Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak se na podzim a v zimě vyhnout chřipkám a nachlazení

Jak se na podzim a v zimě vyhnout chřipkám a nachlazení

Už při letmém pohledu na aktuální televizní reklamy je zřejmé, že sezóna chřipek, infekcí a nachlazení se nezadržitelně blíží. A přestože máme k dispozici řadu prostředků, které nám pomáhají se vypořádat s rýmou, chrapotem nebo bolestí v krku, nejlepší by bylo přežít zimu bez jakékoli nemoci. Budete-li se letos držet následujících doporučení lékařů a odborníků na zdravý životní styl, dost možná se vám to konečně podaří.

 

Abyste letošní zimu přežili ve zdravi

  • Dopřávejte si vitamin C ve všech podobách – ze všech vitaminů je právě vitamin C nejúčinnější v boji proti infekčním onemocněním, viry i bakterie se ho bojí jako čert kříže. Protože je vitamin C rozpustný ve vodě a snadno se z těla vylučuje močí, nemusíte se bát, že by se vám v těle přespříliš hromadil. Proto si ho dopřávejte bez obav: velké množství vitaminu C obsahuje citrónová šťáva a všechny citrusové plody, dále černý rybíz nebo šípky. Samozřejmě je možné (a vhodné) jej koupit také v tabletách a různých potravinových doplňcích.
  • Naučte se, jak posílit imunitu – můžete si koupit drahý preparát k posílení imunity v lékárně, ale lze to udělat i jinak. Pro zdravou imunitu je důležitý dostatek spánku, pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava. V poslední době vychází najevo především důležitá role kvalitního spánku pro správné fungování imunitního systému.
  • Nenechte se vysušit – první obrannou linii proti infekci pronikající zvenčí představuje naše kůže a sliznice. Aby však mohly správně plnit svoji funkci, musí být sliznice dostatečně zvlhčené a kůže hydratovaná a bez prasklin. Dodržujte pitný režim a kůži pravidelně hydratujte.
  • Nekuřte – je dávno prokázáno, že kuřáci tráví na nemocenské více času než jejich vrstevníci, kteří se obejdou bez cigarety. Kouření oslabuje imunitní systém a poškozuje dýchací cesty, které jsou proto náchylnější k onemocnění.
  • Netopte příliš – prudké výkyvy teplot oslabují náš organismus natolik, že se snadno stává kořistí infekce. Doma proto přes zimu udržujte spíše nižší teplotu. Kromě pevnějšího zdraví ještě i ušetříte.
  • Choďte ven – uzavřené a málo větrané prostory představují ráj pro šíření choroboplodných zárodků. Na druhou stranu také podchlazení náš organismus oslabuje, a proto pokud chcete letošní zimu přežít bez nemoci, pořiďte si konečně nejen módní, ale hlavně funkční oblečení i obuv.
  • Myjte si často ruce – v dětských kolektivech se všechny nákazy šíří rychlostí blesku právě proto, že zásady hygieny těm nejmenším mnoho neříkají. Dospělí by však měli vědět, že důsledné mytí rukou a správné používání jednorázových kapesníků prokazatelně chrání před (nejen chřipkovou) nákazou.
  • Nechoďte mezi lidi – to je samozřejmě myšleno s nadsázkou. Je však pravda, že čím více lidí se shromáždí na jednom místě, tím snadněji se šíří infekce. Také proto se při pandemiích zavírají školy, kina a další veřejné instituce.
  • Chraňte i své nejbližší – od cizích bacilonosičů si dokážeme udržet odstup, s těmi „domácími“ to jde podstatně hůře. Proto se stoprocentně vyplatí chránit před infekcí také své děti a partnery. Všechny zásobujte vitaminy a svým dětem vysvětlete význam základních hygienických pravidel.
  • Nepodceňujte očkování – i když očkování proti chřipce nemusí být účinné stoprocentně, většinu lidí dokáže ochránit. Očkování se musí každý rok opakovat, protože virus chřipky se každoročně mění (mutuje), a používaná vakcína se tak musí měnit s ním.
  • Co na nás v zimě číhá? Přinášíme přehled největších zabijáků.

    V zimním období se daří především viru chřipky, který dokáže zavírat úřady, školy a působit paniku. Kromě něj se však v zimě můžeme potkat i s dalšími nebezpečnými mikroorganismy:

    • Rinoviry a další viry – tito miniaturní trapiči jsou odpovědní za většinu případů „obyčejného“ nachlazení. Je jich tolik různých druhů, že se proti nim na rozdíl od chřipky nemůžeme chránit očkováním a jako léčba nejvíce zabírají babské rady: horký čaj s citrónem, omotaný krk a teplá postel. Nachlazení má podstatně mírnější průběh než chřipka, do týdne by měly příznaky ustoupit a nemělo by být provázeno vysokou horečkou.
    • Virus chřipky – všechny viry preferují spíše chladné počasí, ale virus chřipky je v tomto ohledu labužník. Nejvíce případů se vynoří pravidelně v prosinci a v lednu, po zbytek roku bývá klid. Chřipková infekce přitom znamená pro náš organismus mnohem větší zátěž než běžné nachlazení. Kromě očekávaného chrapotu a rýmy se přidává těžká únava, bolest kloubů a svalů a především vážné oslabení imunity. Právě toto oslabení způsobuje, že za chřipkovou infekcí nezřídka následuje zápal plic nebo jiné vážnější onemocnění. Z toho důvodu řada lékařů předepisuje při chřipce preventivně antibiotika, i když ta jsou jinak na virové onemocnění naprosto neúčinná. Jak rozlišíte chřipku od obyčejného nachlazení?
    • Streptokoky – před objevem antibiotik běžně rozsévaly mezi lidmi smrt a ani dnes nezahálí. Právě streptokoky často využívají zimní sezóny a vrhají se na nemocné, jejichž imunita byla oslabena chřipkou. Streptokoků je více druhů, běžně způsobují angínu nebo zápal plic (pneumokok). I když antibiotika v současnosti na streptokoky spolehlivě zabírají, pro starší nebo oslabené pacienty může i dnes zápal plic představovat smrtelné onemocnění. Proto se těmto lidem doporučuje před začátkem zimní sezóny podstoupit očkování proti chřipce a zabránit tak dalšímu případnému oslabení imunitního systému.
      • (vek)

