Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Čajem a kávou proti vysokému tlaku

Čajem a kávou proti vysokému tlaku

Káva a čaj vedou celosvětové žebříčky oblíbenosti teplých nápojů. Ze statistik vyplývá, že jen v České republice připadají na každého obyvatele ročně 2–3 kilogramy zrnkové kávy a 0,2–0,5 kilogramu čaje. Představuje to zhruba 400 šálků nápoje ze zrnkové kávy a 260 šálků čaje na osobu. K pití kávy se hlásí více než 75 procent populace, čaj konzumuje téměř 90 procent obyvatel naší republiky.

 

Boření mýtů

K rozšířeným mýtům patří tvrzení, že pití kávy je rizikovým faktorem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Její nejznámější složka, kofein, skutečně stimuluje oběhový systém, zrychluje činnost srdce a může krátkodobě zvýšit krevní tlak. Vědecké studie posledních let však jednoznačně prokázaly, že běžná „společenská“ konzumace kávy a čaje však srdci neškodí, a nemusí si ji proto odpírat ani pacienti s vysokým tlakem nebo srdečním onemocněním.

 

Prospěšné nápoje

Na posledním setkání Evropské společnosti pro hypertenzi (ESH) byly prezentovány výsledky francouzské studie, která přinesla milovníkům horkých pochutin další dobrou zprávu: pití kávy a čaje je spojeno s malým, ale statisticky významným poklesem krevního tlaku a srdeční frekvence.

Vědci zpětně zkoumali údaje více než 176 tisíc pacientů ve věku od 16 do 95 let. Podle odpovědí v dotazníku byl tento soubor rozdělen do tří skupin – zapřisáhlí nepijáci kávy a čaje, pijáci do 4 šálků denně a konzumenti více než 4 šálků kávy nebo čaje denně.

Mezi účastníky studie bylo samozřejmě možné najít výrazné rozdíly. Pijáci kávy byli častěji muži, ženy si naopak více oblíbily čaj. Konzumace kávy byla také častěji spojena se spotřebou tabáku a vyššími hladinami cholesterolu. Konzumenti čaje vykazovali naopak nižší hladinu krevních tuků. I po zohlednění těchto rozdílů a dalších faktorů se však ukázalo, že konzumace kávy a čaje ovlivňuje krevní tlak a srdeční frekvenci příznivě.

 

Nejen kofein

Káva a čaj obsahují celou řadu přírodních látek. Francouzští lékaři se domnívají, že za příznivé působení těchto nápojů na krevní tlak a srdeční frekvenci odpovídají flavonoidy. Tyto látky, kromě dalších svých předností, působí jako tzv. vazorelaxancia, udržující pružnost tepen a usnadňující jejich rozšíření.

Problematika působení kávy a čaje, resp. kofeinových nápojů, na srdce a oběhový systém je však mnohem složitější. Poslední výzkumy ukazují, že významnou úlohu hraje i genetická výbava konkrétního jedince a v ní naprogramovaná schopnost metabolizovat kofein. Na úplné rozkrytí si budeme muset ještě počkat. Stejně jako v jiných situacích, i tady platí známé doporučení: všeho s mírou. Dobrou chuť a vychutnejte si svoji ranní kávu nebo čaj.

 

Zdroje:
www.medscape.com/viewarticle/806516
www.chartsbin.com
Český statistický úřad, Analýza spotřeby potravin v roce 2010, www.czso.cz

(raf)

www.kardiochirurgie.cz

Převzatý článek


18.7.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 10   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Čajem a kávou proti vysokému tlaku

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Řeřicha
Řeřicha - 23.7.2013 13:09

Káva je hrozně o zvyku..... jakmile člověk přestane a dá si kávu třeba po týdnu abstinování, garantuju, že se s vaším tělem stane něco, co jste ještě neviděly :D

 
Dana5
Dana5 - 20.7.2013 23:35

Já mám kávu ráda. Moje první je rán o postavit na ni vodu. Jibnak nefunguju.smajlik - 66 Denně piju 2-3 250 ml hrnky. Dělám si slabší a více vody.

Čaj moc nemusím,ale neperlivé vody vypiju 2 1/2 l minimálně za den.

 
TULI
TULI - 18.7.2013 21:00

YXH: ja taky turka ne - nikdy ...
piju 2 az 3 kavy denne - male presa s mlickem

caj jen v zime ...
a denne tak 2 litry neperlive vody

 
modroočka
modroočka - 18.7.2013 18:40

sharon: zázvor podporuje prokrvení erotických zón smajlik - 64

 
sharon
sharon - 18.7.2013 17:23

YXH: zkus rakytníkový....

 
YXH
YXH - 18.7.2013 15:08

Kavu rano na probuzeni, nekdy odpoledne. Do cca 30 jsem o ni vubec nestala pila jsem jenom caj s mlekem. Turka nemuzu dodnes, logr mezi zubama nesnasim. Caj vetsinou v zime, v lete vodu a pivo. Delam si taky sifon. Ovocny caj nemuzu v zadne forme, pali mne z toho silene zaha.

 
Světlonoska
Světlonoska - 18.7.2013 8:39

smajlik - 66Mě zase nechutná voda rovnou z kohoutku,sifon si občas také dělám,nasbírala jsem asi tunusmajlik - 68lipového květusmajlik - 34smajlik - 94pěstuji si heřmánek,semena jsem měla z pytliku na čaj heřmánkusmajlik - 68mátu,ale jinak miluji zelený čajsmajlik - 5ted mám načnutý s malinami,ale nejlepší je asi z Lídlu zelený s opuncií,navíc 40sáčků cca za 15kčsmajlik - 47a také zelený s ananasem je dobrýsmajlik - 58

 
sharon
sharon - 18.7.2013 8:34

mi přijde že čím je káva dražší tím je zdravější..smajlik - 68

u nás se pije - manžel turka a já Jacobs velvet s mlékem a ráno oba čaj , můj ovocný a já momentálně zázvor - citron......a čaj popíjím studený i přes den....

 
Almega
Almega - 18.7.2013 8:24

Kávu jsem začala popíjet asi od 15 let,čaj mi nikdy moc nejel,ale v poslední době jsem se dala na Caro (jak já tomu říkám "žaludovou kávu"),ale do ní si přidávám trochu Jacobs Velvet a mléko.Na žízeň jsem vytáhla starou sifonovou láhev a bombičky,nemám ráda vodu bez bublin...a tak si přetvořím vodu z vodovodu do pitné podoby a nemusím kupovat balenou s -.

 
Světlonoska
Světlonoska - 18.7.2013 7:39

smajlik - 66Bez kávy nefungujismajlik - 92ale do svých 30r jsem ji nepilasmajlik - 58smajlik - 51a čaje vařím v létě v zimě,stále..konečně jsem naučila dodržovat pitný režim i rodinusmajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146643.
Archiv anket.