Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Orientální způsob hubnutí

Orientální způsob hubnutí

Jistě jste zaznamenali, že lidé na východní polokouli bývají štíhlejší než obyvatelé západu, kde se obezita stala jednou z civilizačních chorob. V čem asi tkví tajemství, díky němuž nemá většina lidí na východě problémy s váhou? Svou roli zde může hrát fakt, že mají ve zvyku jíst hůlkami, a v neposlední řadě i tradiční čínská medicína, jejíž principy pomáhají tamějšímu obyvatelstvu udržovat normální tělesnou hmotnost.

Boj s přebytečnými kily je běh na dlouhou trať. Mnoho lidí se uchyluje k různým „zaručeným“ dietám, jichž nabízejí různé časopisy velké množství, často však bývá tento způsob hubnutí už předem určen k nezdaru. Někdy se sice podaří v důsledku omezení tučného a sladkého a vynecháním večeří, nebo jejich posunutím do časných podvečerních hodin shodit pár kilo, nicméně tento úspěch nebývá trvalý a po návratu ke starým stravovacím návykům se tělo vrací opět na svou předešlou váhu.

Jak nastartovat správné hubnutí

Pokud jste se rozhodli skoncovat s kily navíc jednou provždy, rozhodně byste měli navštívit specialistu – dietologa. Ten nejprve vyhodnotí vaši postavu a složení těla (svaly, tuk) a na základě výsledků stanoví počet kilogramů, které nosíte navíc. Také vám pravděpodobně nechá udělat vyšetření krve, zjistí hladinu hormonů v krvi a další hodnoty. Poté vám doporučí vhodný jídelníček a ideální denní kalorickou spotřebu a v neposlední řadě i fyzickou aktivitu.

Tak nebo přibližně tak vypadá západní přístup k hubnutí. Východní, který je založen na tradiční čínské medicíně, je jiný, ačkoli jedna podoba mezi nimi stále existuje.

Podoba, neboli v čem jsou západní a východní principy za jedno

"Jez méně!" Takovou radu dávala ruská světoznámá prima balerína Bolšoje teatra Maya Plisetskaya všem, kdo chtěli zhubnout. Číňané s jejím stanoviskem plně souhlasí. Nadváha často přímo souvisí s přejídáním a bez redukce kalorií se zhubnout jednoduše nedá. Takže omezování sacharidů a tuků platí bez ohledu na to, odkud přišla metoda hubnutí.

 

Rozdíly v přístupu k hubnutí

Tradiční čínská medicína, na rozdíl od přímočaré evropské, je postavená na obrázcích a zaměřuje na tvůrčí myšlení. Pojmy jako „prázdnota-plnost“ nebo „chlad-teplo“ pro její příznivce nejsou prázdné fráze, ale popis procesů, skutečně se vyskytujících v lidském těle.

Číňané také rozdělují všechno kolem na Jin a Jang. Jin - ženský, Jang - mužský. Jin - chlad, Jang - žár. Jin - pasivita, Jang - aktivita. Stavy lidského těla mohou také být klasifikované do Jinu (vyhaslé oči, letargie, pomalost pohybu, bledost, deprese, nízký krevní tlak) a Jangu (živý pohled, vzrušení, zarudlá pokožka, pocení, agresivita, vysoký krevní tlak).

Mimochodem, když se zabýváme nadváhou, problém se obvykle schyluje k nedostatku Jangu, respektive přebytku Jinu (vše je propojeno). Mohlo by se zdát, že když se chceme zbavit nadbytečných kil, je nutné pouze posílit mužský zárodek a oslabit ten ženský. Ale to je jen teorie, v praxi vše je složitější.

Předtím, než začnete boj s tělesným tukem se nestačí vypořádat s Jinem-Jangem, musíte také zkontrolovat co se děje s energií Čchi. Kde je dostačující, a kde chybí?

 

Hlavní syndromy plnoštíhlých

Diagnóza, kterou mají téměř všichni vlastníci nadbytečných kil zní jako „nedostatek energie Čchi v systému sleziny a slinivky břišní“. Přítomnost tohoto syndromu vede k tomu, že se v těle začíná zadržovat tekutina a z ní se tvoří hlen. V důsledku nedostatku Čchi vznikají další podmínky ke vzniku obezity.

