Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Deprese nebo špatná nálada? Jaký je v tom rozdíl?

Deprse nebo špatná nálada? Jaký je v tom rozdíl?

Co znamená mít špatnou náladu, zná úplně každý. Slovo deprese je však zahaleno trochou tajemna. Mnoho lidí má problém tyto trochu rozdílné stavy rozlišit.

Depka nemusí být deprese s velkým D

Že někdo má depku, slýcháváme hodně často. Většinou to znamená, že dotyčný člověk nevkročil do dne šťastnou nohou. Zkrátka se mu krátkodobě nedaří a to se odráží na jeho náladě. Může být z něčeho smutný a poplakat si. Nemusí to ovšem ještě znamenat, že má skutečnou depresi s velkým D. Možná má jenom náladu na bodu mrazu. A ta za pár dní odkráčí pryč.

 

Sledujte svoji náladu

Pokud nevíte, zda máte jenom špatný den, nebo trpíte depresí, je dobré se zaměřit na intenzitu špatné nálady. Ovlivňuje vaše nálada negativně rozhodnutí, které děláte? Jste zdeptaní z událostí běžného dne tak, že vás nebaví vaše práce a nemáte radost z věcí, které děláte? Máte problém se soustředit na jakoukoliv činnost? Pokud na tyto otázky odpovíte ano, ještě to nemusí znamenat, že máte depresi, kterou je nutné hned začít léčit. Ale něco to může napovídat. Jestliže těmito příznaky trpíte dlouhodobě a pokud negativní myšlenky začnou směřovat k tomu, že svět je tak strašný, že v něm nechcete žít, vyhledejte ihned pomoc.

 

Deprese neznamená bláznovství

Odhaduje se, že deprese je problém, který trápí až 30 % obyvatel vyspělých zemí. A toto číslo může být ještě vyšší, protože lidé s depresí nemusí vyhledat lékaře. V některých společnostech totiž stále platí, že mít svého psychiatra nebo psychoterapeuta je něco nenormálního. Ženy se s depresí léčí častěji než muži. Možná ale jenom proto, že k vyhledání odborníka mají více odvahy.

 

I tělesná schránka vám napoví

Nespavost a změny chuti k jídlu – i to mohou být příznaky deprese. Pokud navíc vaše bezesné noci trvají dlouho, anebo naopak potřebujete spánku daleko více než dříve, je třeba se s někým poradit o tom, co se děje. To samé platí i o změnách v tom, kolik toho sníte.

 

Volejte o pomoc

Ať už máte špatnou náladu, nebo depresi, určitě už jste zkusili něco, co by s vaší náladou "zatřáslo". Tím může být procházka venku, telefonát někomu, koho máte rádi, nebo třeba podívaná na oblíbený film. Když vám však nepomáhá už vůbec nic a jste bezradní, je pravděpodobné, že vás deprese navštívila. A tehdy je rozumné vyhledat odbornou pomoc lékaře.

 

(skl)

Zdroj: www.psychicke-zdravi.cz

Převzatý článek


25.7.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 9   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Deprese nebo špatná nálada? Jaký je v tom rozdíl?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
YXH
YXH - 27.7.2013 7:27

Aluse: Ono je to tezke, deprese se neprojevuje jenom nechuti do prace ale boli cele telo. Nevim jak to popsat, ale byla jsem jakoby rozlamana skoro jako kdyz na cloveka leze chripka. Kdyz jsem to rekla doktorovi, tak mi rikal ze po urcite dobe (asi 2 mesice) mne prejdou trochu i tyhle bolesti. Dal mi SSRI a mel pravdu, nezabralo to hned, ale tak po 6 tydnech uz bylo lip. Byla jsem na tom skoro rok. Rikal ze to bylo castecne vyvolano stresem v praci. Jestli to tak je nevim, nejsem odbornik, nastesti se to vraci jenom koncem zimy na chvili to uz je spis z nedostatku slunicka a tepla, a da se to prekousnout ale opravdovou depresi nepreju to nikomu.

 
Aluse
Aluse - 26.7.2013 20:00

A ještě něco. Takové ty kecy jako "To je nedostatkem sexu", "Tak se zvedni a běž něco dělat", "Seber se trochu, srágoro", "Co maj říkat lidi s rakovinou (případně jiným hrozným osudem, dosaď dle libosti) a mnohé další úžasné průpovídky dokáží člověku s depresí spolehlivě přitížit, ani nevíte jak moc. smajlik - 36

 
Aluse
Aluse - 26.7.2013 19:55

Taky jsem si tím prošla (teda vlastně stále ještě procházím) a nemůžu to popsat nijak jinak, než jako peklo. Vlastně ani nevím, jak to začalo, bylo to takové plíživé a já tomu nevěnovala moc pozornosti, protože jsem od malička melancholik a introvert. Jenže pak se z melancholie stal stav, který bych popsala asi jako tíživé dusivé smutno. Přestala jsem mít radost z věcí, které mě dřív těšili a nabíjeli energií k mé poměrně psychicky náročné práci a vlastně jsem přestala mít radost ze všeho. Spala jsem 12 hodin i víc a stejně jsem se cítila jako vymačkaný citron. Nechala jsem školy, nechala jsem ježdění na kole, přestala jsem se starat o zahradu, vypínala jsem si telefon před kamarády, protože jsem na nic z toho ani fyzicky ani psychicky neměla. Poslední kapkou, než mě rodina dotáhla k psycholožce, bylo, když jsem seděla na posteli, zírala na okno a říkala si, že nebýt to jen ve 2. patře, tak otevřu a skočím. Prostě hrůza děs. Nepřála bych to ani svému nejhoršímu nepříteli a jsem hrozně ráda, že jsem snad už z nejhoršího venku, i když stoprocentně dobré to už asi nebude nikdy. Někdy je to lepší, někdy horší, ale pořád to ve mně je.

