Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Áloisova teta kuken do zdi

Áloisova teta kuken do zdi
Tak o tenhle dopis se s vámi musím podělit. Při jeho čtení jsem se opravdu dobře bavila...
Jana Š.

 

Přepis dopisu:

Linz, 20 mai. A.D. 1906

Mili Alois, mein junge Kerl!

Also ja glucklich byla, že ja Ti mohla býti prospěšná jak mňa poprosil bratránek Ferdinand, dyš my zusammen přízeň famílie, já tam sofort zašla. Já vykreslila Tebe zugrunt besr student und besr sorte famílie, áber oni říkali, Ty musíš nejprve přijímací ekzámen machen, esli Ty máš znalosti. A dyš ja, tož Ťa přímou richtig do zwo klasa, to viš jest to sehr gut reálka, prstyžní jak říkal Tvůj tata, že na kadetku ke kanonýrům jest besr mět vysvěčení z reálky a tady v Linz je óbrgut schulle.

Ja také těším, že ty mně tu dáš radost pro mňa v ta moje samota teď dyš Tvého ujca Kiliána Pámbu k sobě povolal a já furt kuken do zdi a přemýšlím o ňom.

Přijeď už o vakace, es ist mégliš, já tobě uvařím, vyperu, Ty uhlí nanosíš, já Ti tu šecko ukážu a bydliti budeš u mňa, nicht internat. Ja su už alten persona a už mňa loupe v kříži a tež mňa něgdy záchvat od žlučnik, jak říká soused Herr Doktor Bloch, že aspoň proňho bude mět gdo zaběhnut, dyš mi to zas chytí.

So, mein Alois, já Tobě poslala Kus na ličko a moc na Tebe těším!

Tante Julie

P.S. Na reálce bude tam s tebou tež Emerich, syn od moja přítelka Frau Hamrách dělati studovati, tak Ty naňho achtung machen, so pintkách dohled, on učit jináč šlus!

 

V tomto dopise byl založen ušmudlaný a potrhaný papír, nejspíš vytržený z písanky, který asi putoval pod lavicí jako tichá pošta:

mladochAlois, sem slyšel, že v Brunn na rathauzu objesily na lustru krokodýla. Je to pravda? Macejko

Alois, pošli výsledky příkladů, zapomněl sem Šalvóstr. Hamrách

Hele Alois, byli sme bruslit na náplavce a tam zas byla Francina a dyž jsme ji hecovali, tak plazila jazyk, ale pak si vykasala fupku a ukázala nám je. Vona je fakticky má! Biegler

A pak zasejc plazila jazyk a vystrčila na nás panímandu a tam to zase nemá! Teda jo, ale jiný. Úplně! Farkas

 

U dalšího dopisu jsem se zase procvičila v němčině.

Linz, 18.12.1909

Loisi, milý chlapče,

Doufám, že se Tvé zdraví nadále upevňuje. Zastav se ještě do Svátků na kontrolní prohlídku. Se zápalem plic nejsou žerty ani v rekonvalescenci, ba tehdy je nejzáludnějším! A budeš-li kdykoli míti náladu navštíviti staršího přítele nebo budeš-li potřebovati vypomoci radou či jinak, nic se neostýchej a přijdi!

Zvykl jsem si na Tebe velmi, když jsem Tě ošetřoval, a stýská se mi v mé osamělosti po Tvé živé a veselé letoře i po Tvé nenasytné zvídavosti. Vskutku mne překvapil Tvůj hluboký zájem o anatomii. Jest nezvyklé, aby někdo tak nízkého věku tíhl k vědě. Přijdeš-li, má knihovna je Ti k dispozici.

Dr. Bloch

 

A na závěr ještě jeden kousek z této obálky.

Unsere kammerad Loisel!

Přišli sme Tě navštívit, ale pan doktor Bloch říká, že zápal plic je moc ošklivá nemoc a nechce nás k Tobě pustiti. Tak Ti aspoň píšeme tuten dopis, abys věděl, že sme na Tebe nezapíjely a že nám scházíš.

Ta se koukej rychle uzdravit! Od tý doby co se Ti to stalo už brusliti nechodíme. Eště že tam byly hasiči pro vodu a že měly na stříkačce ten žebřík! Šel z Tebe strach, jak si byl modrej jako šmolka.

Víš, co je Nového? Honza Biegler byl ve sklepě s tou copatou Francinou z náplavky a říká, že mu dala máknout úplně všude!

Tak se nám brzy vrať!

podpisy


18.9.2006   Rubrika:   |   Komentářů 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Áloisova teta kuken do zdi

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 388326.
Archiv anket.