Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Spouštěčem migrény může být i příjemně vonící parfém

Spouštěčem migrény může být i příjemně vonící parfém
Migrénou trpí v naší populaci asi pětina žen a přibližně 6 % mužů. Ačkoliv příčina migrén není zatím zcela objasněna, jedním z možných spouštěčů může být i tzv. systémová alergická reakce, například po vystavení se různým vůním a zápachům. A právě spojitost mezi vůněmi a migrénou zkoumali švédští lékaři.

Migréna není jen bolest hlavy

Ačkoli se slovem migréna často označuje bolest hlavy obecně, není to tak úplně přesné. Záchvat migrény totiž postihuje celé tělo. Při něm dochází ke změně prokrvení jak v mozku, tak i ve zbytku těla. V zásadě v mozku vzniká malý otok, který dráždí mozkové pleny a nervová zakončení. Výsledkem je ona známá nesnesitelná bolest a také tzv. aura. Nejobvyklejší aura je zraková, pacienti ji často popisují jako jiskření, záblesky nebo blikání v určité části zorného pole. Může jít i o vlnění nebo chvění viděného.

Podobné jako alergie?

Protože se jedná – podobně jako u alergické reakce – o systémovou reakci, lékaři se ve své studii zaměřili na faktory, které by mohly migrény vyvolávat. Jedním z nich jsou potravinové alergie, zejména na mléčné a pšeničné výrobky. Migrenózní záchvaty ale mohou způsobit i různé vůně a pachy. Pokud se jich alergik načichá, mohou v těle způsobit malou alergickou reakci, která vyvolá bolest hlavy.

Přesycení mozku vjemy

Ze studie švédských lékařů totiž například vyplynulo, že většina pacientů je opravdu na některé vůně a pachy alergická a že jejich načichání jim opravdu způsobuje bolest hlavy. Jak se ale také podařilo prokázat, při delším vystavení se jednotlivým vůním nebo pachům sice nejprve k bolestem hlavy dochází, později se však čichové buňky otupí a bolest hlavy se nejen nezhoršuje, ale dokonce začíná i ustupovat. Přesný mechanismus otupení se sice zatím nepodařilo prokázat, spekuluje se však o "přesycení" části mozku těmito nepříjemnými vjemy.

Vyhněte se nepříjemným vůním

Švédská souhrnná studie tak potvrdila výsledky několika dříve provedených studií, které vznik migrény s expozicí pachům a vůním spojovaly. Naštěstí se díky odhalení původu bolestí dá migrénám z pachů poměrně jednoduše předcházet: prostě se dráždivým vůním vyhýbejte. I první pomoc je vcelku banální: stačí odejít na čerstvý vzduch.


 

(kam)

Zdroj: www.bez-alergie.cz

Převzatý článek


8.11.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 8   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Spouštěčem migrény může být i příjemně vonící parfém

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Anahir
Anahir - 8.11.2013 20:13

natalie25: děkuji za informaci, bulvární plátek je jistě na takové odborné výši, že ti musím poděkovat za upozornění díky němuž se nyní tomuto časopisu zcela jistě velkým obloukem vyhnu.

 
Almega
Almega - 8.11.2013 19:06

natalie25: Trhni si nohou se svojí hvězdou !!!

 
natalie25
natalie25 - 8.11.2013 14:50

Jo tak tenhle problém mám také... Ale četla jsem dobrou radu v časopise Moje šťastná hvězda a pomáhá to. :)

 
Almega
Almega - 8.11.2013 12:54

Já trpěla migrénou až do svých 42 let a pak najednou konec,asi to souviselo s vysokým tlakem a ten se mi zničehož nic úplně srovnal (no asi to bylo,když jsem sekla s HA...).Dodnes se mi ale dělá aura,sypou se bílé jiskřičky a zežloutne mi vše před očima spolu se zúžením zrakového pole,když se zapomenu napít a je to předzvěst zčernání před očima a omdlení,tak musím sedět-ležet v klidu a čekat až to přejde a honem se jít napít.Hlava už mě ale nebolí skoro vůbec.

 
Anahir
Anahir - 8.11.2013 11:17

Auru znám moc dobře. Pro mne je to příznak že mám okamžitě vzít lék na bolest, protože záhy se mi začne rozjíždět bolest.
Kdo nezažil migrenozní bolesti může být šťasten.

 
dadka
dadka - 8.11.2013 10:42

Na migrény jsem trpěla od dětství, podědila jsem to po matce a po mně zase dcera a vnuk. Nemyslím takovou tu normální bolest jhlavy, ale skutečnou migrénu. Ta u mě začínala jiskřením, začala příšerně bolet n půlka hlavy s okem. Potom zvracení, průjem, až jsem zvracela jen žluč, tak potom teprve následovala tabletka, vlastně tabletky a k tomu čípek, tma, ticho, ledový obklad. Snažila jsem se usnout, potom jsem byla vžycky vyždímaná, unavená a žlutá jako citron. Druhý den následovala únava, jako kdybych přeházela 20 metráků uhlí.
Většinou byla migréna ze stresu., nebo po silné periodě.

 
sharon
sharon - 8.11.2013 8:58

jj nejhorší je baba prosycená potem smíchaným s parfémem......nemám ráda těžké vůně zvané ruské duchy, hlava hodně bolí od krční páteře to je pravda , chce to pocvičit , chvilku se natánkout když to jde a až v krajním případě tabletku....smajlik - 26 koho dnes někdy nebolí hlava ?.....

 
Linda
Linda - 8.11.2013 8:27

Almega: s tema parfemama na spolecenskych akcich mas pravdu, to je obcas des a vubec nejlepsi kdyz se sejdou 2-3 takovehle damy a clovek nema uniku smajlik - 80
Muzika v obchodacich a tak mi nevadi, ale proc proboha musi 1) rvat tak ze se clovek ani nedomluvi s prodavackou a 2) proc musi v kazdem oddeleni vyrvavat neco jineho smajlik - 36

 
Almega
Almega - 8.11.2013 8:11

Kolikrát nám nějaká osoba úplně zkazila divadlo nebo kino tím,že byla nasáklá nějakým odporným smradem (pro ni samozřejmě úžasnou sexy vůní...) a člověk trpěl a nechtěl nebo nemohl jít pryč,když už se předem těšil a ještě za to i vydal nemalý peníz...Hlava mě rozbolela kolikrát i z nějakého obchoďáku,když jsem tam slyšela ten jejich "muzak" a viděla ty hory zbytečných krámů...

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 124945.
Archiv anket.