Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Tajemná krabice. Odhalení.

Tajemná krabice.

Je sobota a já jsem sama doma. Martin jako obvykle leží v garáži pod svým miláčkem. Lucka a Ríša si užívají víkend s babičkou a dědou na chalupě. Janka vyrazila se svou kamarádkou do kina a kde je konec Michalovi, ani nevím. Na tajemství záhadné krabice jsem tedy sama.álois

Pomalu a opatrně jsem přestřihla provázek a rozbalila několik vrstev papíru, ve kterém byla pečlivě zabalená. Co jsem uviděla uvnitř, mě naprosto ohromilo. Hned navrchu byl balíček dopisů a stařičkých fotografií převázaných provázkem. Známky na dopisech byly cizokrajné a určitě pocházely z počátku minulého století. Na první fotografii byl mladý voják v rakousko-uherské uniformě a hned pod ní byl týž v uniformě československých legií. Jeho obličej mi trošku připomínal mého Martina a trošku dědečka Richarda. Na té první bylo starobylým písmem napsáno Alois Glűcklich, Prag 1914. U dopisů bylo i několik starých medailí a fotka miminka. Zvědavost mi nedala a otevřela jsem první obálku. Byla datována rokem 1917 a písmo už jsem někde viděla. Užasle jsem hleděla na rozmazaný neúplný podpis a nevěřícně jsem si promnula oči. Je to Jaroslav Hašek, není to Jaroslav Hašek? Nevím, opravdu nevím.

Po přečtení dopisu jsem ještě zmatenější než předtím. Spím a tohle všechno se mi jen zdá? Pro jistotu dopis přikládám ke svým zápiskům a jdu si dát kafe, nutně ho totiž potřebuju.první část

Jana Š.

Přepis dopisu


L.P. 6. november 1917, potažmo 27.10.1917


Drahý příteli, mein soldatenkammarad Alois von Glűcklich!


Předem mého dopisu přijmi mé upřímné pozdravy a gratulation k oné radostné, žel tajné, avšak glűcklich události v Tvém životě, totiž k narození Tvé nemanželské dcery! Nepochybuji, že bude krásná a nadaná po své matce Emě, a bude-li po otci, Bůh chraň její budoucí ctitele!


Dorazil jsem do Pitěru bez komplikací a již se zde seznámil s množstvím zajímavých lidí. Zde se žije zcela jinak než v provinční Praze a ospalém Rakousku! Mezi lidem to kvasí a asi se brzy něco semele. Objevuji ruskou duši, projevující se přátelsky zejména se stakanem vodky. Je v módě pít na konec války a šťastné zítřky. Car Mikuláš již abdikoval a Kerenský vyjednává s menševiky.


Minulý týden dorazil z Finska nějaký Uljanov a říká se, že to prý na Rusi rozsvítí. Asi někdo jako náš Křižík, však tu jsou většinou o svíčkách a petrolejkách!


Jak jsem slyšel, vlády se již vzdal i císař Vilém a náš Franta Procházka již dělá pod sebe a kancléři říká chůvo. Rakušané se houfně vzdávají. Válka již asi brzy skončí a zemím Koruny české kyne svoboda!


Tak nevystrkuj nos, ať se jí dožiješ.

Gruss und kűss, v úctě Tvůj přítel jednoroční dobrovolník a dezertér

Jaroslav


 • november – 30.10.1917


 • P.S.

  Příteli a kamaráde Lojzíku!

  Doušku tuto píši poněkud v rozpacích, namočil jsem se asi do velikého maléru! Jda na poštu odevzdat tento dopis, jsem se žízniv stavil v krčmě a pil jeden stakan za druhým. I přihodila se mi taková věc. U svého stolu natrefil jsem na dva námořníky z křižníku, jež kotví na Něvě u Zimního paláce. Chtěje znát jejich názor, vyprávěl jsem jim o jedné knize. Oni mi řekli, že je Švejk durak a oportunista, ale je taky náš, protože chlastá.

