Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Čistota půl zdraví? Není to tak úplně pravda.

Čistota půl zdraví? Není to tak úplně pravda.

Stále více odborníků je přesvědčeno, že našli jednoho z hlavních viníků současného masivního rozšíření alergických onemocnění. Je jím prý naše přehnaná láska k hygieně. Zatímco se západní civilizace děsí mikrobů a svá těla i příbytky čistí a dezinfikuje všemožnými prostředky, připravuje se tak zároveň o možnost, aby prospěšné bakterie správně vycvičily náš imunitní systém. V moderní době, zdá se, by mohly úlohu přirozené špíny převzít uměle vyrobená probiotika.

 

Čistota půl zdraví – nebo také alergie 

Neustále se zvyšující výskyt alergií má pochopitelně mnoho příčin, včetně znečištěného životního prostředí, nevhodných látek v potravinách, stresu nebo genetické zátěže. Stále více odborníků se však domnívá, že jedním z hlavních důvodů je i omezený styk našeho imunitního systému s prospěšnými bakteriemi, patrně v důsledku přílišné "sterility" našeho okolního prostředí.

Ačkoliv nám hygiena pomáhá vyhnout se závažným infekčním onemocněním, na druhou stranu také omezuje náš styk s prospěšnými druhy bakterií. Proto také bakteriální osídlení zažívacího traktu u mnoha lidí není tak bohaté a různorodé, jak by mělo být. Symbiotické bakterie v zažívacím traktu napomáhají trávení a zároveň slouží jako trenažér pro lidský imunitní systém. Právě na nich se totiž imunitní buňky dítěte učí, jak správně reagovat proti cizorodým látkám a mikroorganismům z vnějšího prostředí.

 

Jogurty jsou zdrojem bakterií

Proti množícím se alergiím naštěstí nemusíme bojovat umělým zašpiněním svých příbytků nebo tím, že se přestaneme mýt. Složky potravy označované jako probiotika obsahují živé a člověku prospěšné bakteriální kmeny, které přirozeně žijí v zažívacím traktu. Mezi probiotika patří zakysané mléčné výrobky – jako jogurty nebo kefíry – anebo je možné je zakoupit samostatně jako doplňky stravy.

Lékaři zdůrazňují, že přestože jsou probiotika zdraví prospěšná, nejedná se o žádný zázračný přípravek, který okamžitě odstraní všechny problémy s imunitou. Na druhou stranu pravidelná konzumace probiotik, ať už v přirozené podobě mléčných výrobků, nebo jako doplňků stravy, pomáhá upevňovat lidské zdraví.

 

(vek)

Zdroj: www.ulekare.cz

Převzatý článek


5.12.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Čistota půl zdraví? Není to tak úplně pravda.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Anet85
Anet85 - 10.3.2014 5:02

Mně spíše vyhovuje to, že je v podobě tablet a stačí 1-2 denně. Né vždy mám čas si vařit čas a všude si ho dělat také nemůžu. Je to pro mě pohodlnějšísmajlik - 3

 
luxirie
luxirie - 10.3.2014 4:56

Potřebovala jsem něco na játra, co by mi zlepšilo jaterní testy. V lékárně mi paní magistra doporučila Silymarin DUO s tím, že díky zpracování je efektivnější než čaje s ostropestřcem.

 
dadka
dadka - 5.12.2013 10:07

Almega:
Svatá pravda. Všeho moc škodí....i čistoty.

 
Linda
Linda - 5.12.2013 8:25

Np to je teda objev stoleti smajlik - 34smajlik - 34

 
Almega
Almega - 5.12.2013 6:43

Proč asi cikáňata(nebo domorodci...) žijící ve špíně,a v poměrné chudobě,mají zdravé zuby,železné zdraví a pod.?? My neustále řešíme desinfekci,čistotu,zdravé jídlo...až moc,a pak jsou z toho akorát exémy a alergie.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146837.
Archiv anket.