Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Vitaminové doplňky užívejte s mírou.

Vitaminové doplňky užívejte s mírou.

Železo a vápník jsou běžnou součástí mnoha doplňků stravy užívaných „pro lepší zdraví“. Podle nových výzkumů však tyto prvky, pokud jejich příjem překročí určitou mez, mohou naše zdraví naopak poškodit. Velké dávky železa a vápníku podle vědců zvyšují riziko zeleného zákalu.

 

Všeho s mírou

Nedávno byly uveřejněny výsledky studie, v rámci které lékaři podrobně vyzpovídali téměř 4 tisíce lidí ve věku 40 let a více ohledně jejich zvyklostí užívat potravinové doplňky a také antacida (léky proti překyselení žaludku, které často obsahují vápník). Ze získaných údajů vyplynulo, že lidé užívající minimálně 800 mg vápníku denně nebo alespoň 18 mg železa denně mají vyšší riziko zeleného zákalu než lidé, kteří potravinové doplňky neužívají. Ještě více se pak riziko zeleného zákalu zvýšilo u těch, kdo užívali vysoké dávky vápníku i železa zároveň.

 

Na vině může být oxidační stres

Vápník i železo jsou samozřejmě pro organismus nezbytné, a pokud se přijímají ve správné míře, tak nijak neškodí – právě naopak. Lékaři zatím nevědí, jakým mechanismem mohou tyto dva prvky ovlivnit případný rozvoj zeleného zákalu. Někteří se však přiklánějí k myšlence, že vysoké koncentrace vápníku podporují patologické usazování tohoto prvku (tzv. kalcifikaci) uvnitř tkání oka, čímž dochází ke zvýšení nitroočního tlaku. Ví se také, že vápník i železo se podílejí na průběhu oxidačních reakcí a je to právě zvýšená oxidační aktivita buněk, která je patrně odpovědná za poškození optického nervu.

 

O slovo se hlásí hořčík

Někteří vědci se také domnívají, že vápník a železo nejsou jediné prvky, které mohou při rozvoji glaukomu hrát důležitou roli. U lidí ve středním a starším věku je poměrně častý nedostatek hořčíku a některé údaje naznačují, že zvýšený příjem hořčíku v potravinových doplňcích by mohl mít naopak pozitivní účinky a snižovat pravděpodobnost vzniku zeleného zákalu.

 

(vek)

Zdroj: www.zeleny-zakal.cz

Převzatý článek


15.8.2014   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 6   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vitaminové doplňky užívejte s mírou.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Světlonoska
Světlonoska - 19.8.2014 21:38

smajlik - 14Navíc Míra je můj švára,vážněsmajlik - 94smajlik - 68smajlik - 26smajlik - 5smajlik - 4

 
Světlonoska
Světlonoska - 19.8.2014 21:37

smajlik - 36smajlik - 48smajlik - 23smajlik - 34Miluju tyhle výzkumysmajlik - 37beru a je mi dobřesmajlik - 67smajlik - 47smajlik - 32

 
YXH
YXH - 16.8.2014 16:09

sharon: Proc ne ja s nim obcas piju a je docela fajn smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68

 
sharon
sharon - 15.8.2014 15:08

já tedy s Mírou nic užívat nebudu , Míra ať si koupí svojesmajlik - 55.......já užívám ty co vyhraju...smajlik - 68smajlik - 68 ale koupila jsem si i OSTROPESTŘEC momentálně....smajlik - 68 a RAKYTNÍK

 
Arna
Arna - 15.8.2014 12:38

No jó, už je tu doba pilulková. Tím nás strašili už kdysi, že bude doba kdy si zobneme pilulku k snídani, obědu a večeři a nebudeme vařit. To by snad i ty amarouny byly lepšísmajlik - 68

 
dadka
dadka - 15.8.2014 1:17

Pravidelně beru hořčík kvůli nočním křečím v nohou a pod žebry a občas nějaký mix vitamínů, když na mě něco leze, tak do sebe cpu hodně vitamínu C. Taky beru denně jednu tbl vbitamínu E.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127865.
Archiv anket.