  Kolja a Feďa vysvětlili mi, že nás volá máťuška revoluce a její nepřátele je nutno střílet a věšet. Na oplátku seznámil jsem je se Stranou mírného pokroku v mezích zákona a nabídl jim členství. Po třetí butelce vodky mou nabídku přijali, zatímco mě přijali do Rudé buňky.


  Po páté láhvi jsme založili novou Všeslovanskou stranu, jejíž stanovy praví:

 • Ve vodce je pravda!

 • Kdo nepije s náma, pije proti nám!

 • Budoucnost lidstva leží mezi ženskými stehny!


 • Na to pravil Feďa, že nejlepší přístav mezi stehny má Koljova sestra Nasťa, a Kolja se zapřísahal, že je to svatá pravda a že je levná. Byla to pravda, a jestli budeš mít cestu do Pitěru, dám Ti její adresu.


  Probudili jsme se v objetí na palubě křižníku, ani nevím, jak jsme se tam dostali. Měli jsme hroznou kocovinu a ještě větší žízeň. Feďa řekl, že se zná s kuchařem Jefimem Timofijevičem a ten že má vodku vždycky. Vyměnil s kuchařem Nasťu za vodku a zavřeli jsme se v kotelně.


  Tehdy jsem, příteli, nahmatal v kapse svůj dopis Tobě a uvědomil si, že jsme ještě nepili na zdraví Tvého následníka, Tvé dcerušky.


  Kolja, Feďa a Jefim souhlasili a Jefim si uvědomil, že i jemu se narodil syn, ačli již před deseti lety. Nepil prý dost na jeho zdraví, neboť Timoša je hrbatý. Feďa ho konejšil, že hrb nehrb, zítra si budeme všichni rovni. Kolja pravil, že i dítě proletariátu bude mít stejná práva jako syn gosudara.


  Jefim řekl, že když se Mikulášovi narodil Alexej, střílelo se z děla. Kolja řekl, že na to bude mít již zítra právo každý, a Feďa dodal, že zítra již znamená včera a že jdem na to.


  Na dělové palubě po další butýlce vodky dělo opravdu vystřelilo, Feďa je pašák! Provolali jsme zdravici Timošovi a Tvé dcerce, ale najednou se ozval křik a pekelný mumraj. Venku spustila střelba a když jsme vylezli, spatřili jsme davy, any berou útokem Zimní palác!


  Kolja a Feďa řekli, že u toho nesmějí chybět, chytili vintovky a utíkali na břeh.


  Jefim řekl, že z toho bude průser a že už měl být zpět v kuchyni. Nabídl mi boršč, ale z té polívky vykoukly na mne mezi zelím dvě rybí oči, udělalo se mi špatně a strašně jsem se poblil. Jefim řekl, že to nic, to spraví čaj s vodkou a že se z toho vyspím.


  A tak jsem ráno zjistil že jsem prospal revoluci. Bál jsem se, že nás zavřou za ten výstřel z děla, ale Jefim mě uklidnil, že už se k tomu přihlásil nějaký továryš Voloďa a ať držím hubu!


  Tak držím hubu, ale Tobě, příteli, jsem se musel svěřit! Říkám ti, člověk nedává dost pozor, s kým chlastá!


  Tak buď zdráv a glűcklich, a opatrnější než já. Končím a jdu na poštu, dokud ještě funguje, v Pitěru je teď hrozný maglajs!


  Tvůj přítel a průserář

  Jaroslav

   

     28.1.2006   Rubrika:   |   Komentářů 17   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

  Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

  Související odkazy:

   

  Diskuse ke článku - Tajemná krabice. Odhalení.

  Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
  Sponzori

  Prohledej


  Výherci v soutěžích

  Soutěže na Soutez.cz

  Anketa

  Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

  Zpíváte si občas doma?

  Celkem hlasovalo 402364.
  Archiv anket.