Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Tajemná krabice 10. Álois a opravdová smůla.

Tajemná krabice 10

Na deštivý dnešek není opravdu lepší zábava než si zalézt někam do tepla s knížkou. Martin se vrátil skoro o den dřív a vyděšený z novinek o záplavách tráví dny u zpráv a sleduje, zda se vůbec dostane na další cestu. V Německu i Rakousku je to prý totiž stejné. Před chvílí vyrazil s Jankou a dvojčaty obhlížet říčku, jestli se nechystá rodičům vlít do sklepa. Michal šel za Jaroušem a Janka obsadila počítač. Už nejmíň hodinu přes ICQ diskutuje s nějakou spolužačkou a vůbec nevnímá, že chodím okolo.

Už jsem navařila, dala mýt nádobí a otvírám další pradědečkův dopis. Zaplať pámbu opět v češtině a s fotografiemi. Proboha, co má pradědeček společného s letadly?

Zvědavá Jana Š.

 

Přepis dopisu

 

Saint Louis 30. května 1927

Milý příteli!

Teď, když ses už jistě trochu vzpamatoval z té rány, nebudeš ušetřen ještě další. Je mi velice líto, co ti Lindy provedl. Tolika Tvých příprav a taktéž investic a jediným okamžikem přišlo všechno vniveč.

Dovedu se zcela vžít do Tvých pocitů, když jsi onoho kalného rána vzhlížel k nebesům. Cožpak ten zpropadený Lindy nemohl vyčkati Tvého příchodu? Už jen ze starého přátelství! Co veselých nocí jste spolu s ním a s Glorií strávili a on to šmahem zahodí pro ty proklaté peníze, které bezectně shrábl sám. Což si cení víc těch 25.000,- $, než starého kamaráda? Vždyť věděl, že se s Glorií nevrátíte z oslav založení Akademie dříve než 27. května. úlet

Mimochodem Ti mám od ní vyřídit, že ten bujarý večírek s Charliem, Litou a ostatními kamarády od starého Mayera už přinesl první ovoce. Tvé vtipkování při sklence whisky o jméně a velikosti tvého nejšikovnějšího orgánu – nazval jsi jej tehdy laškovně Oskarem, vzpomínáš? A zakladatelům Akademie se to tak zalíbilo, že jím hodlají nazvati udělovanou cenu. Proti tomu se ovšem staví jakási jejich knihovnice Margaret, která tvrdí, že soška je celý její strýc.

Ale vraťme se k tomu podstatnému. Lindy si prý v tom spěchu ani neuvědomil, že hlavní část jeho poznámek a dokumentů zůstala u Tebe, a v Paříži prohlásil, že mu byly uloupeny přímo z letadla při triumfálním příletu do Paříže. K jeho charakteru jen budiž poznamenáno, že ani jméno svého letadla nevysvětlil jeho pravým vznikem, ale jakýmsi návrhem jednoho z donatorů. Ó, kdyby se veřejnost dozvěděla, že vznešené jméno letadla „Spirit of St. Louis“ je výsledkem vašeho nočního řádění v české krčmě U Bejka, kdy saintlouiský hostinský Samec vás hostil svými typickými pochoutkami: utopenci, tlačenkou s octem a cibulí a nakládanými olomouckými syrečky, které jste hojně zalévali českým pivem. Následky byly ovšem strašlivé a Tvoje bytná dodnes říká, že ten pokoj se nevyvětrá ani za deset let.

Lindymu prostě chybí vychování. Kdyby nebylo setkání s Tebou, dodnes by létal jako bezvýznamný pilot u saintlouiské pošty. Vždyť on letový plánani nečetl noviny. Kdybys mu nebyl ukázal odměnu vypsanou Raymondem Orteigem a na glóbusu, kudy vlastně cesta přes Atlantik vede, nevěděl by, jak dlouhou trasu musíte absolvovati. A on potom odletí bez Tebe, nevděčník. Bez Tvých přesných výpočtů a s jeho znalostí matematiky by mu došlo palivo v polovině cesty, pak by se někde zoufale plácal v Atlantiku doufaje, že ho nějaká loď vyloví.

Ještě Ti musím podati zprávu, jak se daří našemu obchodu. Ten přivandrovalý Angličan Joe se začíná pevně usazovati v sedle a jeho dodávky nám začínají nebezpečně konkurovati. Stejně čiperný jako v obchodě je prý i v plození potomků, tudíž konkuruje ve všech směrech. Musím se spojiti s Alem, aby se mu podíval na zoubek. To by tomu tak hrálo, aby nějací bezvýznamní Kennedyové zaplavili trh svou špatnou, nadto pašovanou whisky. Ať dělají radši další děti, necpou se do obchodu a najdou si uplatnění třeba v politice. Však už by si nějaké teplé místečko našli!

Toť tedy vše. Loučím se s Tebou a doufám, že brzy dorazíš do filiálky v Saint Louis nebo v San Francisku, máš zde nějakou nevyřízenou poštu z Afriky..

 

                                    Tvůj přítel Alfons

 letec

P.S. Gloria mi sdělila své sladké tajemství. Její manžel, markýz de La Falaise, už prý požádal o rozvod a vypadá to, že právě již jmenovaný Angličan Joe tuto pikantní záležitost vyřeší, neboť se ujal produkce jejího příštího filmu. Při množství jeho dětí nebude jedno navíc žádným problémem. Počty nebyly nikdy jeho silnou stránkou.


3.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Tajemná krabice 10. Álois a opravdová smůla.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 399881.
Archiv anket.