Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Tajemná krabice. Jak Nasťa málem zlikvidovala revoluci.

Tajemná krabice. Jak Nasťa málem zlikvidovala revoluci.
Tak jsem si zase po týdnu dopřála svou pěknou chvilku u pradědečkovy krabice. Minule mě přemohla únava, a tak jsem musela čtení Áloisova deníku z Kalifornie přerušit zrovna v tom nejnapínavějším.
Poslední, co jsem ještě přečetla bylo:  22. 9. 1918 Alfons, jenž se velmi spřátelil s Jindřichem, přišel dnes se skvělým nápadem….
Tak se jdu podívat, o jaký úžasný nápad se jednalo. Zde je pokračování deníku.

 

22. 9. 1918

Alfons, jenž se velmi spřátelil s Jindřichem, přišel dnes se skvělým nápadem, že bychom mohli vydělat na prohibici. Který Čech či Moravan by neuměl páliti lihoviny. Vrtiška, jenž svého času pracoval ve smíchovském lihovaru, navrhl páliti z levných brambor. Jest to zde také snadno dostupná surovina. S příhodnou essencí můžeme vyráběti jakýkoliv alkohol. Methodu výroby za studena, jež je v Rakousku oblíbena pro nízké náklady, zde nezná nikdo. Konkurence se tedy nemusíme obávati. Inu, Amerika jest zemí pokroku, ale pro ty, kteří mají fištrón.

vyrážíme na snake river25. 9. 1918

Alfons měl štěstí. Od omšelého staříka ve vyvařovně Armády spásy zakoupil licenci k provozování trapperské a lovecké živnosti v oblasti horního toku Snake River (jižněji od Seatle). Hned jsem v tom smyslu rozšířil na úřadě podnikání spolku.

26. 9. 1918

Shodli jsme se, že nebudeme ztráceti čas. Na nákup základní výstroje již náklad-brambormáme. Odplujeme do Seatle, kde zakoupíme koně a co nejvíce brambor. Alfons bude mít za úkol sehnati a dopraviti do hor destilační kolony, zatímco budeme budovati tábor.

1. 10. 1918

Jsme již třetí den na cestě. Trapper Dirty Jack se svolil nás za stravu doprovoditi až na místo. Skalisté hory jsou velmi krásné, ač i sem již pronikla civilisace. K večeři jsme měli skvělé lososy ze Snake River.

 hadí-řeka

Odložila jsem na chvíli deník a zkoumala další dopisy z krabice. O tento se s vámi musím podělit ještě dnes, protože jeho obsah mne pobavil, překvapil a tak trochu šokoval zároveň.
Jana Š.

 

Moskva 6. 4. 1919

Příteli a kamaráde Lojzíku!

Přijmi mé nejsrdečnější pozdravy ze Sovětského Ruska! Tady se to pořád mele, samé novoty. Lev a Voloďa se začínají hádat. Lev dostává na frak od Kolčaka, Voloďa marodí, tak úřaduje Koba.

Jamrich se dal na politickou kariéru. Zdá se, že si s Nasťou padli do oka, bydlí spolu. Nasťa pověsila řemeslo na hřebík a dala se taky na politiku.

Tak už je to jisté, že si Emerich tenkrát v Budějicích uhnal syfla. Malér je, že to asi od Nasti chytili taky Voloďa, Koba a Kléma. Možná, že se Nastě povede zlikvidovat revoluci dříve, než Kolčak vleze do Pitěru.

Koba mi nabídl, abych dělal komisaře, ale když člověk nahlédne do pozadí politiky, už ho taková práce ani netěší. Začínám uvažovati o návratu domů. Psal mi Matěj, že naší Avantgardě prý chybí můj spiritus movens. I mně se již po té veselé bandě stýská! To byly velkolepé a slavné flámy!

Tady v Rusku se pije sice do němoty, ale na žal, ne na radost. Oni se prostě berou moc vážně. Jestli budou komunismus budovat v tomto duchu, tak to bude ten nejsmutnější radostný zítřek. Myslím, že bude lépe v Praze kritizovati kapitalismus.

A co ty, kapitalisto? Jak podnikáš ve Frisku? Vždy jsem tvrdil, že kdo vsadí na lidskou neřest, nemůže prodělati! Uvidíš, že ta prohibice bude ještě zlatý důl!

A co Tvůj kamarád Franta Dylina? Ty si halt vždycky umíš najít užitečné kamarády! Když má někdo vlivného strýčka a manželku s pochopením, tak vyhrál terno! Dej na mě a drž se ho, ten hoch to dotáhne vysoko! Vzpomeneš na má slova!

Těším se, že vyděláš dost, aby sis mohl zajet na pivo ke Kalichu.

Jaroslav

P.S. Domnívám se, že Tvůj nápad poslat Tvé přítelkyni paní Vyrubovové peníze na potrat, byl poněkud naivní. Gratuluji, tentokrát je to chlapeček!

 


7.8.2006   Rubrika:   |   Komentářů 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Tajemná krabice. Jak Nasťa málem zlikvidovala revoluci.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 399881.
Archiv anket.