Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Všechno, co byste měli vědět i chřipce

Všechno, co byste měli vědět i chřipce

Pro mnoho lidí je chřipka totéž co nachlazení nebo angína. Je to obecně rozšířený omyl. Za nachlazení označujeme běžně se vyskytující příznaky: rýmu, škrábání v krku a zvýšenou teplotu. I když je také způsobují viry, od chřipky se nachlazení výrazně liší. Angína, přesněji zánět mandlí, je zase způsobena bakteriální infekcí. Je tedy zřejmé, že lidový výraz "mám chřipku" je zavádějící, i když asi každý pochopí, co máte na mysli.

Co na to slovník?
Chřipka je nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Má výrazné celkové příznaky, jako je horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Jak ji poznat?
Stejně jako ne každé nachlazení je chřipka, musíme si dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, avšak ve skutečnosti znamenají zcela jiný problém. Rýma a bolest hlavy spojená s horečkou mohou být příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních. Kašel je přítomný u onemocnění horních cest dýchacích, ale i nemocí průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestí očí a světloplachostí může být příznakem zánětu mozkových blan neboli meningitidy. Myslete na to, když při zdánlivé chřipce ani po několika dnech neklesá teplota a nepřichází úleva. V takových případech je na místě neprodleně vyhledat lékaře.

Kde se vzala?
Typicky česky znějící slovo "chřipka" má pravděpodobně svůj původ ve staročeském slově "chřípěti", které označovalo chraptění nebo sípání. Zajímavý je i další osud slova. Ruská podoba základu "chrip" byla přibližně v 18. století přejata do francouzštiny a němčiny. Vzniklo označení "grippe". Odtud se slovo vrátilo zpět do ruštiny a polštiny. Dnes v ruštině najdete slovo "grip" a v polštině "grypa". Ve většině ostatních evropských jazyků je chřipka označována jako "influenza". Tento název vychází z latinského označení "influere" – vtékat, vlévat se. Souvislost chřipky a "tečení" si lze vysvětlovat jakoby rozlévající se epidemií.

Obvyklý průběh chřipky

Průběh onemocnění závisí na věku nemocného, jeho celkové odolnosti a případné další přidružené chorobě. Záleží i na samotném viru. Nejtěžší průběh má chřipka způsobená virem typu A, infekce typem B mívá naproti tomu obvykle mírnější průběh. Virus C u dospělých lidí nemoc prakticky nezpůsobuje. U dětí se projevuje jen lehkou rýmou a škrábáním v krku.

Začátek chřipky, 1. den

  • vysoká horečkou (38 až 40 °C), doprovázená zimnicí a třesavkou
  • přidávají se silné bolesti hlavy, často spojené i se světloplachostí a ztuhlostí šíje
  • časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou
  • výrazná únava ztěžující vykonávat běžné denní činnosti

      Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

      Následující 1 až 2 dny
      Nastupují klasické příznaky z postižení dýchacích cest: rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Kašel se postupně zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

      Další průběh chřipky

      • za 3 nebo 4 dny obvykle vymizí teploty, únava, bolest hlavy a svalů
      • týden až 10 dní trvají rýma a kašel
      • i měsíc po onemocnění se může v různé míře projevovat zvýšená únavnost a slabost

          Na co dát pozor?
          Je třeba dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, ale ve skutečnosti představují zcela jiný problém. Pokud se při zdánlivé chřipce nedostaví za několik dnů pokles teplot a úleva, mějte na paměti následující: Rýma a bolest hlavy spojená s horečkou mohou být příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních. Kašel je přítomný jak u onemocnění horních cest dýchacích, tak u nemocí průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestí očí a světloplachostí může být příznakem zánětu mozkových blan neboli meningitidy. V takových případech je na místě neprodleně vyhledat lékaře.

          www.chripka.cz

        • Převzatý článek


          8.1.2015   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 19   |   Vytisknout

          Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

           

          Diskuse ke článku - Všechno, co byste měli vědět i chřipce

          Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
          Zvolte stranu: 1-15 | 16-19
          simona7
          simona7 - 27.9.2020 10:37

          mně se zatám vyhýbá a jsem ráda. Taky zase beru vitaminy, probiotika, hlavně vitamin C, takže věřím, že s emi chřipka bude vyhýbat i nadále

           
          koliaska105
          koliaska105 - 11.2.2019 6:37

          Tak to mně se bohužel chřipka letos nevyhla. Přepadla mě hned ze začátku roku. Naštěstí ale neměla dlouhého trvání. Moje zkušenost je taková, že pokud při chřipce pije dost blinkových čajů a zabalí se do nějaké teplé vlněné deky (třeba takové jako mají tady: https://www.vlnenezbozi.cz/vlnene-deky/ ), tak je chřipka za pár dnů pryč.

           
          donalabuznikova
          donalabuznikova - 29.9.2018 1:59

          Od té doby co se zajímám o to co jím a sportuji s chřipkou žádné problémy nemám, je prostě potřeba se o svoje tělo starat a pak jen tak neonemocníte. Určitě bych zkusila detox viz.: https://medicore.cz/tipy-jarni-detox/ a pak začít jíst zdravě, to určitě pomůže.

