Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Revma postihuje více ženy – po všech stránkách

Revma postihuje více ženy – po všech stránkách

Ženy onemocní revmatoidní artritidou v průměru o desetiletí dříve než muži. Omezuje je to mimo jiné v každodenních činnostech a znamená to pro ně i nezanedbatelné riziko nezaměstnanosti. Genderovým odlišnostem u artritidy a jejich dopadu na léčbu se věnovali němečtí revmatologové na kongresu v Berlíně v září 2012.

 

Rozdílů je hodně 

 • Revmatoidní artritida postihuje "něžné pohlaví" výrazně častěji než muže.
 • Zatímco nejvíce žen onemocní mezi 55. a 64. rokem života, pánové se s artritidou setkají až o deset let později – podíl takto postižených dam se tak ve vyšších věkových kategoriích snižuje.
 • Obecně jsou ženy ohroženy asi třikrát vyšším rizikem, že se u nich tato choroba rozvine.
 • Pacientky také trpí častěji silnými bolestmi, hlavně kloubů – nejvíce těch na prstech rukou a nohou.
 • Těžké bolesti pak udává 15 až 25 % žen, u mužů jde o 9 až 21 % – tento rozdíl mezi pohlavími je výrazný zejména po šedesátce.
  • Genderově odlišná jsou i přidružená onemocnění. Zatímco u žen je častá osteoporóza a deprese, u mužů se objevuje cukrovka druhého typu a nemoci srdce a cév.


   Víte, že existuje vysoce účinná léčba revmatických onemocnění?
   CÍLENÁ BIOLOGICKÁ LÉČBA!
   Možné řešení pro:
   • Revmatoidní artritidu
   • Ankylozující spondylitidu
   • Psoriatická artritidu
   • Juvenilní idiopatickou artritidu

    • Dámy, prosaďte se! 

     Za genderové odlišnosti jsou podle revmatologů odpovědné biologické, psychologické, ale i sociální aspekty, které by měly být také odpovídajícím způsobem zohledněny v léčbě. Problémem je i skutečnost, že dámy vyhledají specialistu mnohem později než muži a méně uplatňují nároky na určitou léčbu. Především starší pacientky tak dostávají cílenou terapii mnohem řidčeji než věkově odpovídající pacienti. 

     Důležité aspekty

     Kvůli zlepšení kvality života revmatiků by tak podle německých odborníků měla být věnována pozornost i odlišnostem mezi oběma pohlavími. To, že ženy a muži vnímají revmatoidní artritidu odlišně, by se mělo promítnout nejen do hodnocení průběhu a tíže nemoci, ale také do následné léčby.

      

     (hak)

     Zdroj: www.cilena-lecba.cz

     Převzatý článek


     19.3.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 3   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

     Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

      

     Diskuse ke článku - Revma postihuje více ženy – po všech stránkách

     Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
     Almega
     Almega - 19.3.2013 19:02

     Jaguška: Týjo,to je teda věc....Toho bych se nechtěla dožít! Předtím jste opravdu necítila nic?Žádné příznaky??? Se bojím,jestli na mě taky něco takovýho nečeká...

      
     babkatapka
     babkatapka - 19.3.2013 18:03

     co je to platné, že toto vím, když dneska jsem odkázaná na to, co mi lékař dá. A pokud to nechci, chci něco dražšího, nejsou penízesmajlik - 26

      
     Jaguška
     Jaguška - 19.3.2013 15:30

     Myslela jsem si, že revmatismus, artróza přichází postupně. Já jsem loni přestala chodit z hodiny na hodinu. Ortoped mi dal léky na regeneraci kloubů a když to nepomohlo, řekl mi, že lepší už to nebude - je mi 66 let. Z protekce jsem se dostala do nemocnice, kde dostávám injekce hyalgan a je to podstatně lepší. Praktická lékařka mi řekla, že obvodní ortoped má stejné možnosti, ale podstatně méně peněz, že tyto injekce si může dovolit píchat jen nemocnice. Tak si říkám, čeho jsem se to dožila.

      

     Sponzori

     Prohledej


     Výherci v soutěžích

     Soutěže na Soutez.cz

      Anketa

      Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

      Zpíváte si občas doma?

      Celkem hlasovalo 333813.
      Archiv anket.