Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Alois vědcem. Nemusíme umírat na chřipku.

Alois vědcem. Nemusíme umírat na chřipku.

Záběr pradědečka Aloise byl opravdu široký. Jak postupně odkrývám tajemství staré krabice a čtu jeden dopis za druhým, nestačím zírat. Jsem tím úplně posedlá, protože každý další list, do kterého se začtu, přináší nové šokující či neuvěřitelné skutečnosti ze života našeho předka. Ale dost řečí, přečtěte si sami další dopis. Hned vám bude vše jasné.

Jana Š.

 

Přepis dopisu

 

St. Mary´s Hospital, London, 16th February 1930

Vážený příteli,

odpovídám na Váš dopis z listopadu minulého roku. Jsem velmi zaneprázdněn výzkumem i pacienty, proto jsem Vám nemohl odepsati dříve, za což se velmi omlouvám. Velice si totiž vážím toho, že Vás mohu nazývat přítelem, a děkuji osudu, že jsem se na dovolené tehdy před dvěma roky s Vámi seznámil. Jak snadno jsem Vás mohl minout a tím možná i svou životní příležitost!

Požádal jste mne, abych pro Vás laboratorně a klinicky otestoval lék, který Vás naučil používat Váš sibiřský přítel, a prověřil jeho účinky dříve, než ho dáte patentovat.

Ona podivuhodná neznámá plíseň, jež, jak uvádíte, v přírodě parazituje na rostlině pan-cuj potažmo žen-šen a jiných petrželovitých bylinách, má, jak se mi předběžně jeví, skutečně ony úžasné účinky, jak tvrdíte.

Jak jsem již sám ověřil, má skvělé výsledky proti malarickým chorobám, což jste vyzkoušel na sobě a přátelích při svých cestách po Africe a Jižní Americe. Je lepší než chinin. Rovněž tak skvěle účinkuje i proti venerickým chorobám, jako je lues či syfilida, jak jste zjistil při jiné příležitosti.

Nyní právě ověřuji možnost použití proti virovým onemocněním typu chřipky a zdá se, že má téměř stoprocentní účinnost. Jaká škoda, že tento lék, který nazýváte korejsky pan-cuj-lin, jsme neměli k dispozici již při oné hrozné epidemii v roce 1918.

Nechci se ukvapit v úsudku, ale zdá se, že se jedná o širokospektrální, ba téměř universální antibiotikum, použitelné proti chorobám virovým, bakteriálním i protozoárním.

Sdělil jste mi, že máte v úmyslu odborné pojednání o této plísni, již jste právem objevitele nazval Pancujlinum Glucklichii, publikovat v renomovaných časopisech American Scientific, Vesmír a Živa. Chci Vás požádat, abyste předání článku redakcím zatím odložil. Nebylo by rozumné věc rozvířit, dokud lék nebyl patentován. Neumíte si představit, jak snadné může být ukrást laikovi objev, je-li žádost o patent dostatečně podložena.

Potřebná expertiza, bez urážky, není ve Vašich možnostech, je však v možnostech mých a nemocnice, v níž pracuji. Zprávu je nutno podložit dlouhodobým testováním účinnosti u velkého množství pacientů, případných vedlejších účinků, a nejsou-li, prokázat to. Je nutná biochemická, mikrobiologická a fyziologická analýza a statistické vyhodnocení.

Máte-li snad sklon se k věci postavit lehkovážně, uvědomte si, prosím, že já budu riskovat celou svou budoucí vědeckou pověst. Zpráva, kterou předám oponentům, musí býti precisní a neotřesitelná. Teprve s jejich dobrozdáním získáme patent a certifikát na nový lék. Do té doby je nutno vše udržet v tajnosti, jinak by se snadno mohlo stát, že patent získá někdo jiný.

Předběžně Vás chci ujistit, že lék můžete bez obav užívat, dle mého názoru nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky. Neplýtvejte však vzácnými kořeny žen-šen, jak jste sám vypozoroval, plíseň lze snadno pěstovat i na chlebu.

Sám jsem již ve své laboratoři na agaru kultivoval množství dostačující pro výzkum, a proto Vám s díky vracím sklenici syrečků, v níž jse mi plíseň zapůjčil.

Mimochodem, onen syreček, zapomenutý v láhvi, byl bílý a hebký jako královský hermelín a velmi lahodný. Možná že budeme profitovat nejen ve farmaceutickém, ale i v potravinářském průmyslu.

Ve jménu našeho přátelství ještě jednou apeluji na Vaši mlčenlivost. Až se výzkum bude chýlit ke konci, uvědomím Vás a pak vyjdeme se vším naráz.

Upřímně Váš oddaný přítel Alexander

penicilin


4.9.2006   Rubrika:   |   Komentářů 3   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Alois vědcem. Nemusíme umírat na chřipku.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 388324.
Archiv anket.