jich celkem hodně. Naráz vždycky odstranili 8 znamének.Ani jedno nebylo pozitívní. Manžela jsem přemluvila, aby si taky nechal odstranit znaménko ve vlasaté části hlavy a dnes je rád, že mě poslechl.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77046.
    Archiv anket.