Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Co odhalil zlomený kotník

Co odhalil zlomený kotník
Již delší dobu se chystám napsat krátký článek, nikdy jsem však nebyla kamarádka s českým jazykem a slohem. Dost často tu diskutujeme a dáváme si rady, jak na naše dcery, aby nám neotěhotněly dříve, než bude vhodná doba. Otázka je, kdy je ta vhodná doba.

Mám tři dcery, bude jim 40, 35 a 24. Když bylo té první více jak 25, tak jsem si říkala, že už bych mohla mít vnouče. Ono asi vědělo, kdy bude ten správný čas.

Proč to píšu, život je plný náhod.

Vloni v lednu si nejstarší dcera zranila koleno na sjezdovce a musela na operaci.Letos si nejmladší z dcer při jízdě na in‑linech zlomila kotník, rentgen ukazoval na nutnou operaci, dostala 50 injekcí a musela vysadit HA. Když nastupovala na operaci, tak se pán doktor zeptal: ,,Co noha, jak se cítíte?´´ Dcera nevybíravě odpověděla, jak velká bolest ji trápí. Byla poslána na sono, že to nijak nepozdrží nástup na sál. Místo na sál jela na pokoj s trombózou. Tím se rozjel boj s rozpouštěním. Operovat se nemohlo, bylo vysoké riziko, že by se nemusela probudit. Byla vyšetřena její krev. Vyšetřením bylo zjištěno, že má genetickou poruchu srážlivosti krve - Leidenskou mutaci, kterou trpí asi 3 - 5% naší populace.

Toto bylo zjištěno včas a to v době, kdy nejstarší dcera byla právě 3 měsíce těhotná. Musela tedy absolvovat vyšetření, kde se genetická porucha srážlivosti krve potvrdila také. Před porodem si musela píchat injekce, aby se předešlo vzniku embólie. V porodnici ji každý den brali krev, aby zjistili hodnoty a podle toho ji dávkovali léky. Po propuštění do konce šestinedělí bude brát léky a injekce dle výsledků po odběrech krve, kterou ji budou brát na obvodě.
I já mám tuto mutaci, což jsem zjistila až nyní a já ji vlastně dcerám předala. Měla jsem velké štěstí, přežila jsem tři narkózy, tři porody. Nepolykala jsem nikdy žádné hormonální léky, proto možná žádné velké potíže.

Často slyšíme, že umírají mladá děvčata na embolii. Je to možná i důsledek polykání HA bez předešlého vyšetření krve. To samé nebezpečí hrozí ženám v přechodu.

Chtěla bych tímto článkem na tento problém upozornit, a maminky donutit k zamyšlení nad tlačením dcer do užívání HA.
Komplikace mohou nastat i při létání.
Tato porucha byla porve popsaná v roce 1994. Pokud lékař zná indikace pro které je potřeba toto vyšetření provést je bezplatné, jinak to stojí asi 950 Kč.

Kozoroh18


20.12.2013   Rubrika:   |   Komentářů 25   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Co odhalil zlomený kotník

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-26
Kozoroh18
Kozoroh18 - 9.1.2014 15:52

pavča
děkuji za přání

 
pavča
pavča - 28.12.2013 18:24

Kozoroh18: tož to moc gratuluju k vnoučátku, dceři k miminku a hurá, že to dobře dopadlo! smajlik - 84smajlik - 47smajlik - 45

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 28.12.2013 15:17

pavča - já to jako útok nebrala, já jsem laik a tak jsem napsala, jen nad čím by se asi mělo zamyslet a dát si pozor než se začne polikat HA.
Psala jsem to kvůli druhým na zamyšlení, já jsem si to nechala vysvětlit a dcery mají také informace a vědí již co a jak.
Dcera je 14 dní po porodu a krev se ji již za pomoci Warfarinu a píhanců dostala na potřebnou hodnotu. Tak už to snad bude jen dobré.

 
pavča
pavča - 28.12.2013 13:46

Kozoroh18: smajlik - 56 se ti nedivím...není to příjemné zjištění! ted hlavně prevence, bo s genama se nic dělat nedá...smajlik - 26

podle mně by se měl gynekolog cíleně ptát na kouření a výskyt tromboz v rodině při prvním předpisu antikoncepce mladým ženám,...možná tomu tak je, možná ne.. víme jaká je praxe... případ od případu... najdou se ve všech oborech dobří i ti druzí...ted už je HA na takové úrovni, že odběr krve na jaterní testy už se v podstatě nedělá

držím palce, at jste v pořádku a problémy at se vyhýbají obloukem..smajlik - 61
ta reakce byla jen pro informaci, nebyla myšlená jako "útok" smajlik - 30

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 28.12.2013 11:24

pavča - já jsem laik, byla jsem vystrašený laik, jak to vše dopadne.

Jsem velice ráda za příspěvek.

Když jedna z dcer létala 17 hodin tak chodila po letadle pokud to šlo a cvičila - pohybovala nohama. To nám, ale nebylo ještě známo co máme v genech.