           
          SimonaKubová
          SimonaKubová - 25.2.2017 13:10

          Chřipka je děsna! Hlavně proto, že krom prevence na ni nic není...nekdy ani ta prevence nepomaha :/ No, já aspoň beru https://www.drmax.cz/brufen-400-por-tbl-flm-100x400mg-17913 na snížení teploty...

           
          vendy24
          vendy24 - 22.2.2017 7:56

          Tak chřipka je fuj...a ideálně jí předcházet!
          Dopřát si v zimním období dostatek odpočinku, hodně pít, vitamíny... Dětem dávám denně Preventan Junior na imunitu a zatím to letošní zimu vypadá, že nad bacilama vyhráváme smajlik - 61smajlik - 61smajlik - 61

           
          Loupáček
          Loupáček - 16.2.2017 19:51

          Rozhodně jsem taky pro prevenci. Vitamíny, ovoce, med..Když už chřipka přijde, tak léčím brufenem, i děti, těm dávám sirup, krásně se po něm uleví.

           
          Patricie.88
          Patricie.88 - 8.1.2016 10:45

          Jako prevenci si kupuji Hlívu 800mg od Imunitu.Od té doby musím říct, že jsem nebyla nemocná vůbec a to ani v takovém počasí. Jsem moc ráda.

           
          Anténka
          Anténka - 30.11.2015 19:53

          Teda do očkování bych nešla a ani svým dětem bych to nedala, pokud by k tomu nebyl opravdu závažný důvod. Mám také super zkušenosti s wobenzymem a dětem dáváme Marťánky, hodně ovoce, medu a citrusů.

           
          Petruška34
          Petruška34 - 28.7.2015 12:38

          reklama je masivní, i ta soutěž kolem toho. ale já si nejsem vědoma, že by bylo na trhu ještě něco jiného, krom homeopatik, co slibje podobné zázraky. čili my asi vyzkoušíme, protože a., nemám problém propadávat reklamám a nakupovat co mi nabízejí (na velkou radost mého muže) a b., nechce se mi podstupovat to horečkové martyrium po očkování jako naposledy. tedy, o dítěti ani nemluvím... ta si to odtrpěla pěkně smajlik - 9

           
          Kokoska123
          Kokoska123 - 27.7.2015 15:58

          @LenkaHoch děkuji za tip, naposledy jsme s tím docela bojovali, musím tedy vyzkoušet, funguje to i na dospělé nebo je to hlavně pro děti? viděla jsem na to reklamu. docela masivní :-))

           
          Kokoska123
          Kokoska123 - 27.7.2015 15:56

          @LenkaHoch děkuji za tip, naposledy jsme s tím docela bojovali, musím tedy vyzkoušet, funguje to i na dospělé nebo je to hlavně pro děti? viděla jsem na to reklamu. docela masivní :-))

           
          LenkaHoch
          LenkaHoch - 6.7.2015 12:52

          pokud se tu někdo rozhodne podstoupit v příští sezoně očkování proto chřipce, doporučuji na zmírnění vedlejších negativních účinků provakcin. snižuje teploty - přírodní, nechemickou cestou. :-)

           
          Patricie.88
          Patricie.88 - 15.4.2015 8:20

          wobenzym jsem nezkoušela, ale mám dobrou zkušenost s hlívou 800mg. začala jsem užívat už na začátku podzimu a celou zimu jsem přežila bez rýmy:)

           
          LindaP
          LindaP - 29.3.2015 22:32

          Nejen na chřipku, ale na vše, co nějakým způsobem souvisí se sníženou imunitou beru enzymy a to wobenzym stejně jako Portico, dále také nedám dopustit na zázvor a co jsem teď začala praktikovat, je pití teplé vody, což samo o sobě pomáhá pročišťovat organismus (nepiju vůbec žádné čaje, kávu, zkrátka jen teplou vodu).

           
          Teruliiinka
          Teruliiinka - 18.2.2015 10:07

          Chřipka to je humus, proto se ji snažím předcházet všemi možnými způsoby, nejosvědčenější mám kromě vitamínů z ovoce hlívu ústřičnou 800mg, ta je fakt super na podporu imunity nejlepší a zatím mám od chřipky klid.

           

          Zvolte stranu: 1-15 | 16-19
          Sponzori

          Prohledej


          Výherci v soutěžích

          Soutěže na Soutez.cz

            Anketa

            Covid

            Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

            Celkem hlasovalo 77048.
            Archiv anket.