Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Anežka a Axa – nerozlučné kamarádky

Anežka a Axa – nerozlučné kamarádky

Anežce je šest let a na první pohled by nikoho nenapadlo, že by tato roztomilá, upovídaná a veselá holčička s blond copánky měla nějaký problém. O tom, že něco není v pořádku, bohužel svědčí invalidní vozík, který k Anežce neodmyslitelně patří.

Sudičky nebývají k některým z nás zrovna přívětivé. Malé Anežce nadělily do vínku děsivou diagnózu – svalovou dystrofii s nedostatkem merosinu. V důsledku této nevyléčitelné nemoci Anežka nechodí, nestojí, neleze, sama se neposadí, špatně drží hlavičku. Doma se pohybuje šoupáním po zadečku, venku je odkázána na invalidní vozík s doprovodem, protože nemá sílu sama točit koly.

Přes všechny tyto trable je to velmi chytrá dívenka, bystrá a nesmírně vnímavá. Ráda si hraje a má spoustu kamarádů, i když si své postižení uvědomuje a mrzí ji, že nemůže dělat všechno tak jako její vrstevníci.

Jako každé malé dítě je i Anežka velkou milovnicí zvířátek, kterých má doma několik: želvu, morče, králíka, korelu, rybičky… Nejvíc ze všeho ale toužila po opravdovém pejskovi, který by jí byl kamarádem nejvěrnějším.

předávání axyToto velké přání se Anežce splnilo díky společnosti AXA ASSISTANCE a jednomu úplně nevinnému děkovnému dopisu, který tato společnost obdržela. Dopis napsala paní Květoslava Chromík a přiložila k němu jako vyjádření díků symbolickou stokorunu. Po dlouhém uvažování, jak s tímto obnosem naložit, se finanční částka nakonec stala základem, k němuž se připojili zaměstnanci společnosti. Díky této solidaritě se brzy nastřádalo potřebných 200 000,- Kč. Přesně tolik totiž stojí pořízení a výcvik asistenčního psa.

Pak se již celé věci chopilo občanské sdružení Pes pomůže, které se zaměřuje na výcvik psů – pomocníků pro lidi s různým postižením. Pro Anežku byla vybrána fenka zlatého retrívra, která dostala jméno Axa a po důkladném výcviku došlo k okamžiku nejkrásnějšímu: k přestěhování Axy k Anežce. Obě „děvčata“ si okamžitě padla do oka a během pár dnů se z nich stala nerozlučná dvojice. Anežka tak nezískala jen věrného psího kamaráda, ale opravdovou přítelkyni do nepohody. Někoho, na koho se může vždy spolehnout, kdo ji nikdy nenechá bez pomoci a komu nebude zatěžko pro ni udělat cokoli.

Doma se Axa od Anežky nehne na krok a poslouchá ji na slovo. Umí jí podat předměty, které jí upadnou na zem – hračky, mobilní telefon, klíče, tužku. Otevírá dveře, sundává jí některé části oblečení. Kromě těchto „povinností“ si spolu také hodně hrají a užívají legrace. Velkým přínosem pro Anežku je i canisterapie (kontakt cvičeného psa s člověkem). Axa ji svým tělem zahřívá a Anežka vnímá Axino tělesné teplo a energii, čímž dochází k uvolnění svalů.

„Axu milujeme v naší rodině všichni,“ říká Anežčina maminka Lenka Sztwiertniová. „Je velmi milá a přátelská, poslušná. Její pomoc v péči o Anežku je neuvěřitelná. Navíc díky ní dcerka našla spoustu nových kamarádů a cítí se opravdu šťastná."

Lidí a dětí, kteří trpí nějakým závažným onemocněním a jsou odkázáni na pomoc druhých, je mezi námi mnoho. Bohužel, málokdo z nich má dostatek finančních prostředků na zajištění všeho, co by mu mohlo usnadnit život. Třeba bude tento záslužný počin společnosti AXA ASSISTANCE jakousi první vlaštovkou, která ukáže směr těm dalším… Každý, kdo má psa, ví, jakým je tento čtyřnohý kamarád cenným společníkem. Pro lidi a děti s různým postižením je pak takový pes nenahraditelným parťákem, díky kterému může být jejich život hodnotnější a šťastnější.