 
pavča
pavča - 28.12.2013 11:00

nedá mi to nereagovat...smajlik - 63

i ten, kdo nemá leidenskou mutaci, může prodělat embolii..
nejrizikovější jsou ženy kuřačky užívající HA, lidé se sedavým zaměstnáním, lidé s křečovými žilami,...
mnoho lidí má geneticky danou "hustší krev", vyšší náchylnost krve ke srážení,...ta je příčinou vzniku sraženiny, která může způsobit tyto potíže, když se z místa vzniku urve a krví doputuje do užší cévy
(což je příčina srdečního infarktu či mrtvice u mladých lidí i ve věku 20 let... je to smutný pohled na šikovnou slečnu ležící na oddělení po infarktu v tomhle věku... měla štěstí, že se jí to stalo ve škole, protože při tom infakrtu měla i závažnou srdeční arytmii a díky okamžité resuscitaci spolužáky, než dojela záchranka, to přežila...kdyby byla někde sama, zemřela by na místěsmajlik - 17...kočena kouřila, užívala HA, ale hlavně se z krve zjistila genetická porucha srážlivosti tepenné krve, což vysvětlilo vznik infarktu)
když je sraženina v žíle, pak hrozí riziko embolie v nohou, může být i v rukou, a z nich může vzniknout plicní embolie
když je sraženina v tepně, hrozí infarkt či mozková mrtvice

prevence při dlouhém letu či jízdě je hýbat s nohama, nenechat je celou dobu jen svěšené, cviky stačí jednoduché - prsty nohou nahoru/dolů, kroužky v kotnících, když je možnost, projít se (i kdyby jen na WC a zpět)...kdo má křečové žíly, či ví o potížích v rodině, měl by si vzít elastické punčochy

 
Milda3
Milda3 - 21.12.2013 6:17

Petruša: ano,pomáhají ho chránit lepším průtokem krve v těch místech kde to bylo zůžené,nemusíš si dělat starosti

 
Petruša
Petruša - 20.12.2013 19:49

kamarádka taky málem umřela, je jí 35 let, je to pár let zpátky, taky kvůli HA a embolii

Kozoroh18: ještě že se na to přišlo, uf. A hodně zdraví všem

Milda3: ježiš... to musel obýt strašný :-( Akorát mě zarazilo..." po tom co mi dali před třemi měsíci do srdce Stent,který mi přivodil ten rozsáhlý infarkt" stent přivodil infarkt? Táta měl předlobni infarkt, dostal stenty dva a za měsíc šel na další dva, protože se mu zužovala i céva na druhý straně. Já myslela že ho teď ty stenty pomáhají chránit...

 
r1911
r1911 - 20.12.2013 19:36

Kozoroh18: tak hlavně přeji pevné zdraví, ona to opravdu není jen obyčejná fráze, ale to základní přánísmajlik - 61

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 20.12.2013 18:21

Milda3 - to je mazec to čekání.smajlik - 76
Můj tatínek měl 88roce několika četnou embólii plic, ležel v nemocnici obvázané nohy, pod nosem kyslík a pouštěli do něj jednu kapačku za druhou, nepamatuji si kolik dní a pouštěli mu žilou. Také hodně zhubnul. Dovedu si představit co jsi prožíval.
Tenkrát se o této poruše nevědělo a tak nás děti nikam neposlali.
Dcera měla štěstí, že lékař co ji přijímal na sál, nemávl jen rukou. A neřekl, že po operaci to již bude lepší.
Když ji rozpouštěli tu trombózu tak se jim to zdálo již dlouhé a tlačili na operaci, primař se obávala a tak musela na nějaký přístroj co byl jen na sále a tam právě zjistili, že by to byl na +90% špatný konec.
Tak ji udělali ty odběry a jistili tu mutaci.
Možná by bylo dobré, kdyby jste jednou po dohodě s dr. nechali vyšetřit tvé potomky. Moje sestra to nemá. Jak brácha nevím.
Holky také Klexan píchance a Warfarinu.
Nyní po porodu si dcera píchá Klexan a ráno a večer po 1 Warfarinu

 
Milda3
Milda3 - 20.12.2013 17:44

YXH: jo to letí,to jsme ještě byli s tou naší partou na Atlasu než těch pár rubrik po sloučení s Centrumem bez upozornění zrušili a přes různé diskuze a výzvy v článcích na různých servrech jsme se našli až na jednu a Liška našla šťastně ŠŽ a založila nám auditko, tenkrát jsem byl hodně na dně,že jsem přemejšlel i o odchodu a vy všichni a hlavně Lee jste mě hodně z toho po psychycký stránce dostali

 
YXH
YXH - 20.12.2013 15:08

Kozoroh18: Mely jste vsechny stesti a to je dobre. Hlavne ze se o tom uz ted vi a muzete se na to pripravit. Brala jsem HA az tady asi 8 let. Uz jsem byla bez HA asi 9 let a stejne se mi po operaci kycle udelala srazenina na plicich. Presto, ze jsem si pravidelne kazde rano pichala podle predpisu heparin. Tyden po operaci jsem mela jit k memu lekari, a misto toho me zachranka odvezla na ER. Jelikoz mi hned napichali kapacku a dalsi heparin, tak mi po prijezdu na CT uz nic nenasli, ale za dva dny mi jeste delali ultrazvuk zil na nohou. Celkove jsem ve spitale na monitoru byla 11 dni, z toho 5 na kapacce heparinu coby prevenci. Po operaci patere jsem potize nemela zadne, ale ve spisech to mam, kdyby neco aby vedeli lekari co se deje.
Milda3: Mel jsi stesti ze to zustalo na plicich kdyby to slo dal uz bys tu asi nebyl. smajlik - 56

 
Linda
Linda - 20.12.2013 12:20

Milda3: teda ty taky musis vyzkouset vsechno smajlik - 76....

 
Almega
Almega - 20.12.2013 12:12

Milda3: Tý jo,to bych si nechtěla prožít ani za nic....Já jsem stála VZP za posledních x let cca 500 Kč za zubařskou prohlídku,jsem zdravá.Platím to minimum,čili 1800 měsíčně,takže aspoň z mých peněz pak užijí jiní,co to potřebují....

 
Jarča*
Jarča* - 20.12.2013 11:45

Milda3: smajlik - 76 to sis taky užil.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-26
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127866.
Archiv anket.