Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Mozková mrtvice – může vzniknout i v srdci

Buch, buch, buchbuch, buch – jakmile srdce začne tlouci nepravidelně – běžte k lékaři. Trpíte totiž arytmií. Pokud se nezačnete léčit, hrozí vám až pětinásobně vyšší riziko mozkové mrtvice…

„Cévní mozková příhoda (CMP či iktus) je celosvětově třetí nejčastější příčinou smrti. Každý rok jí dostane bezmála 40 tisíc Čechů a z toho jich více než 10 tisíc zemře. Statisticky řečeno prodělá CMP jeden ze čtyř mužů a jedna z pěti žen žijících do 85 let,“ říká Michal Vrablík, Ph.D., předseda České společnosti pro aterosklerózu ČLS JEP.

Mozková mrtvice je hlavní příčinou trvalé invalidity dospělých.

V České republice se ročně utratí 40 miliard korun na léčbu a péči o pacienty s mrtvicí, další náklady jsou spojeny s invaliditou a tedy ztrátou práceschopnosti. V Evropské unii stojí léčba a nepřímé náklady související s CMP ročně 38 mld. EUR.

Více než 20 % případů mrtvice má na svědomí nejčastější srdeční arytmie -  fibrilace síní, jinak také atriální fibrilace (AF). Riziko výskytu fibrilace se zvyšuje s věkem. „Jde vlastně o míhání srdečních síní provázené nepravidelnou srdeční činností, kvůli kterému v srdeční síni pomalu vzniká krevní sraženina. Tento proces je bohužel zcela bezpříznakový, pacient necítí, že v srdci vzniká trombóza. Přitom na sobě může vypozorovat občasnou lehkou nepravidelnost tepu, pulz může být nepřiměřeně rychlý nebo pomalý. Jakmile toto zjistí, měl by si nechat lékařem vyšetřit srdce a natočit EKG,“ doplňuje Michal Vrablík.

Pokud se krevní sraženina uvolní ze srdce do krevního řečiště, může doputovat až do mozku a vytvořit tam překážku v zásobení okysličenou krví a tedy mozkovou mrtvici. „Těmto tragickým důsledkům fibrilace je rozhodně lepší předcházet. Stačilo by, aby lidé docházeli pravidelně na preventivní prohlídky. Změřili bychom krevní tlak, u něhož jsme schopni vnímat eventuální nepravidelnost srdečního rytmu, a případně potvrdili podezření na fibrilaci síní. Potom už stačí jen ověření s pomocí EKG a následně již můžeme reagovat adekvátní terapií,“ uvádí MUDr. Norbert Král, praktický lékař a předseda Rady Mladých praktiků. Podle něj musí pacient s fibrilací síní užívat antikoagulační, tedy krev ředící léčbu, která případnou sraženinu rozpustí – a to doživotně. „Riziko mozkové mrtvice je stále přítomné,“ dodává Král.

V EU trpí fibrilací síní asi čtvrtina lidí starších 40 let.

V ČR je však diagnostikováno maximálně 200 tisíc osob s AF. Britská pacientská organizace Aliance pro Arytmii (Arrhytmia Alliance) na základě celoevropského průzkumu uvádí, že v ČR může žít až půl milionu lidí s tímto problémem. „Toto číslo je alarmující a znamenalo by, že je zde 40 % pacientů trpících fibrilací síní, kteří o tom neví. Zjistit skutečný výskyt je však skoro nemožné – fibrilaci léčí praktičtí lékaři, kardiologové, internisté či neurologové a neexistují tak společná data prokazující stav záchytu pacientů a léčby v ČR. Pomohl by národní plán na prevenci mrtvice, který již mají v UK a v Irsku,“ říká Jan Dohnálek, předseda pacientského sdružení ICTUS.

