Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Tajemná krabice. Álois – dobrodruh severu.

Tajemná krabice. Álois – dobrodruh severu.

Když jsem se dneska probírala krabicí, u dna jsem nahmátla balíček. Teda dopisů jsem už četla hodně, ale balíček je v celé krabici jen jeden. Jsem zvědavá, co asi skrývá. Venku je sychravo a občas poprchává. Všichni ještě sladce spí, jen já sedím v kuchyni a piju první ranní kafe. Už se z toho stal pravidelný nedělní rituál.

Otevřela jsem balíček a z něj vypadl jakýsi podivný přístroj, mapa s vyznačenou trasou a dopis. Na druhé straně mapy je cosi naškrabáno anglicky, ale je to celé tak pomačkané, že to ani nejde přečíst. Dopis je také v angličtině a přístroj vypadá nejspíš jako předpotopní kompas. To jsem tedy zvědavá, co to má všechno znamenat.

                                                                                                                                    Napnutá Jana Š.

Přepis dopisu:

mejdan                                                                                                                           Hollywood 15.3.1931

Drahý příteli!

Nejprve přijmi velice vřelou vzpomínku na Tebe. Od našeho posledního setkání uběhly již předlouhé tři roky, pro mne je však vše živé, jako bychom se rozloučili teprve včera. Když si vzpomenu na ten bujarý večer ve Stockholmu a únos do norského Osla hned vzápětí, musím se ještě teď rdít. Však i Ty jsi říkal, že nechápeš, proč mě všichni považují za chladnou seveřanku. Jen je mi líto, že Roald si již s námi nevyrazí jako tenkráte.

Ale proč Ti vůbec píši. Včera u mých dveří zazvonila jakási ženština a prokázala se doporučujícím dopisem od Tebe. Když jsem viděla, že na chodníku posadila na kufr dvě robátka, zželelo se mi jí a přijala jsem ji na práci při kuchyni. Ubytovala jsem ji i s dětmi v přístěnku za kuchyní a již se zdatně otáčí okolo nádobí.

Na jejím chování je vidět, že se dříve pohybovala v lepší společnosti, než do které ji osud uvrhl. Mluví německy s vídeňským přízvukem a střelbadítka do němčiny míchají sem tam i anglické slovíčko, což prý pochytila při plavbě do Ameriky. Malý Umberto a obzvláště Lujzička jsou skutečně rozkošní. Své matce říkají šibalsky Mizzi a velice ji milují.

I já jsem tedy nové pomocnici začala říkat Mizzi. Vídeňskou němčinou mi tak trochu zmateně vykládala o své cestě do Itálie po boku nějakého Emericha, který ji však brzy opustil a zanechal zcela bez prostředků. Tu prý ji šťastná hvězda přivála do cesty Tebe a Ty ses jí nezištně, ze starého přátelství ujal.

S Tvým přítelem Františkem, vědcem z Prahy, jste jí našli místo hospodyně u jakéhosi italského generála, který údajně uměl létat. Naposledy jste se prý setkali, když se její pán i František ztratili a spolu s Roaldem jste je mínili hledat. Když italská vláda odmítla záchrannou akci, pomohl jsi Roaldovi zapůjčit  letadlo od Francouzů. Hned druhý den zrána jsi Roalda vyprovodil k Lathamu na cestu, ze které se, žel, již nikdy nevrátil, a Mizzi odjela zpět do Itálie.

Mizzi pravdivost svého příběhu doložila i předmětem, který jí prý Roald zjitra věnoval na památku. Ten prapodivný přístroj Ti posílám, neboť ani já, ani Mizzi nevíme, k čemu by nám posloužil.

Mizzi mi dovyprávěla svůj tklivý příběh i se všemi strastmi při cestě do Ameriky a mně se hned vybavil tragický osud vzducholodi a její posádky. Vím, že jsi byl přijat jako překladatel z ruského jazyka na ledoborec Krasin. A že spolu se svou dávnou přítelkyní Annou jsi přivítal jejího bratra Františka z náruče ledového severu, aby byl v Čechách přivítán jako hrdina. Jen ubohý a nešťastný generál se stal ve vlastní zemi štvancem.

zimní-trenigA tak Ti píši, abys věděl, že Mizzi i děti jsou zdrávy a i po tak dlouhé době dorazili tam, kam je Tvé dobré srdce poslalo. Vím, že Tvou zásluhou jsem zde i já a že Tví přátelé zde v Hollywoodu pomohli tomu, že má hvězda stále stoupá i ve zvukovém filmu. I za to Ti patří můj dík.

Líbá Tě tvá přítelkyně   Greta Lovisa

P.S. Spolu s tím divným předmětem posílám i Tvůj doporučující dopis. Troufám si podle písma, poznámek na rubu a cestě do Kingsbay vyznačené na této mapě odhadnouti, že patřila Roaldovi. Jistě si ji rád jako památku na přítele uchováš. Vzhledem k tomu, že na ní bylo vyznačeno pravděpodobné místo pádu vzducholodi, není mi jasné, proč ji poskytl jako dopisní papír. Zřejmě měl Roald takových vícero.

Jana Š.


5.6.2006   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,2/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Tajemná krabice. Álois – dobrodruh severu.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 399801.
Archiv anket.