Reklama: Moderní tapety na zeď a povlečeníModerní vliesové tapety IMPOL TRADE 

Čistota půl zdraví? Není to tak úplně pravda.

Čistota půl zdraví? Není to tak úplně pravda.

Stále více odborníků je přesvědčeno, že našli jednoho z hlavních viníků současného masivního rozšíření alergických onemocnění. Je jím prý naše přehnaná láska k hygieně. Zatímco se západní civilizace děsí mikrobů a svá těla i příbytky čistí a dezinfikuje všemožnými prostředky, připravuje se tak zároveň o možnost, aby prospěšné bakterie správně vycvičily náš imunitní systém. V moderní době, zdá se, by mohly úlohu přirozené špíny převzít uměle vyrobená probiotika.

 

Čistota půl zdraví – nebo také alergie 

Neustále se zvyšující výskyt alergií má pochopitelně mnoho příčin, včetně znečištěného životního prostředí, nevhodných látek v potravinách, stresu nebo genetické zátěže. Stále více odborníků se však domnívá, že jedním z hlavních důvodů je i omezený styk našeho imunitního systému s prospěšnými bakteriemi, patrně v důsledku přílišné "sterility" našeho okolního prostředí.

Ačkoliv nám hygiena pomáhá vyhnout se závažným infekčním onemocněním, na druhou stranu také omezuje náš styk s prospěšnými druhy bakterií. Proto také bakteriální osídlení zažívacího traktu u mnoha lidí není tak bohaté a různorodé, jak by mělo být. Symbiotické bakterie v zažívacím traktu napomáhají trávení a zároveň slouží jako trenažér pro lidský imunitní systém. Právě na nich se totiž imunitní buňky dítěte učí, jak správně reagovat proti cizorodým látkám a mikroorganismům z vnějšího prostředí.

 

Jogurty jsou zdrojem bakterií

Proti množícím se alergiím naštěstí nemusíme bojovat umělým zašpiněním svých příbytků nebo tím, že se přestaneme mýt. Složky potravy označované jako probiotika obsahují živé a člověku prospěšné bakteriální kmeny, které přirozeně žijí v zažívacím traktu. Mezi probiotika patří zakysané mléčné výrobky – jako jogurty nebo kefíry – anebo je možné je zakoupit samostatně jako doplňky stravy.

Lékaři zdůrazňují, že přestože jsou probiotika zdraví prospěšná, nejedná se o žádný zázračný přípravek, který okamžitě odstraní všechny problémy s imunitou. Na druhou stranu pravidelná konzumace probiotik, ať už v přirozené podobě mléčných výrobků, nebo jako doplňků stravy, pomáhá upevňovat lidské zdraví.

 

(vek)

Zdroj: www.ulekare.cz

Převzatý článek


5.12.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,6/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Čistota půl zdraví? Není to tak úplně pravda.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Anet85
Anet85 - 10.3.2014 5:02

Mně spíše vyhovuje to, že je v podobě tablet a stačí 1-2 denně. Né vždy mám čas si vařit čas a všude si ho dělat také nemůžu. Je to pro mě pohodlnějšísmajlik - 3

 
luxirie
luxirie - 10.3.2014 4:56

Potřebovala jsem něco na játra, co by mi zlepšilo jaterní testy. V lékárně mi paní magistra doporučila Silymarin DUO s tím, že díky zpracování je efektivnější než čaje s ostropestřcem.

 
dadka
dadka - 5.12.2013 10:07

Almega:
Svatá pravda. Všeho moc škodí....i čistoty.

 
Linda
Linda - 5.12.2013 8:25

Np to je teda objev stoleti smajlik - 34smajlik - 34

 
Almega
Almega - 5.12.2013 6:43

Proč asi cikáňata(nebo domorodci...) žijící ve špíně,a v poměrné chudobě,mají zdravé zuby,železné zdraví a pod.?? My neustále řešíme desinfekci,čistotu,zdravé jídlo...až moc,a pak jsou z toho akorát exémy a alergie.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 77995.
Archiv anket.