Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

KETO jako ketóza. Co ale znamenají další pojmy?

KETO jako ketóza. Co ale znamenají další pojmy?

Jedná se o pojmy, které souvisí s postupy ve výživě. Může jít o spojení se sportem, s nízkosacharidovým stravováním nebo s některými nemocemi. Nejčastěji jsou ale diskutovány ve vztahu k redukci hmotnosti. Co konkrétně pojmy kolem keto diety znamenají a jak keto držet? Dozvíte se v článku.

Co je to ketóza?

Ketóza je stav organismu, který nastává, pokud jsou hlavním zdrojem energie mastné kyseliny (tuky) a dochází tedy ke ketogenezi. Nezáleží na tom, jestli se jedná o tuky zásobní, nebo tuky v potravě. Produktem oxidace mastných kyselin v játrech jsou tyto ketolátky:

● kyselina acetooctová (acetylacetát, AcAc),

● kyselina β-hydroxymáselná (β-hydroxybutyrát, BHB),

● aceton.

Lidské tělo využívá jako zdroj energie pouze acetoacetát a β-hydroxybutyrát. Aceton je z organismu odstraňován s vydechovaným vzduchem (často jej můžeme cítit u člověka, který redukuje hmotnost) a současně je vylučován i močí.

Určité procento lidí se domnívá, že s ketózou je to buď, anebo. Buď se vaše tělo v tomto stavu nachází, nebo ne. Situace je ale zcela jiná. Existuje jen různě intenzivní ketóza, hodnotíme tedy její úroveň, nejlépe prostřednictvím ketonémie – hladiny ketolátek v krvi.

Co je to keto dieta?

Ketogenní dieta je z odborného hlediska metoda, která se užívá jako jedna z možností léčby epilepsie. V přeneseném významu se jedná o postup, kdy je denní příjem sacharidů udržován pod 50 g. Cílem je dostat organismus do stavu takzvané nutriční ketózy, která pro většinu jedinců představuje zcela přirozený, normální a bezpečný stav.

keto

Z výše uvedeného je ale jasné, že ketózy můžeme dosáhnout i při podstatně vyšším příjmu sacharidů, protože úroveň ketonémie není určena pouhou konzumací sacharidů. Setkat se tak můžeme s programy, které fungují, avšak neprofilují se jako ketogenní, ale jako redukční se sníženým příjmem sacharidů. Pro srovnání - nejvolnější forma LC (low-carb) diety je definována obvykle do příjmu 130 g sacharidů za den.

Ketolátky mají kyselou povahu (pH nižší než 7) a mohou způsobit za určitých okolností tzv. ketoacidózu. Ketoacidóza je patologický stav způsobený nedostatkem glukózy za současného nedostatku inzulínu. Inzulín má na produkci ketonů potlačující účinek. Tento stav přichází obvykle u lidí s diabetem 1. typu (DM1), u lidí s pozdním diabetem 2. typu (DM2), u alkoholiků a u osob s vážně narušenou funkcí ledvin, které nemohou přebytečné ketony v potřebné míře z těla vylučovat. Ketoacidóza se projevuje nevolností, zvracením, únavou a někdy až extrémní dušností. V krajních případech, u neléčené ketoacidózy, může nastat ketoacidotické kóma (úmrtnost 2 %).

keto

Která cesta je pro vás ta správná?

Pokud si konkrétním postupem nebo vhodností jeho použití ve vašem případě nejste jistí, kontaktujte výživového poradce, který se danou problematikou zabývá. Někdy je možné najít cestu pouhou drobnou úpravou stávajícího jídelníčku, jindy se nevyhnete spolupráci s lékařem, pravidelným kontrolám a změně medikace.

Nemá však smysl pojem „keto“ zatracovat. Přínosy jsou jasně prokázány a při dodržení doporučení může stravování na principu keto diety znamenat výraznou pozitivní změnu života, tedy omezení, nebo úplné odstranění medikace, hmotnost v normálním rozmezí, zlepšení kvality spánku i lepší pohyblivost.

Komerční článek


22.6.2022   Rubrika:   |   Komentářů 3   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - KETO jako ketóza. Co ale znamenají další pojmy?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Linda
Linda - 30.6.2022 12:21

Musim se priznat ze keto dieta / zpusob stravovani / rikejte si tomu jak chcete je jedina, kdy mi po jidle neni spatne, nemam zadne zazivaci potize, zadne bolesti atd. Podle lekaru nejsem alergicka na lepek nebo laktosu a nebo cokoliv dalsiho od jidla, ale pokud jim vsechno jako normalni clovek tak nevim dne ani hodiny kdy se najednou osypu, chytnou me krece, dostavi se nekontrolovatelny prujem, chytne me migrena a v podstate nekoncici vycet problemu. Po jidle ktere jsem v zivote jedla 100x mi po 101. je zle smajlik - 26 a nikdo nedokaze rici proc. Ale zacnu jist podle zasad keto diety a do 2 dnu je vsechno v poradku a najednou si klidne muzu i dat pizzu a nebo dokonce zajit do restaurace bez nasledku. A to ze u keto stravovani jeste obcas nejake to kilo schodim je jenom plus navic....

 
sharon
sharon - 27.6.2022 19:38

nejlepší dieta je hýbat se a nežrat.....smajlik - 76

 
pavlinka14
pavlinka14 - 23.11.2021 16:10

Já jsem během několika posledních letech zkoušela rady od různých "šarlatánských" dietoložek z časopisů a internetových stránek na zhubnutí. Absolvovala jsem tedy různé druhy diet, detoxy (kvůli nim jsem si dokonce koupila nový odšťavňovač na ovoce - což naštěstí nebyla taková darda, protože jsem využila slevového kuponu z webu https://slevovykupon.net/ ) a pak jsem logicky přišla na to, že jsou to jen výmysly. Člověk si úplně vystačí s poměrem kalorického příjmu a výdeje :-)

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77190.
    Archiv anket.