Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Álois s Bedřichem v ohrožení

Álois s Bedřichem v ohrožení

Děti si po ránu připravují učebnice na odevzdání do školy. Vydala jsem jim izolepu na záchranu katastrofických salátových vydání a každý si zalezl do chládku svého pokoje. Teď tam gumují a slepují učebnice, aby byl finanční postih co nejmenší. Michal zjistil, že fyzika, kterou štítivě odsunul už na začátku roku, zmizela někde v propadlišti dějin. Teď zuřivě obrací pokoj naruby, protože jsem řekla, že ji odmítám zaplatit. Cítí silné ohrožení svých úspor a vyrábí cosi, co se silně podobá následkům výbuchu. Nemám sílu to sledovat, a tak jsem si zalezla do své trucovny s krabicí a vytasila tlustý dopis s africkou známkou, psaný česky.

Přepis dopisu.

Durban 14.12.1923

pramen niluMilý Bwana Aloisi!

Poté, co nás sympatický Mr. Jones provedl Livingstonem, strávili jsme příjemný večer v místním hotelu. Mr. Jones naslouchal se zájmem, když jsme líčili naši cestu Afrikou až sem do Bečuánska. Ač to seriosní cestovatel mého ražení sotva pochopí, zdálo se, že ho Tvůj styl cestování okouzlil. U kávy zhodnotil lakonicky naše putování slovy, že „bylo cestou poněkud rušno“. Dovol mi nyní, abych naše příhody pro Tebe stručně zrekapituloval.

V březnu a dubnu loňského roku toulali jsme se bohatými revíry Modrého Nilu, na hedžínech (velbloud – pozn. redakce) Súdánem a pěšky hluboko do Habšeské vysočiny, téměř k jezeru Hayk, kde Nil pramení. V Dejenu odbočili jsme na jihovýchod do Nazrétu, kde právě dlel císařský dvůr.

Spolu s ním cestovali jsme krásnou horskou krajinou plnou zvěře do Džibuti, kde jsme očekávali loď, s níž měl z Evropy připlouti princ regent.

Během hostin a radovánek jsi všechny přítomné oslnil, zejména princeznu Mariam. Zdálo se,ras-tafari a princezna že při Tvém vzdělání v technice a strategii, zkušenostem z války a především vzhledem k Vašim rostoucím vzájemným sympatiím, nemine Tě manželství a post ministra války a velkovezíra.

Protože jsi již z Caira písemně uvědomil svou matku o cíli naší cesty, připojil se k nám v přístavu kurýr Tvého bratránka Tomáše, mladý inženýr Vrána, a předal Ti dopis od něho s oním pověřením. Poté jsi začal naléhati na odjezd, ač to princezna Mariam nesla těžce. Měl jsem však pocit, že její bratránek Ras Tafarí Makonnen, regent a následník trůnu, má vlastní koncept budoucnosti své říše a že se mu při našem odjezdu ulevilo.

abú nasrJest pro tebe příznačné, že jsi nenalezl trpělivost čekati na parník plující do Capetownu a bez porady se mnou najal jsi plachetnici toho piráta Abú Nasra, jež mi jako Orientálec byl podezřelý již svým nedostatkem nadšení pro smlouvání. Nesmlouval, neboť čekal, že získá vše.

Výhodou pro nás bylo, že takto má dobrá znalost arabštiny zůstala utajena a díky tomu jsem cestou u Mogadiša snadno vyslechl, jak vydává příkazy posádce ohledně nás. Měl v plánu omámiti nás opiem v jídle, oloupiti a předhoditi žralokům.

Když loď kotvila poblíž Jásir Suba a čluny odpluly k pevnině pro pitnou vodu, bylo snadné přemoci hlídku na palubě a poslati ty dva piráty po prkně.

U člověka Tvého sportovního ducha není pro mne překvapivé, že jsi se rozhodl dosící Durbanu vlastními silami. Sebe jsi jmenoval kapitánem, mne navigátorem, Vránu pak stewardem. Loď jsme pokřtili na „Hvězdu jihu“ a napjali plachty.

Ovládati arabský sandal pouze ve třech mužích je téměř nemožné. Zejména zvedne-li se silný vítr. Není proto divu, že „Hvězda“ ztroskotala u pobřeží Zanzibaru.

Zde se nás ujal laskavý a osvícený sultán Soleyman, jenž si nás oblíbil tak, že se to téměř rovnalo zajetí. Což si naštěstí rozmyslel, když si uvědomil, že v Tvé přítomnosti taje cudnost princezny Zuleiky. Poté nás již pustil do města.

Zanzibar jsme opustili v doprovodu Krocana. Tak jsi ho nazval, když donekonečna mlel „Uhuru! Uhuru!“ Milý M´wiňi nehudroval, pouze se nám snažil vnutit výlet na Kilimandžáro. Výlet na vrchol hory mne nadchl, méně již neplánovaná sanice na ledovci v srdci žhavé Afriky. Hlavně že se nám podařilo zastaviti včas!přítelkyně missuri

Na kávové plantáži jsi zakoupil starou fordku a vyrazili jsme k jihu. Tak jsem díky Tobě na vlastní oči spatřil Velkou Ngomu Masajů. Velkolepá taneční slavnost! Pod tropickými hvězdami plameny ohňů, pestrobarevnými šňůrami korálů ozdobená temná těla, lesklá potem, v rytmu bubnů pohupující se pružná ňadra tanečnic a neuvěřitelně vysoko vyskakující bojovníci s asagaji (oštěpy – pozn. redakce) v rukou.

tlupa masajůNáčelník Simba M´kubwa (swahil. Velký lev – pozn. redakce) přijal od Tebe dar, nádherný Bowie – knife, a z vděčnosti přikázal své dceři M´zimu M´zuri (Dobré kouzlo – pozn. redakce) aby Tě osobně obsluhovala. To byl konec našeho pobytu. Už když Ti sáhla na poklopec, usmála se a řekla: „Tembo!“ (slon – pozn. redakce) věděl jsem, že budou problémy. Tvůj tembo je totiž rychlejší než tvůj rozum. Ve fordce ježící se asagaji a v doprovodu vyjících Masajů zamířili jsme k Albertovu jezeru.

 

 

Tak a teď musím přerušit čtení, protože se za mými dveřmi hádají Ríša s Luckou, komu z nich patří jedna z učebnic. Protože chodí do stejné třídy, samozřejmě si ji nárokují oba. Musím zakročit. Pokračování bude tedy příště...

Vyrušená

Jana Š.


26.6.2006   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Álois s Bedřichem v ohrožení

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 399881.
Archiv anket.