Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Nemůžete spát a ráno vstáváte jako zmlácení?

Nemůžete spát a ráno vstáváte jako zmlácení?
Zdravý spánek může narušovat mnoho věcí. Hluk, světlo, kofein a v neposlední řadě i různé myšlenky, které nám nedovolí usnout. Lze se těchto myšlenek, které se nám před usnutím honí hlavou, nějak zbavit? A jaký je vůbec jejich vliv na zdravý spánek?

Základními podmínkami pro kvalitní a vydatný spánek jsou správná a dobře "padnoucí" postel, tma a ticho. Neméně důležité je i oproštění se od různých látek, které spánek potlačují – alkohol, kofein atd. Důležité je také vyhnout se před spaním těžkým jídlům a správně si dobu usnutí načasovat. Ideální doba pro usnutí je totiž vždy každý den ve stejný čas, nejlépe kolem 22. hodiny.

Když ani tohle nestačí

Přesto ale může člověk ležet na nejpohodlnější posteli, v tichém a odhlučněném pokoji, ale když má roztěkanou mysl, stejně usnout nemůže, a pokud ano, různě se budí po celou noc. Takový spánek pak vůbec není kvalitní a člověk se ráno cítí ještě unavenější než večer před ulehnutím. Odložit různé myšlenky a hodit celodenní starosti za hlavu totiž není tak snadné jako zhasnout světlo a vypnout televizi. Přesto to ale natrénovat lze.

Naslouchejte lidové moudrosti

Jak říkali už naši předkové, ráno je moudřejší večera. A měli pravdu. Zbytečné honění starostlivých myšlenek hlavou totiž nejenže daný problém nevyřeší, ale ještě člověka připraví o to nejsladší na světě. Hoďte tedy starosti za hlavu a zkuste se soustředit na něco pozitivního.

Další cestou může být soustředit pozornost na okolí a vlastní tělo. Zkuste naslouchat nočním zvukům (ne ale ježdění tramvají a aut pod oknem nebo dovádění sousedů). Uklidnit mysl můžete i nasloucháním vlastnímu tělu, například uvolňováním a napínáním jednotlivých svalových skupin.

Zacvičte si

Mezi jednoduchá cvičení, která pomohou uvolnit mysl od zbytečných myšlenek, pak patří lehnutí si na záda, zavření očí a provedení pěti pomalých, hlubokých nádechů. Potom je třeba pevně zavřít oči a na několik vteřin napnout svaly na čele. Poté uvolnit a postupovat s napínáním a uvolňováním přes obličej, krk a tělo až prstům na nohách. Potom je třeba se uvolnit a znovu pětkrát zhluboka nadechnout. Tato účinná relaxační technika trvá pouze několik minut, ale ušetří spoustu času, který by člověk jinak strávil přemýšlením o zbytečnostech.

(kam)

 

www.dobry-spanek.cz

Převzatý článek


10.9.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 12   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nemůžete spát a ráno vstáváte jako zmlácení?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Maxi-postele.cz
Maxi-postele.cz - 16.9.2013 8:20

Přidala bych ještě, že v ložnici by neměla být žádná televize a zároveň by se v ložnici nemělo nikdy pracovat. Ložnice je především pro odpočinek a měla by se tak i využívat.

 
Jarí87
Jarí87 - 10.9.2013 21:48

Tak tohle znám a zrovna s tím bojuju. Poslední týden jsem každý večer unavená jako kotě, v pohodě usnu, ale kolem druhé ranní se vzbudím, odskočím si na záchod a pak už se jen převaluju, a jako na potvoru se mi chce nejvíc spát těsně před tím než má zazvonit budík. Achjo smajlik - 26

 
sharon
sharon - 10.9.2013 16:26

Pentlička: moje maminka také naříkala jak nemůže spát a kolikrát jsem přijela kolem 2 hodiny odpol. a ona chrněla jako dudek a já seděla a čekala až se mamča vyspí.....smajlik - 68
tak jsem jí říkala , bodejď bys spala v noci když chrníš celé odpoledne....smajlik - 68

