Péče o ústní dutinu v těhotenství

O těhotenství se říká, že je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Pokud se ale potýkáte v prvních měsících s ranní nevolností, častějším zvracením nebo zvýšeným krvácením dásní, je potřeba se zaměřit na lepší a specifickou péči o ústní dutinu.
Kyseliny, které škodí sklovině
V prvním trimestru se nejedna žena setká s ranními nevolnostmi. V případě častějšího zvracení se do úst dostávají žaludeční kyseliny, které mají – stejně jako jiné kyseliny – nepříznivý vliv na zubní sklovinu. Většina z nás má tendence si po zvracení rovnou čistit zuby. To je ale chyba. Pokud začnete okamžitě čistit zuby s naleptanou sklovinou od kyselin, uškodíte si. Co tedy dělat? Vypláchněte ústa vodou, klidně použijte lehce škrabku na jazyk, dejte si žvýkačku nebo použijte ústní vodu, ale kartáčkemzuby čistěte nejdříve 30 minut po této nepříjemnosti. Přikloňte se k používání velmi jemných kartáčků a ideálně zubních past na citlivé zuby, které sklovině pomohou se lépe regenerovat. Na kartáček netlačte, dělejte pouze jemné vibrační, nebo drobné krouživé pohyby.
Boj s krvácením dásní
Některé ženy se během těhotenství mohou potýkat s vyšší mírou krvácení dásní. Dá se s tím něco dělat? Určitě se nebojte objednat na dentální hygienu. Tam vám odstraní zubní kámen a zároveň doporučí vhodnou péči. Také vám ukáží správnou techniku čištění, velikosti mezizubních kartáčků a zkontrolují celkovou kondici dásní.
Problémy s krvácením dásní můžete rovněž zmírnit výplachy ústní vodou s obsahem chlorhexidinu. Ten je vhodný zejména pro krátkodobé používání, takže takovou ústní vodu používejte maximálně týden a poté ji vyměňte na dva týdny například za ústní vodu, která podporuje ochranu zubů před erozí.
Vyhněte se starostem se zuby
Ať už v těhotenství, nebo po porodu má většina maminek zcela jiné starosti. Někdy se říká, že každé dítě stojí maminku jeden zub. Nemusí to tak být. Stačí si udělat čas na precizní péči, denně vám to zabere maximálně 10 minut. I když si jen velmi těžko najdete čas na to, abyste si vypila teplou kávu, mít k miminku starosti s vlastními zuby určitě nechcete. A co se týká zubů, v prevenci je základní stavební kámen zdraví.
Autor: www.nazuby.cz, Andrea Ivaničová
30.11.2021 Rubrika: | Komentářů 0 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,8/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5