Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Bolí mě hlava. Pomoc!

Bolí mě hlava. Pomoc!

Občas ji používáme jako účinnou metodu pro odražení nevítané mužské pozornosti. Jinak ale žádné výhody nemá. Řeč je o bolesti hlavy – podle odborníků častěji ženské než mužské záležitosti. To ale neznamená, že jsou k ní zástupkyně něžného pohlaví odsouzeny. Naučte se, jak s tímto zdravotním problémem účinně bojovat.

 

Proč nás bolí hlava?

Zdaleka nejčastějším typem bolesti hlavy je takzvaná tenzní bolest hlavy. Velmi často si ji způsobujeme sami svým nerozumným životním stylem. Pokud o tom snad pochybujete, podívejte se na seznam „poklesků“, které jsou označovány za nejčastější příčiny tenzních bolestí hlavy:

 • neschopnost správně odpočívat,
 • špatné držení těla,
 • emoční a psychický stres, deprese,
 • úzkost a napětí,
 • únava, přepínání sil,
 • hlad nebo dehydratace,
 • nedostatek spánku nebo naopak příliš spánku,
 • kofein, kouření, alkohol.

   10 tipů proti bolesti = 10 tipů pro harmoničtější život

   Pokud vás často bolí hlava, neznamená to ještě, že trpíte depresí nebo žijete v neustálé úzkosti. Pravděpodobně však děláte něco špatně, protože bolest hlavy se neobjevuje „jen tak“. Následujících deset tipů vám pomůže odhalit příčinu potíží a napoví, jak se této příčiny zbavit:

  • Dělejte si poznámky – když si pokaždé zaznamenáte pár podrobností (kdy bolest hlavy začala, co ji mohlo spustit, kdy a jak skončila), možná vám to pomůže identifikovat spouštěče vaší bolesti a také najít způsoby, jak se s ní co nejlépe vypořádat.
  • Dávejte pozor na to, co jíte – za spouštěče bolesti hlavy bylo již označeno tolik různých potravin, že vynechat je všechny by znamenalo zůstat o hladu. Přesto odborníci odhadují, že asi 20 až 30 % tenzních bolestí hlavy je vyvoláno jídlem. Mezi nejčastější „viníky“ patří červené víno, ořechy, uzeniny a další potraviny s vysokým obsahem soli a také známé ochucovadlo glutamát.
  • Jezte pravidelně – asi ještě více než to, co jíte, je důležité, abyste jedli pravidelně. Celodenní hladovění vystřídané opulentní hostinou je vcelku spolehlivý způsob, jak si vystřihnout ukázkové bolení nejen břicha, ale především hlavy.
  • Doplňujte tekutiny – nedostatek tekutin jako příčina bolestí hlavy je známá věc. Důležité je však nejen to, že pijete, ale také to, co pijete. Čistou vodu nebo minerálku občas vystřídejte džusem nebo mírně oslazeným čajem.
  • Ujistěte se, že máte dost hořčíku – nedostatek hořčíku zvyšuje riziko vzniku bolestí hlavy. Hořčík můžete tělu dodat v potravinových doplňcích, ale mnohem lepší je dát si občas minerální vodu a jíst potraviny, které ho v sobě mají dostatek: celozrnné pečivo a listovou zeleninu.
  • Buďte opatrní s kofeinem, alkoholem a kouřením – šálek kávy je trochu dvousečný. Bolest hlavy může vyvolat, někdy ji naopak pomůže vyléčit (kofein obsahují i některé léky proti bolestem hlavy). Zato strašlivá bolest hlavy provázející ranní kocovinu v sobě koncentruje ty nejsilnější spouštěče bolestí hlavy: samotný účinek alkoholu, dále dehydrataci, kterou alkohol také způsobuje, a často i cigaretový kouř, který u mnoha lidí způsobuje bolesti hlavy, ať už jej vdechují aktivně, nebo „jen“ pasivně. O míře své závislosti a o možnostech odvykání se více dozvíte, pokud se otestujete na http://www.ulekare.cz/kalkulacky/test-zasvislosti-na-koureni-19.
  • Dodržujte spánkový režim – spaní přes den, nedostatek spánku v noci, spánek přerušovaný a nekvalitní, málo spánku, nebo naopak moc – to všechno jsou klasické příčiny bolestí hlavy. Pokuste se chodit spát a vstávat tak pravidelně, jak je to jen možné. O tom, jak kvalitní je právě váš spánek a co je možné zlepšit, se dozvíte v testu: http://www.ulekare.cz/kalkulacky/jak-spite-7.
  • Hýbejte se – nemusíte zrovna cedit krev v posilovně, ale každodenní procházka na čerstvém vzduchu je nutné minimum, které pro svou bolavou hlavu můžete udělat.
  • Naučte se zvládat stres – stres z našeho života nikdy nezmizí a je to jedině dobře. Stres se stal motorem lidské evoluce a snad bez něj ani nedokážeme žít. Důležité je ovšem naučit se poznat hladinu stresu, kterou jsme ještě schopni bez následků snášet.
  • Dejte si obklad – studený obklad má mírný anestetický účinek, proto pokud jste doma a nemusíte s bolavou hlavou ještě plnit povinnosti, jděte do toho: zabalte mražený hrášek do utěrky a klidně si ho připlácněte na čelo. Nerozvážné polykání pilulek je cesta do pekel

   Je poněkud frustrující zjistit, že léky, které užíváme ke zmírnění úporných bolestí hlavy, ve skutečnosti tuto bolest mohou způsobovat. Bohužel je to opravdu tak. Odborníci se dlouho nemohli shodnout, které léky mohou při dlouhodobém a nadměrném užívání způsobit bolest hlavy, ale v současnosti již došli k „nečekanému“ závěru: všechny léky, které se užívají ke zmírnění bolesti hlavy příliš často a příliš dlouho, mohou u vnímavých jedinců bolest hlavy vyvolat. V oficiálních materiálech je také definováno, co znamená „příliš často a příliš dlouho“: například pro běžná analgetika volně dostupná v lékárnách je to jejich pravidelné užívání alespoň 15 dní v měsíci po dobu minimálně tří měsíců.