Česká republika má přitom v Evropě v současnosti jeden z nejlepších systémů akutní péče o CMP, území je protkáno sítí 13 cerebrovaskulárních a 32 iktových center, kde se lidem s akutní mozkovou příhodou dostane rychlé pomoci. „Čas hraje v tomto případě zásadní roli, čím dříve trombus odstraníme, tím lépe na tom pacient je. Když dostane mozkovou příhodu člověk v Jeseníkách, má větší šanci, že se dostane do specializovaného centra než člověk třeba někde v Británii na venkově. Nejlepší je však samozřejmě mrtvici předcházet,“ uvádí Ondřej Škoda, primář Neurologického oddělení Nemocnice Jihlava.

__________________________________________________________________________________________

Sdružení ICTUS

Zaměřuje se především na pořádání léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP). Organizace je zaměřena na aktivní život lidí po CMP. Kromě těchto aktivit se ICTUS věnuje i preventivní činnosti, které směřují k široké veřejnosti. Více informací na www.ictus.cz

Redakce


3.11.2015   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mozková mrtvice – může vzniknout i v srdci

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Neherova
Neherova - 21.2.2023 21:56

Já používám doplněk stravy https://enerex-vitaminy.cz/serrapeptaza/10-serrapeptaza-120-000-u-6015-kps-628557400601.html a jsem s ním fakt spokojená. Jsem ráda, že to prostě manželovi pomáhá a podařilo se nám jeho krevní tlak nějak stabilizovat.

 
Madrova
Madrova - 15.2.2023 19:43

Který doplněk stravy tohle dokáže? Který dokáže čistit cévy od sraženin a mrtvého tkaniva?

 
Neherova
Neherova - 11.2.2023 9:08

Vysoký tlak? Také jsem to s manželem řešila a podařilo se nám ho napravit díky tomu, že jsem mu začala kupovat a pravidelně dávat doplněk stravy, který obsahuje enzym co dokáže čisti cévy od sraženin a mrtvého tkaniva. Díky tomu se mu začal tlak velmi rychle snižovat.

 
Madrova
Madrova - 6.2.2023 23:05

Já se přiznám, že mám teda docela strach o svého manžela. Dlouhodobě bojuje s vysokým tlakem a moc se mu i přes všechna doporučení nedaří s tím něco dělat. Jak mu pomoci?

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 18.1.2020 13:36

Vozila jsem ho na soukromou kliniku http://www.neuroaxon.cz/, kde mají i specializovaný přístroj lokomat pro asistovanou chůzi.

 
Veronaska
Veronaska - 17.1.2020 9:12

Mohla bych se zeptat, na jakou klinik jste ho objednala?

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 16.1.2020 8:48

Já mám tatínka podnikatele, kterému je 55, celou dobu jsem mu říkala, aby se tolik nehonil, že už má vyděláno dost, ale on to nedokázal pracoval kolikrát třeba 18 hodin denně, a jednoho rána to přišlo. Běžně vstával okolo 5 ráno, takže když bylo 10 tak mi nebylo divné, že ho nikde není vidět, pak ale nepřišel ani k na oběd, a to už divné bylo, ten si s náma většinou o víkendu nenechával ujít. Přišlo se na to, že leží v pracovně a nemůže vstát, byla to mrtvice. Okamžitě se volala záchranka, a táta byl po 3 týdnech propuštěný z nemocnice na vozíku, s tím že se nemůže postavit na levou nohu, rozhodla jsem se, že mu pomůžu, aby mohl chodit alespoň o berlích. Cvičila jsem s ním denně několik hodin poctivě a pravidelně, potom jsem narazila i na soukromou kliniku v Praze, kde jsem tatínka hned objednala, a pokroky které dělal tam, mi doma s ním trvaly měsíce.

 
Veronaska
Veronaska - 15.1.2020 15:08

Dobrý den dámy, mám o 10 let staršího manžela, kterého před měsícem postihla mozková mrtvice, doktor mne uklidňuje, že pokud budeme správně cvičit, a rehabilitovat, tak že to částečně rozhodí, a nebude upoutaný na vozík, máte některá nějaké zkušenosti?

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77047.
    Archiv anket.