Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Změna času − opravdu působí negativně na zdraví?

Změna času − opravdu působí negativně na zdraví?
Nejeden odborník říká, že jakákoliv změna času či počasí může nepříznivě ovlivnit náš organismus. Posunutí času o jednu hodinu dopředu dokonce zvyšuje riziko infarktu o 10 %. Posunutí o hodinu zpět však tak rizikové není. Co nám vlastně vadí nejvíce?

Čím a kdy trpí naše srdce

Nejrizikovější je vždy pondělní ráno po změně času, kdy se lidí chystají do práce. Proč tomu tak je, lékaři přesně neví, ale existuje několik teorií:

  • Nedostatek spánku: jedinci, kteří mají nadváhu, jsou obézní, mají zvýšené riziko cukrovky nebo onemocnění srdce, reagují na změny mnohem citlivěji. Nedostatek spánku může změnit i další tělesné procesy, včetně zánětlivé reakce, která může přispět k infarktu. Záleží také na tom, zda patříte k ranním ptáčatům, nebo nočním sovám − pokud vám ráno nedělá problém vstávat, pak změna času nemusí být tak dramatická.

  • Biologické hodiny: každá buňka v těle má své vlastní hodiny, které jí umožní předvídat, kdy se něco stane a jak se na to připravit. Když dojde k posunu času dopředu, chvíli trvá, než se buňky zase seřídí. Vnitřní hodiny v nich se musí připravit na stres nebo nějaký podnět − ve chvíli, kdy se čas posunuje dopředu, buněčné hodiny očekávají další hodinu spánku, ale nedostanou ji, což má negativní dopad na organismus.

  • Imunitní funkce: i imunitní buňky mají svoje hodiny a jejich odpověď závisí na denní době. Studie prováděné na myších ukázaly, že akutní změna času má nepříznivý dopad na imunitní odpověď. Naštěstí se hodiny v těle nakonec synchronizují. U některých lidí je však tento proces rychlejší, u jiných pomalejší.

  • Odborníci doporučují: v inkriminovaný čas (tedy v létě a na podzim) se probouzejte v sobotu a neděli o 30 minut dříve a dopřejte si vydatnou snídani, procházku venku a také cvičení. Pomůže vám to obnovit centrální hodiny v mozku, které reagují na změny světlých a tmavých cyklů, a také periferní hodiny (ty reagují na příjem potravy a tělesnou aktivitu). To umožní tělu přirozeně se synchronizovat se změnou.
    • (aši)

      Zdroj: www.kardiochirurgie.cz

      Převzatý článek


      23.10.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 22   |   Vytisknout

      Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

       

      Diskuse ke článku - Změna času − opravdu působí negativně na zdraví?

      Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
      Zvolte stranu: 1-15 | 16-23
      Gorawen
      Gorawen - 23.10.2012 18:00

      Ac nerada se priznavam pocasi me ovlivnuje - bohuzel jak skonci barevny podzim a zacne byt mlhavo, prsavo...zima se snehem je prima (az na to brzke stmivani) nalada je takova smutnejsi...Vzdycky se nemuzu dockat jara...smajlik - 46smajlik - 46smajlik - 46smajlik - 62

       
      babkatapka
      babkatapka - 23.10.2012 17:30

      Taky mi to dělá zle, ono nestačí že máme poblblé celé počasí, ještě si musíme hýbat s hodinama. Já se teda snažím jet pořád podle tzv. zimního času, ale někdy to fakt nejdesmajlik - 66
      Chudáci co chodí do prácesmajlik - 56

       
      Ťapina
      Ťapina - 23.10.2012 17:06

      Kdyby byl celoročně letní čas, tak nejsem proti, ale když on se u nás z nějakých nepochopitelných důvodů za "normální" považuje ten, kdy se rozednívá uprostřed noci a stmívá odpoledne.

       
      Lissie
      Lissie - 23.10.2012 16:03

      PEGG: To jen ukazuje, jak to tady vypadá - každý ví, ale nikdo s tím nic nedělá. Řeší se maximálně nesmysly a podružné věci.