        Zdroj: www.ulekare.cz

        Jaroslava Machálková


        13.11.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 29   |   Vytisknout

        Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

         

        Diskuse ke článku - Jak se na podzim a v zimě vyhnout chřipkám a nachlazení

        Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
        Zvolte stranu: 1-15 | 16-30
        Etinka
        Etinka - 20.6.2018 8:46

        Ano? No tak paráda! to jsem moc ráda. Tak hlavně, at jsme nemocní co nejméně :-)

         
        Rihana7
        Rihana7 - 11.6.2018 16:28

        Tak jsem ho koupila a fakt nám pomohl. Moc děkuji za doporučení. Ted jsem ho doporučovala i kámošce smajlik - 78

         
        Etinka
        Etinka - 5.6.2018 8:50

        To mě mrzí, tak snad už jste vpořádku :-) No zkus ho koupit, určitě se osvědčí i u vás smajlik - 105

         
        Rihana7
        Rihana7 - 25.5.2018 9:49

        tak to bych ho mohla zkusit koupit. Ted jsme totiž zase na hromadě.. minule jen rýma a ted totální nachalzení :(

         
        Etinka
        Etinka - 22.5.2018 9:47

        Rihana7: Ano je to přírodní přípravek z 6 léčivých rostlin. A je fakt účinný.

         
        Rihana7
        Rihana7 - 7.5.2018 14:17

        Etinka: Nasivin Sinus. Je to přírodní? Jestli se dobře dívám?

         
        Etinka
        Etinka - 2.5.2018 10:59

        smajlik - 47U nás na nachlazení pomáhá Nasivin Sinus smajlik - 47
        A to jak pro děti, tak pro nás dospělé.

         
        Loupáček
        Loupáček - 16.2.2017 19:58

        Na nachlazení je mým pomocníkem brufen. Většinou mě u nachlazení ochromí bolest kloubů, která po něm odezní...

         
        Allemagne
        Allemagne - 27.10.2015 10:51

        Podzimní nachlazení řeším bylinkami, horkým šípkovým čajem a teplými ponožkami. Na rýmu mám vyzkoušenou mořskou vodu, tu dávám i miminku - pro miminka se dají pořídit kapky s mořskou vodou Quixx Baby, které se dají dávat hned od narození.

         
        Daniela Stošková
        Daniela Stošková - 21.9.2014 10:53

        Můj největší pomocník na rýmu je nosní sprej rymastop. Jsou totiž bylinné, takže nemusím používat na ucpaný nos a rýmu žádnou chemii a fakt mi pomáhají a mají své místo u mne v kabelce:)

         
        Anet85
        Anet85 - 10.3.2014 21:55

        Ano, STOPBACIL, obsahuje více bylin, je velmi šetrný a chutný. Uvádí se, že je vhodný pro děti od 3 let, ale dle mého názoru po konzultaci s lékařem je možno i dříve. Raději se zeptejte. Je na posílení imunity a poradí si i s chřipkou. já ho dětem dávám preventivně, když vím, že začínají osatní ve školce a okolí marodit. Zatím nám to skvěle vychází a funguje.smajlik - 5

         
        adél.a
        adél.a - 10.3.2014 13:40

        Takže sirup je STOPBACIL? a mohou ho tedy i děti co chodí do školky, našla jsem od 3 let, ale spíšdám na rady maminek

         
        Anet85
        Anet85 - 10.3.2014 6:42

        Vím, že teď chřipka moc neřádí, ale podle názvu je to asi spojené s imunitou a prevencí proti ní. Jak jsem již psala níže mám jen zkušenost s multibylinným sirupem, ten je také na prevenci a podporu imunity. Také by mě zajímalo jestli Jitka99 má zkušenost i u dětí? Ten sirup co jim dávám já, jim chutná a pokud jsou to kapky nebo tablůety asi moc neuspěju:-((

         
        adél.a
        adél.a - 10.3.2014 6:36

        Ten jsem ještě neměla možnost vyzkoušet. A mohou ho i děti? řekněme kolem 3 let?smajlik - 2

         
        Jitka99
        Jitka99 - 6.3.2014 10:20

        Já jsem spokoejná s 5Prevemaxe. Obsahuje oblíbené Betaglukany a moje tělo pozná, co je dobré :)

         

        Zvolte stranu: 1-15 | 16-30
        Sponzori

        Prohledej


        Výherci v soutěžích

        Soutěže na Soutez.cz

          Anketa

          Covid

          Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

          Celkem hlasovalo 77180.
          Archiv anket.