   Bolest hlavy, jak ji asi (naštěstí) neznáte

   Když lidé mluví o bolesti hlavy, případně se na ni z nejrůznějších důvodů vymlouvají, většinou mají na mysli tu nejběžnější, tenzní bolest hlavy, v horším případě migrénu. Kromě nich ale existují i případy, kdy bolest hlavy ohlašuje přítomnost jiného, někdy i dost závažného onemocnění. To je také důvod, proč bychom bolesti hlavy vznikající zdánlivě bez příčiny neměli nikdy podceňovat.

   Onemocnění, která jsou častou příčinou bolestí hlavy:

   • běžné infekce, jako například chřipka nebo nachlazení sinusitida (zánět nosních dutin);
   • mozková mrtvice;
   • mozkové aneuryzma (výduť mozkové tepny);
   • otřes mozku nebo jiné těžší poranění hlavy a krční páteře;
   • mozkový nádor.

     (vek)

     Zdroj: www.ulekare.cz

    • Převzatý článek


     13.9.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 20   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

     Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

      

     Diskuse ke článku - Bolí mě hlava. Pomoc!

     Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
     Zvolte stranu: 1-15 | 16-20
     Blankava
     Blankava - 25.9.2015 12:36

     Fakt? No tak aspon to vím, ale to se mě snad netýká :) Zabral dobře.
     smajlik - 75

      
     Barca1988
     Barca1988 - 23.9.2015 13:35

     určitě je fajn. Jen někdo kdo má více kg, jako třeba já, si občas musím vzít dva, ale vždycky spolehlivě zabere smajlik - 58

      
     Blankava
     Blankava - 21.9.2015 10:29

     To teda smajlik - 98
     Tak jsem si v pátek byla nucena vzít prášek, zkusila jsem ten Atalargin a ok, zabral dobře. Tak snad bude dobrej.

      
     MargaritaD
     MargaritaD - 16.9.2015 12:39

     není zač, tak at tě ta hlava tolik nebolí, vím co to je za nepříjemnost smajlik - 37

      
     Blankava
     Blankava - 14.9.2015 9:24

     Ano? smajlik - 31
     Už ho mám doma, tak uvidíme, jak zabere, až mě zas bolest přepadne.
     Oboum moc děkuji smajlik - 81

      
     Barca1988
     Barca1988 - 10.9.2015 12:43

     Taky užívám Atalargin, je to daleko menší zátěž pro tělo, než třeba ibalgin apod.

      
     Blankava
     Blankava - 8.9.2015 12:48

     Ahoj, jo? tak díky, zeptám se v lékárně ještě na to smajlik - 105

      
     MargaritaD
     MargaritaD - 7.9.2015 14:20

     Blankava: Já můžu doporučit Atalargin. Někde jsem slyšela, že někdo říká, že nefunguje, ale když člověk váží víc kg, tak je potřeba si vzít 2 a výsledek je zaručený :)
     Každopádně je fakt dobrý a šetrný k žaludku, je daleko menší riziko žaludečních vředu, než u jiných léků.

      
     Blankava
     Blankava - 4.9.2015 13:12

     Co berete, když vás přepadne bolest hlavy? Co je účinné a zároven šetrné? smajlik - 76

      
     janca0001
     janca0001 - 24.10.2013 12:27

     Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jaké časopisy si nejvíc kupujete? Já teď ve stánku objevila nový časopis Moje šťastná hvězda a za ty penízky fakt dobrý. Znáte ho někdo? Hlavně tam není tolik reklam, tak si dobře počtu.

      
     Jagea
     Jagea - 16.9.2013 8:14

     Nebolí mě hlava skoro nikdy, jím naprosto všechno a žiju nezdravě. Živit se jako Modroočka, tak si připadám jen jako mrtvola na dovolené.smajlik - 27

      
     Anahir
     Anahir - 14.9.2013 8:58

     od bolení hlavy a zad mě pomohl Pilates.

      
     sevenofnine
     sevenofnine - 14.9.2013 6:45

     mě od častých migrén pomohlo vyměnit polštář, teď mě bolí hlava tak 2x do roka.

      
     Ivča+3
     Ivča+3 - 13.9.2013 18:17

     Taky se hodí dát si do pořádku ledviny....

      
     modroočka
     modroočka - 13.9.2013 14:22

     Almega: ještě je třeba zvládnout thajské masáže ...

      

     Zvolte stranu: 1-15 | 16-20
     Sponzori

     Prohledej


     Výherci v soutěžích

     Anketa

     Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

     Zpíváte si občas doma?

     Celkem hlasovalo 126730.
     Archiv anket.