       
      PEGG
      PEGG - 23.10.2012 14:53

      Lissie - 23.10.2012 13:23 - taky nechápu, proč se toho pořád drží jako veš košilesmajlik - 76 Mě to teda vždycky rozhodí.smajlik - 59

       
      Jagea
      Jagea - 23.10.2012 14:22

      Změny času mě nechávají naprosto v klidu, nijak jimi netrpím. Jiná věc je ovšem ta, že dnes je ten posun naprosto zbytečný...

       
      Lissie
      Lissie - 23.10.2012 13:23

      Já to tedy nesnáším děsně. Tedy ani ne kvůli spánku, to v pracovní dny jsem nevyspalá vždycky a o víkendu bych zase spát chtěla a nemůžu. Ale právě kvůli té tmě, řídím se podle toho a když si zvyknu na nějaký režim, kdy jak je, tak se to zase změní. A já jsem z toho vždycky úplně hotová, jak je to najednou jinak, i když racionálně vím proč. Je to úplně dementní, úspora žádná, nikdo o to nestojí a pořád se to dělá, to je totálně na hlavu.

       
      Jaguška
      Jaguška - 23.10.2012 12:55

      Linda: Výborná mnemotechnická pomůcka - na jaře vpřed, na podzim vzad. Snad si na to vzpomenu, až budu přetáčet hodiny...Měnit čas nemá žádný význam a nemám to ráda. - Když začal letní čas v roce 1979, pamatuji si to, dostala jsem byt, tak měl můj děda v kuchyni dvoje hodiny Jedny podle Boha, druhé, podle Hitlera. Hitler zavedl letní čas za války, aby měl včas zprávy z východní fronty. V Rusku jedou beze změny jen na letní čas už dva roky a bez problémů.

       
      orinka
      orinka - 23.10.2012 10:44

      hlavně mi nejvíc vadí to, že ačkoliv je potvrzen nesmysl střídání času, co se úspor týče (žádné), tak nejsme schopni s tím časem něco udělat.

       
      monja
      monja - 23.10.2012 10:43

      Na podzim mi to neva... ráda si hoďku přispím, ale na jaře je to kruťárna, s kterou se 14 dní peru .... a jsem naštvaná na celej svět ... nemá to energeticky ani hospodářsky žádný význam. tak nechápu, co je to za nemožnou opičárnu .... smajlik - 48

       
      Pentlička
      Pentlička - 23.10.2012 10:13

      Mně nevadí, když se posune čas na jaře na letní, nebo jen krátce, když je pak asi 14 dní tma na ranní vstávání. Zpětné posunutí mi vadí víc, protože pak je tma nejen ráno, ale už i odpoledne v pět, když jdu z práce a to pak člověk opravdu dělá od nevidím do nevidím. Tělesné obtíže nemám, psychické strašné, ale spíš způsobené tmou a zimou než posunem času.

       
      dadka
      dadka - 23.10.2012 10:01

      Mněje to úplně jedno, ať si šoupají hodinama dopředu a dozadu, spím pořád dobře.

       
      Almega
      Almega - 23.10.2012 9:56

      Světlonoska: Jo snažím se,ale je to čím dál horší...

       
      Světlonoska
      Světlonoska - 23.10.2012 9:32

      Almega: smajlik - 56Nejhorší tma je listopad-prosinec,od ledna se už den zase začíná natahovat,na konci ledna je vidět o hodinu délesmajlik - 61smajlik - 94smajlik - 64nejhorší je to do konce roku,ale to se dá přežít,třeba u smajlik - 22smajlik - 58smajlik - 47smajlik - 16

       
      Světlonoska
      Světlonoska - 23.10.2012 9:28

      smajlik - 76Než si zvyknu na jiný čas,už se s ním šoupne"znovusmajlik - 36nevím,proč se to už dávno nezrušilosmajlik - 59žádný přínos to nemá,jen se ničí citliví jedinci a proč natahovat od jara den,když se prodlužuje a v létě je i tak sám od sebe den dlouhýsmajlik - 55smajlik - 37smajlik - 26

       

      Zvolte stranu: 1-15 | 16-23
      Sponzori

      Prohledej


      Výherci v soutěžích

      Soutěže na Soutez.cz

        Anketa

        Covid

        Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

        Celkem hlasovalo 77179.
        Archiv anket.