Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nebezpečná chemie v našich domovech

Nebezpečná chemie v našich domovech
Lidé si většinou myslí, že se s nebezpečnými chemickými látkami setkali tak maximálně ve školní laboratoři. Opak je ale pravdou! Ačkoliv se to nezdá, ani přípravky, které máme běžně doma, nejsou tak úplně neškodné.

Pozor bychom si měli dávat zejména na nejrůznější čisticí prostředky, bezpečné však z tohoto pohledu není ani bělení zubů. Po kontaktu s kůží či sliznicí může řada takových látek způsobit závažné poleptání.

Je to barevné, bude to i chutné

K popálení chemikáliemi v domácnosti většinou dochází nešťastnou náhodou. Nejčastěji je postižena kůže na rukách, nohách či obličeji, daleko nebezpečnější je ale poleptání očí či dutiny ústní a jícnu. Obaly čisticích prostředků jsou obvykle velmi barevné a pro děti přitažlivé. Proto se bohužel stává, že dítě takovouto látku vypije a popálí si sliznici trávicího traktu. Pokud se na tuto skutečnost nepřijde včas, může být dítě dokonce ohroženo na životě.

Kyselina i louh – obojí popálí

Za poleptání je obvykle zodpovědná kyselina nebo louh. To, jak moc bude kůže nebo sliznice poškozena, závisí především na agresivitě látky (pH) a době jejího působení. Zatímco kyselina vytvoří jakési příškvary, louh tkáň zmýdelnatí a zrosolovatí. Podobně jako u tepelných popálenin rozeznáváme několik stupňů poškození – od zčervenání přes puchýře až po černou mrtvou tkáň.

Voda, voda a zase voda!

V rámci první pomoci je nejdůležitější ihned žíravinu zředit vodou nebo zneutralizovat. V případě kyseliny můžete použít jedlou sodu nebo mýdlovou vodu, u louhu pomůže citronová šťáva nebo ocet. Neutralizaci však provádějte jen v případě, že jste si složením chemikálie jistí, jinak můžete spíše uškodit než pomoci! Proto je nejjistější ředění vodou. Kůži oplachujte dostatečně dlouho tak, aby byly co nejméně potřísněny zdravé části, oko vyplachujte alespoň jedním litrem vody a při požití chemikálie vodu vypijte – nikdy však ne v takovém množství, abyste vyvolali zvracení. Tak by se totiž žíravina dostala zpět do jícnu a v horším případě i do dýchacích cest!

Ve všech případech poleptání je nutné navštívit lékaře, protože chemické látky mohou působit hlouběji, než se na první pohled zdá. Pokud došlo k poleptání jícnu, volejte rychlou záchrannou službu. Snažte se však, aby k podobným nehodám nedocházelo vůbec, například tak, že budete všechny obávané prostředky bezpečně ukrývat mimo dosah dětí.

(veri)

 

Zdroj: www.hojeni-ran.cz

Převzatý článek


6.9.2013   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nebezpečná chemie v našich domovech

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Ivča+3
Ivča+3 - 6.9.2013 13:03

My používáme jen samé ekoprostředky, které nikdo nepije. Jen manžel má velkou zálibu v roundapu a to ho nemůžu odnaučit (je línej se ohnout a plevel vytrhat!)smajlik - 36

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77048.
    Archiv anket.