Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Nedejte podzimním virózám šanci

Nedejte podzimním virózám šanci

Krátké dny, tma, častý déšť a samozřejmě nepříjemné nachlazení – to jsou známky ponurého a lezavého podzimu, který se na nás chystá. Málokdo však stojí v době, kdy se pro tento rok definitivně loučíme s létem, o takové zpestření, jakým je nachlazení nebo rýma.

 

A letos znovu...

Letos vás chřipka ještě bohudík nepotkala, ale už na sobě cítíte, jak se sychravý podzim blíží. Deštivé počasí vyloženě svádí viry, které mohou osídlit naše dýchací cesty, k invazi do našeho těla. Jaké tyto viry působí příznaky a jak se projevuje „obyčejné“ nachlazení?

Běžné virózy jsou způsobeny viry, které osídlí sliznici vystýlající nosní dutiny, krk a dýchací cesty. Patří mezi nejčastější nemoci, které nás mohou napadnout. V pozadí nachlazení a následné virózy stojí řada virů, ale šedou eminencí jsou rhinoviry, které jsou nejčastějšími původci viróz, a existuje jich na sto různých podtypů. V každém ročním období jsou za rýmu zodpovědné různé typy virů.

 

Jak se šíří rýma...

Nejčastěji mezi lidmi, jejichž ruce se dostanou do kontaktu s nosním sekretem a hleny infikovaných osob. V tomto sekretu se skrývají i infekční virové částice. Když se sekret dostane do kontaktu s vašimi ústy, nosem nebo očima, může virus snadno proniknout do těla a nakazit vás. Méně často se virus přenáší vdechnutým vzduchem, který obsahuje kapičky vykašlané nebo vykýchnuté nemocným člověkem. Rýma je nejnakažlivější první den nebo dva poté, co se objevily první příznaky. To, že prochladnete, samo o sobě rýmu nezpůsobí, může to ale zvýšit vaši vnímavost k infekci, stejně tak jako jiný stres nebo oslabení organismu.

 

Příznaky...

První příznaky běžného nachlazení se objeví v rozmezí jednoho až tří dní poté, co se nakazíte. Většinou je první známkou škrábání nebo bolest v krku. Později k tomu přibude kýchání, objeví se rýma a pocit, že je člověk nemocný. Přestože se horečka nevyskytuje příliš často, bývá na počátku nachlazení lehce zvýšená teplota. Zpočátku je sekret z nosu čirý a vodnatý, později se zahustí a změní svoji barvu – většinou na žlutozelenou. U řady lidí nachlazení také provází mírný kašel. Většina příznaků sama zmizí během čtyř až deseti dní, kašel ale někdy přetrvává i dva týdny.

 

Komplikace...

Nachlazení však může být prodlouženo četnými komplikacemi. U lidí s astmatem rhinovirus často vyvolá astmatický záchvat. U některých lidí se zase rozvine zánět středního ucha nebo zánět dutin, tedy nemoci, v jejichž pozadí stojí bakteriální infekce. Při nachlazení totiž oteče nosní sliznice, následné zúžení nosu má za následek zablokování cest, kterými je sekret normálně odváděn. Bakterie pak v ucpaných místech mohou nerušeně růst. Nejnebezpečnější a nejméně příjemná komplikace nachlazení nastává v případě, kdy bakterie infikují průdušky (bronchitis – zánět průdušek) nebo plíce (pneumonie – zápal plic).

 

Diagnóza...

Lékaři většinou diagnostikují nachlazení podle běžných příznaků. Vysoká horečka, bolesti hlavy, vyrážka, dýchací obtíže nebo bolest na hrudi svědčí pro to, že nejde o pouhou virózu. Laboratorní testy většinou nejsou třeba, ale když se vyskytnou komplikace, může vás lékař poslat na rentgen nebo na krevní testy.

Prevence...

Protože jsou virózy způsobeny tak pestrou paletou virů a protože se tyto viry neustále obměňují, nebyla zatím vyvinuta účinná vakcína. Nejúčinnější obranou proto zůstává pečlivá hygiena. Protože se řada virů šíří infikovanými tělesnými tekutinami, měli by si nachlazení jedinci, stejně tak jako jejich rodina a okolí, mýt často a důkladně ruce. Kýchat a kašlat by se mělo jen do kapesníčků, nemocní lidé by, pokud je to možné, měli spát v odděleném pokoji. Kašlající a kýchající by se také měli vyhnout veřejným místům, hromadným dopravním prostředkům, práci a škole, neboť zde mohou nakazit ostatní. Šíření viru lze také zabránit dezinfekcí předmětů a ploch, které nemocný používá spolu se zdravými.

 

(hak)

Zdroj: www.ulekare.cz

Převzatý článek


12.9.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 7   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nedejte podzimním virózám šanci

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
luxirie
luxirie - 11.3.2014 4:39

A ještě mě napadlo, že pro těhotné mám odzkoušený HERBALMED horký nápoj nebo pastilky. Ten horký nápoj, je ale rachlejší. je jak na nachlazení tak průdušky, velmi šetrná, takže vám ani miminku neublíží a můžete ho kombinovat i s jiným doplňky stravy nebo lékysmajlik - 4

 
Jitka99
Jitka99 - 6.3.2014 10:25

Přesně tak :) taky mám osvědčený jeden lék- 5Prevemax a je skvělý na vše. Není drahý, takže nemusím kupovat x produktů a s ním mám jistotu :)

 
Anet85
Anet85 - 3.3.2014 8:57

No pro mě a mé děti je nejdůležitější to, že nám chutná a pro manžela, že na kašel nemusíme kupovat spoustu dalších léčivsmajlik - 3

 
luxirie
luxirie - 3.3.2014 8:52

Tak našla jsem to a jmenuje se STOPKAŠERL mohou ho i děti od 3 let

 
luxirie
luxirie - 3.3.2014 8:51

¨Tak já taky mám ráda preventivně sklenici vody s citrónem. pak když už přijde kašel používám bylinný sirup od Dr. Weisse který je přírodní a účinkuje velmi rychle

 
sharon
sharon - 12.9.2013 11:25

já každý ráno na lačno skenku vody s celým citronem, jinak rakytníkový sirup a med s rakytníkem - na to nedám dopustit a taky zázvorový čaj.....smajlik - 47

 
Světlonoska
Světlonoska - 12.9.2013 7:46

Prevence-Nejúčinnější obranou proto zůstává pečlivá hygiena...

Je to jen 1 z opatření..ale když na vás někdo v hromadné dopravě kýchne,chytnete to ani nevíte jaksmajlik - 36

Takže-další prevence je u mě to,že na konci léta,nejpozději v tuto dobu koupím v Lékárně něco na podporu imunity,a opravdu nezamarodímsmajlik - 66
Nejlepší na to je Hlíva,zinek nebo sirup šípek,s vit.C a Echinaceousmajlik - 58nic z toho nestojí moc,ale účinek to másmajlik - 58smajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146505.
Archiv anket.