Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Oftum Praha radí: Laserová operace očí a dioptrické vady

Oftum Praha radí: Laserová operace očí a dioptrické vady

Mává na vás na ulici známý, ale vy jen bez povšimnutí projdete kolem něj? Máte problémy zaostřit na písmenka v knize? Nebo dokonce na dopravní značky při řízení vozidla? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli ano, s největší pravděpodobností jste majitelem dioptrické vady oka.

Krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus trápí množství lidí po celém světě, což je přinejmenším zvláštní, neboť v současnosti známe medicínské postupy, které tyto vady oka dokážou bezbolestně a trvale odstranit.

Krátkozrakost se projeví již ve školním věku

Mezi nejčastější oční vady patří krátkozrakost. Projevuje se špatným viděním do dálky - pacienti tak často nerozeznávají vzdálenější názvy ulic, nápisy či předměty v dálce. Obraz se v krátkozraké oku tvoří před sítnicí, chyba tak může by korigována mínusovými dioptriemi.

Prvními příznaky jsou bolesti hlavy způsobené namáháním oka a snahou zaostřit a objevují se již v dětském věku. Krátkozrakost má tendenci se věkem zhoršovat až do období dospělosti, netřeba proto podceňovat pravidelné oční prohlídky už od dětství. Oční lékař po diagnóze krátkozrakosti u pacienta doporučí léčbu. Nejčastěji jde o brýle a kontaktní čočky, tyto však stoprocentně nezaručují zmírnění chyby ani její stabilizaci. Jednoznačně nejvýhodnějším způsobem boje proti této oční vadě je operace krátkozrakosti.  Ta se provádí na specializovaných očních klinikách a její největší výhodou je, že krátkozrakost odstraní rychle, efektivně a natrvalo.

krátkozrakost

Krátkozrakost

Dalekozrakost a čtení nosem

Dalekozrakost je vrozená, často dědičná dioptrická vada. Trpí jí asi třetina světové populace a jejím hlavním příznakem je zhoršené vidění do blízka. Písmena v knize se slévají do jedné kaňky, což má za následek tzv. "čtení nosem." To může navíc vést i k další oční vadě – šilhání a tupozrakosti.  Dalšími příznaky dalekozrakosti jsou slzení, mžourání a bolesti hlavy způsobené snahou správně zaostřit.

V oku postiženém dalekozrakostí se obraz tvoří až za sítnicí, vada proto bývá korigovaná brýlemi a kontaktními čočkami s plusovými dioptriemi. Ty však ne vždy přinášejí stabilizaci oční vady, proto pacienti často sahají po možnosti absolvovat laserovou či nitrooční operaci dalekozrakosti. Ta odstraní nejen dalekozrakost, ale v mnoha případech, zejména u pacientů nad 45 let, je možné za pomoci metody PRELEX spolu s dalekozrakostí odstranit i další oční vadu - presbyopii.

dalekozrakost 

Dalekozrakost

Astigmatismus a jeho léčba

Další často vrozenou a dědičnou oční vadou je astigmatismus. Zatímco zdravé oko má kulovitý tvar, oko postižené astigmatismem je po obvodu různé zploštělé a zakřivené. Výsledkem je rozostřené, zdvojené a jinak deformované vidění. Bolesti hlavy při snaze zaostřit také nejsou výjimkou. Astigmatismus může propuknout i po překonání úrazu či nemoci oka a často bývá kombinovaný s krátkozrakostí či dalekozrakostí, což způsobuje ještě větší diskomfort postiženého pacienta.

Onemocnění zmírní brýle nebo kontaktní čočky se speciálními cylindrickými dioptriemi, většinou v kombinaci s dioptriemi potřebnými na korekci krátkozrakosti či dalekozrakosti. Další možností je operace astigmatismu, kterou se upraví zakřivení povrchu rohovky. Její typ závisí na výšce a rozsahu vady.

astigmatismus 

Astigmatismus

Konzultace před operací

Pokud dioptrická vada oka znepříjemňuje život i vám, ale z operace krátkozrakosti, dalekozrakosti zda astigmatismu máte obavy, můžete nejdříve absolvovat nezávaznou konzultaci u vašeho očního lékaře či na specializované oční klinice, kde vás celým procesem operace provedou. Budete tak přesně vědět, co vás při operací čeká.

Článek pro vás připravila oční klinika Oftum Praha - laserová operace očí s profesorským týmem a více než 20 letými zkušenostmi v oblasti oftalmologie a očních defektů. Nezapomeňte sledovat oční kliniku Oftum na facebooku!

Komerční článek


17.6.2015   Rubrika:   |   Komentářů 9   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Oftum Praha radí: Laserová operace očí a dioptrické vady

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
cawan
cawan - 1.12.2015 12:31

Já nemám ani jednu vadu z výše zmiňovaných, ale vadilo mi, že jsem trpěla na povislá víčka. Plastika víček mi pomohla, já jsem krásně omládla http://www.rvmedcentrum.cz/zakroky/plasticka-chirurgie/plastika-vicek

 
LuckyM
LuckyM - 25.9.2015 21:17

Já jsem na operaci byla, operovali mi obě oči a dnes vidim zase jako za mlada. Spousta lidi se bojí že to je nebezpečné, nemyslim si ale určitě tu rizika byt mohou a pevně věřim že na lepších klinikach se toto s pacienty probírá. I semnou doktor po vyšetřeni probral jaké mame možnosti, takže je jen potřeba vybrat pořádnou kliniku!

 
Veronaska
Veronaska - 30.8.2015 13:37

Stačí ten nejlevnější BodyNatur vosk a máte po problému. Nechápu co řešíte, dámy.

 
pesovka35
pesovka35 - 30.8.2015 13:32

Terka jun: Souhlasím, nechala jsem si odstranit chloupky v podpaží a začínají zase růst. Jen vyhozené peníze.

 
Terka jun
Terka jun - 30.8.2015 12:11

toto je snad jediné funkční použití laseru na člověka, narozdíl od laserového odstranění chloupků a podobných hloupostí

 
Anahir
Anahir - 24.6.2015 20:41

illča: škoda...pro mě to bylo jako zázrak....teď teda zas mám brýle, ale asi jen 2 dioptrie. ne 7,5 jako kdysi.....

 
illča
illča - 21.6.2015 12:49

Anahir: jako tuhle operaci hodně stala,našetřila si na ní, bohužel nejsem vhodný adept. Při vyšetření mi lékařka zjistila syndrom suchého oka a to se laserová operace nedoporučuje. Mrzelo mě to,ale co už.

 
Anahir
Anahir - 20.6.2015 19:25

Já jsem si krátkozrakost operovat laserem nechala a nikdy toho nebudu litovat. Byly to dobře investované peníze.

 
dadka
dadka - 17.6.2015 0:31

S astigmatizmem žiju v symbióze od narození a operovat bych se nikdy nenechala. Vidím sice hůře, ale svět je pro mě příjemně rozostřený. Brýle nenosím, ale když si je nasadím, vždycky mě málem raní mrtvice. Vidím každou tečku, každou ťapku na dveřích apod. Vidět tak pořád, tak se buď zblázním, nebo svůj život prouklízím.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127336.
Archiv anket.