 
Pentlička
Pentlička - 10.9.2013 16:05

Já to mám jak kdy. Většinou spím dobře, před spaním si tak hodinku čtu a pak usnu, jen co zhasnu světlo. Ale stačí sebemenší vybočení z normy nebo nějaká starost a spánek je fuč. Pak si obvykle vezmu prášek na spaní, ale někdy se probudím tak ve tři ráno a už nemůžu zabrat, to prášek nemůžu, jinak jsem ráno úplně omámená a vlastně ani nevím, co dělám. Taky se těším, že v důchodu nebudu muset ráno vstávat za tmy, ale kdoví? Moje maminka spala dobře do sedmdesáti a pak jako když utne, nemohla usnout, v noci se budila, celý den ji pak bolívala hlava.

 
sharon
sharon - 10.9.2013 15:28

v důchodu jsem a jsem spokojená , spát chodím kdy chci, vstávám kdy chci nebo kdy je potřeba....prášek na spaní jsem nikdy nepozřela, pokud někdy nemůžu zabrat pomáhají ty hluboké nádechy a výdechy o tom jsem četla už dávno, mozek se okysličí alíp se pak usne......někdy spím celou noc, někdy jdu jednou na wc....jak kdy.....ale usnu jen ve své posteli u televize ani náhodou...Linda: smajlik - 68smajlik - 75

 
Linda
Linda - 10.9.2013 10:42

Do postele ma jit clovek unaveny, nejlepe stylem ze usnu ve stoje mezi dverma loznice a do postele omdlim. jakmile si jdu lehnout stylem "sakra je uz pozde a ja musim rano vstavat" tak se budu prevalovat buh vi jak dlouho nez usnu a nebo usnu hned ale vzbudim se za par hodin a rano budu jak prastena.

 
IVUSKA 56
IVUSKA 56 - 10.9.2013 10:16

Almega: šťastná to žena, já mám panickou hrůzu, že by mi došly.smajlik - 76

 
Almega
Almega - 10.9.2013 8:39

Chodím spát okolo 22-22.30 a obvykle skoro ihned po odložení knížky a zhasnutí usnu,ale bohužel se často budím,od 1 hodiny do těch 5.45 kdy vstávám a to se mi do hlavy vkradou všechny známé problémy a k tomu starosti všeho druhu,jsou to tak nutkavé myšlenky,že se nedá usnout a jediné,co pomáhá,je počítat - myslet si čísla a neustále jen na ně myslet a někdy se mi daří už po 2 hodinách zase usnout....abych hned na to zase vstala.A člověk je pak takový omámený,jako po flámu.Už se těším na důchod,kdy si budu moci vstávat jak se mi bude chtít! Tuhle jsem si uvědomila,že jsem v životě nepotřebovala prášek na spaní...

 
IVUSKA 56
IVUSKA 56 - 10.9.2013 8:16

Roky dělají své a ani prášek někdy nepomůže. Pokud jsou starosti nevěřím tomu, že si řeknu ráno moudřejší večera a přestanu na to myslet, to může npsat jenom ten co to nikdy nezažil a nebo nemá opravdu žádné starosti.

 
Vikina
Vikina - 10.9.2013 8:13

a já, debil, i v sobotu a v nedelí vstávám v pětsmajlik - 76smajlik - 68

 
Světlonoska
Světlonoska - 10.9.2013 7:26

smajlik - 66Až přijdou určité roky,neuděláte nic i kdyby..jste se snažili sebevíc,prostě dobrý spánek je i darsmajlik - 26poslední dobou spím také všelijak a nepomáhá nicsmajlik - 18ale ještě to není tak hroznésmajlik - 58

 
HelenaPa
HelenaPa - 10.9.2013 6:08

K věcem, které spánek narušují, přidávám ještě MIMINO smajlik - 88smajlik - 87smajlik - 86

 
Jagea
Jagea - 10.9.2013 5:30

Tak se spánkem opravdu problém nemám - spím, sotva lehnu.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127737.
Archiv anket.