Pro skeptiky: ve slinivce břišní se ve skutečnosti syntetizují trávicí enzymy a hormony, které regulují metabolismus sacharidů.

V Česku se prodává unikátní bylinný přípravek Pilule Čchi které účinně kompenzují nedostatek Čchi sleziny a mimo jiného aktivují metabolismus.

Nyní pohovoříme o slezině. Z hlediska tradiční čínské medicíny jsou problémy v orgánech těla spojeny se silnými a trvalými emocemi. Slezina reaguje na masivní úzkost. Dá se říci, že úzkostliví lidé podvědomě speciálně přibírají na váze aby se ochránili, vytvořili bariéru mezi sebou a okolním světem. A pokud strach neodejde (Čchi sleziny se neobnoví), bude velmi těžké zhubnout. Striktní dieta bez korekce syndromu k ničemu dobrému nepřivede, jen zhorší nedostatek energie v systému. V nejlepším případě se při sebemenším porušení diety kila okamžitě vrátí na svá místa, v tom nejhorším všechno může skončit nervovým zhroucením.

Druhý syndrom, který přispívá k nadváze - stagnace (prodlení, narušení volného oběhu energie) jaterní Čchi. Hlavní funkcí jater je detoxikace. Jestli je porušená, tělo začíná samo sebe otravovat produkty metabolismu, obrazně řečeno "zanášet se". Štěpení přebytečného tělesného tuku se stává problematickým: tělo se musí vypořádat s jinými problémy. Vrátíme-li se k teorii emocí: stres (hněv a podrážděnost) provokuje stagnaci jaterní Čchi. A stresů je v našem životě víc než dost.

Naštěstí čínská medicína má své nástroje i na odbourání stresu. Pilulky s nazvem XiaoYaoWan, což v překladu znamená „bezstarostné kuličky“, si umí poradit s depresí, poruchami trávení, hepatitidou atd.

 

Hubneme podle čínské medicíny

Vše záleží na diagnóze. Co je příčinou nadváhy? Pokud je to přejídáním, „hubnoucí opatření“ budou jiná, než při nedostatku Čchi v systému sleziny a slinivky břišní. Když mluvíme o léčebném režimu, pak můžeme definovat sedm základních bodů:

 • Výživa s ohledem na počet kalorií Jin a Jang-potravin.
 • Snížení chuti k jídlu pomocí akupunktury (tělesné - s použitím bodů na těle a ušní - bodů na boltci). Ukazuje se, že naše tělo má body, jejichž stimulace může způsobit snížení objemu žaludku!
 • Práce s syndromy (terapie Zhen-Jeou). Zhen - injekce (akupunktura), Jeou - moxování (zahřívání bodů pomocí pelyňkových doutníků).
 • Práce s emocemi – především záležitost psychologa!
 • Zlepšení metabolismu - specialista v tradiční čínské medicíně vybírá metodu individuálně.
 • Bylinná terapie (bylinné přípravky jsou vybírány podle zjištěných syndromů).
 • Gymnastika, která zlepšuje oběh Čchi a harmonizuje Jin a Jang - Qigong.
 • Co můžeme sníst abychom zhubli?

  Rozdávat rady na všechny strany není zvykem odborníků čínské medicíny. Doporučení ke snížení hmotnosti se dává vždy individuálně po důkladném vyšetření. Nicméně, ze základních principů výživy tajemství nikdo nedělá.

  Vzhledem k tomu, že nadváha je nejčastěji spojena s nedostatkem Jangu v těle, v každém případě ve stravě by měly být přítomny Jang-potraviny. Kdo neví - hovoříme o tzv. horkých a teplých potravinách: především o mase a o kořeních (můžete použít jakékoliv koření, včetně pepře, ale nenechte se tím unést, zesilují chuť k jídlu!). V souladu s Jin-Jang teorií Jin-produkty (sladkosti, mléčné výrobky, čerstvé ovoce a zelenina) by neměly tvořit velkou část jídelníčku. A žádné studené nápoje a zmrzlina - jsou příliš chladné, lepší by bylo se bez nich obejít.