 
Bellana
Bellana - 25.7.2013 21:26

sharon: Sex je dobrý proti špatné náladě, tedy při depce. Při depresi fakt nepomáhá. Nemáš totiž sílu na nic. Ani chuť žít. Zažila jsem to jen jednou, bylo to hrozné. Kdybych měla sílu, už bych tu nebyla. Protože ani na tu sebevraždu jsem neměla dost duševních sil. Trpím lehčí formou maniodepresivity. Většinou ty výkyvy nejsou velké, takže jsem si myslela, že jsem prostě jen náladová ženská a dávala jsem si pozor, abych tu nenáladu neventilovala. Jednou byl ten propad hrozně prudký a trval dlouho, a tak se na to přišlo. Jak píše Pentlička, i vyčištění zubů byl úkon, ke kterému bylo třeba se přemlouvat. Teď vím, že spouštěčem mé depresívní fáze je horko. V parném létě trpím a těším se na podzim.

 
Pentlička
Pentlička - 25.7.2013 18:52

Almega: Právě že ničím. V době, kdy mi deprese začala jsem byla šťastně vdaná, měla jsem dobrou a zajímavou práci, hodné a chytré děti, přestěhovali jsme se do krásného velkého nového bytu, jezdili jsme na úžasné dovolené, měla jsem kamarádky, maminku ...přesto jsem se cítila tak příšerně, že zdravému člověku to prostě nejde popsat. Říká se, že deprese je rakovina duše a z čeho konkrétně člověk rakovinu dostane, se leckdy nedá taky stanovit. Bylo to strašné období, horší bolest jsem nikdy nezažila, porodní bolesti jsou proti duševním bolestem naprostá brnkačka.
Ale lidem, kteří to nikdy na vlastní kůži nepocítili to člověk nevysvětli. Pak se tu objeví vždycky taková moudra jako od sharon. Bohužel.

 
sharon
sharon - 25.7.2013 15:35

Almega: tak to ti nedá být celý týden v pyžamu pokud jsi zvyklá makat....

já někde četla že proti depresím je dobrý sex a uvolnění.....smajlik - 26

 
Almega
Almega - 25.7.2013 15:04

Pentlička: Zajímalo by mne,čím se vám ta deprese spustila,určitě to mělo nějaký začátek?? Já trpím v zimě,když nesvítí slunce,to bych taky nejraději ani nevstala,ovšem mám velikou odpovědnost a vůli,že zkrátka se musí vstát a jít a dělat,že jsem se zatím vždy donutila,jakoby násilím...Neměli bychom brzy peníze a nic,tak se dál přemáhám a nutím.Těším se,až budu v důchodu,jak už se nebudu nutit a klidně budu spát a nedělat nic,když na to přijde...celý týden třeba v pyžamu ... a tak.

 
Pentlička
Pentlička - 25.7.2013 13:47

Trpěla jsem depresí 5 let a není to špatná nálada. Byla jsem na tom tak, že jsem nebyla schopná vstát z postele a spala jsem 20 hodin denně. Vyčistit si zuby byl nesplnitelný úkol. Celý svět mi přišel jako pokrytý černým plédem, neměla jsem žádné emoce, jen smutek a bolest, myšlenky na to, že bych tady neměla být, protože moje přítomnost všem blízkým jen škodí. Chtěla jsem umřít a i jsem se o to pokusila. Pomohla mi až ta správná antidepresiva. Beru je stále a podle paní doktorky je budu muset brát až do smrti, pokud nechci, aby se mi deprese znovu vrátila. Nejsou to žádné prášky na uklidnění, se kterými si laici antidepresiva pletou, jsou to léky, které dodávají mozku chybějící serotonin, pro depresáka totéž, co pro cukrovkáře inzulín.

 
babkatapka
babkatapka - 25.7.2013 11:54

krásně napsané a je na tom kus pravdy, až na ten konec. Ať voláte jak chcete, i dr navštívíte, dostanete jenom prášky, výjimečně dobré slovo. Člověk se musí mooc snažit sám a když to nepomáhá???když už nemá sílu dál vzdorovat? tak se zvýší prášky a nebo vám dr nabídne hospitalizaci.
Všechno záleží jen na vás, ale nikde se pomoci nedovoláte. Mě někdy pomůže se pořádně vybrečet, ale někdy ani to ne.
Je to velký problém stresů dnešní dobysmajlik - 26
.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127878.
Archiv anket.