   

  Ti z vás, kteří mají zájem hubnout podle ověřených systémů a s podporou trávicího systému, se mohou zúčastnit specializovaného semináře Hubnutí je radost. Více informací v přiložené videopozvánce.

   

  Komerční článek


  5.8.2014   Rubrika: Hubnutí   |   Komentářů 37   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

  Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

   

  Diskuse ke článku - Orientální způsob hubnutí

  Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
  Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-37
  AlikMicik
  AlikMicik - 25.1.2016 11:01

  já vždy začínám detoxem. oblíbila jsem si tree3chlorellu, u které se berou jen dvě tobolky denně, pomohla mě a jsem ji moc vděčná. Konečně se lezu do riflí :D

   
  martinaves
  martinaves - 24.1.2016 17:33

  sarka73: během hubnutí objednavala jsem na stránce výrobce, v moje lekarně nikdy neměli Piperine Forte, a když měli byla dvakrát dražší! www.piperineforte.com často mají také specialní nabídky a je ještě levnější :) zdravím!

   
  sarka73
  sarka73 - 20.1.2016 14:06

  kde koupim ty tablety s piperinou? ptala jsem v lekarně a ne měli těch tablet

   
  lenka_c
  lenka_c - 13.1.2016 21:19

  také vyzkoušela jsem tablety s výtažkem černého pepře (Piperine Forte) v kombinaci s chlorellou. fungují výborně!

   
  AlikMicik
  AlikMicik - 8.1.2016 15:13

  Fajn je k tomu všemu taky přidat Tree3chlorellu. Mě s detoxem organismu pomohla moc a jde to poznat už i na oblečení ;-).

   
  martinaves
  martinaves - 7.1.2016 18:52

  neznám se na činské medícině nebo hubnutí podle takové, ale pokud použivají byliny musi to být efektivní. osobní jsem ztratila nadváhu díky doplňkům s výtažkem černého pepře, je to způsob hubnutí známý od let v Indii

   
  sarka73
  sarka73 - 4.1.2016 12:47

  opravdu funguje hubnutí vedle činské mediciny? vyzkoušel to někdo? chtěla bych ztratit několik kilo ale se bojím jojo efektu...

   
  miraba
  miraba - 3.12.2015 19:29

  změnila jsem jídelniček, sportuju dvakrát za týden a stále nemůžu ztratil své nadváhy! smajlik - 17

   
  hanecka8
  hanecka8 - 1.12.2015 22:28

  už vím že Piperina je ůspěšný způsob hubnutí, moje nejlepší kamarádka take je vyzkoušela smajlik - 2

   
  jirka_b
  jirka_b - 27.11.2015 12:57

  martinaves: děkuji Martino! smajlik - 25

   
  martinaves
  martinaves - 25.11.2015 23:12

  objednaš je na stránce www.piperineforte.com tento týden mají nějakou výhodnou nabídku, říkala mi včera kamáradka která právě ted začala hubnutí smajlik - 3

   
  lenka_c
  lenka_c - 24.11.2015 17:28

  jo martino, tak jsem napsala a je to fakt stále pravda smajlik - 14

   
  jirka_b
  jirka_b - 23.11.2015 11:27

  martinaves: velmi zajímavé, chtěla bych to vyzkoušet!

   
  martinaves
  martinaves - 11.11.2015 19:40

  Je jednodušší, jak psala lenka_c tento doplněk potlačuje chut a proto nežreme, pepř hřeje tělo a pálí tuk a proto hubneme smajlik - 32

   
  hanecka8
  hanecka8 - 11.11.2015 14:48

  Výpada to jako nejlepší způsob hubnutí co pišete... Opravdu hubnutí z tento doplňkem je tak jednoduché? Mám několik kilogramů nadváhy po těchotenství a už dva roky nemůžu zhubnout.....

   

  Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-37
  Sponzori

  Prohledej


  Výherci v soutěžích

  Anketa

  Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

  Zpíváte si občas doma?

  Celkem hlasovalo 92597.
  Archiv anket.