 

 

Včera se v divadle Hybernia uskutečnilo slavnostní oficiální předání fenky Axy Anežce. Zúčastnili se ho Anežka s rodiči a Axou, zástupci společnosti AXA ASSISTANCE a občanské sdružení Pes pomůže.

Na fotografiích se můžete podívat na fenku Axu od jejího štěněčího období až po současnost, kdy již tvoří s malou Anežkou nerozlučnou dvojici.

Meryl


27.6.2007   Rubrika:   |   Komentářů 16   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Axa u mámy Axa+sourozenci Axa spí Axa detail Paní Kaufmanová Představení firmě Představení firmě Představení firmě Anežka Anežka+Axa Anežka+Axa Anežka+Axa Anežka+Axa Anežka+Axa Anežka+Axa Anežka+Axa Anežka+Axa Anežka+Axa Anežka+Axa Anežka+Axa Předávání Předávání asistenční psi asistenční psi asistenční psi asistenční psi  

Diskuse ke článku - Anežka a Axa – nerozlučné kamarádky

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
sonia
sonia - 29.6.2007 11:37

smajlik - 47smajlik - 5

 
miopatka
miopatka - 28.6.2007 12:44

To je fakt nádherné. Smutné je smajlik -  7 že je to o penězích. Také bych si ho přála. Mám tu samou nemocsmajlik - 11 a mockrát když byl manžel v práci, jsem byla z vozíku na zemi když jsem si chtěla třeba něco jen podat. Snad se mi to někdy splní. Ale malé Anežce to ze srdce přeji a i jejím rodičům,je to opravdu veliká pomoc.

 
babkatapka
babkatapka - 27.6.2007 20:15

moc krásné, dojemné až smutné!smajlik - 5smajlik - 5

 
máša h.
máša h. - 27.6.2007 18:51

ten můj canisterapeut mi moc pomohl, když mi bylo mizerně. A to se s tímto nedá ani srovnat.

 
catcat
catcat - 27.6.2007 15:35

smajlik - 5

 
Pusina
Pusina - 27.6.2007 12:53

smajlik - 47smajlik - 5

 
Sára
Sára - 27.6.2007 11:22

Napsala jsi to moc hezky a holkám přeju hodně krásných chvilsmajlik - 60smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45

 
Qwerty
Qwerty - 27.6.2007 9:43

Takovýhle věci mě vždycky dostanou.Člověk si neváží toho,co má,dokud se nesetká s podobným příběhem,nebo si ho alespoň nepřečte.Moc bych přála Anežce,aby byla zdravá.Asistenční pejsky by měl hradit stát,nebo pojišťovna,pro všechny.

 
Pegyša
Pegyša - 27.6.2007 9:36

Zprávy o pejscích ,kteří jsou nesmírnou podporou pro takto nemocné,jsou jako balzám , Anežce takového přítele ze smajlik - 43 přeji

 
Ota
Ota - 27.6.2007 9:36

Člověk si někdy říká, že má problémy ale tohle ....

Zdravé a šťastné děti to je základ života , tak dobře že malá má aspoň toho psa

Dobrý článek

 
Monicca
Monicca - 27.6.2007 9:20

Poskytnutí pejska je moc úžasná věc, ale jinak je to hodně smutné. Meryl, napsala jsi to moc hezky smajlik - 61

 
Johanka74
Johanka74 - 27.6.2007 9:20

Chudák holčička,život je ale nespravedlivej..O to víc jsem happy,že to moje dítko (dnes 14ti leté - je to možný,že už jsem tak stará? smajlik - 68)sice není žádnej Einstein,ale je zdravá! Ťuk ťuk smajlik - 45
Anežce přeju ještě hodně šťastných dní s psím kamarádem. Psi jsou stejně skvělí!Doma mám canisterapii každej den,nevím,co bych si bez něj počala,fakt člověka uklidní jen když přijde a položí mi hlavu do klína..

 
matysek
matysek - 27.6.2007 8:56

naní nad smajlik - 40

 
Pavla_L
Pavla_L - 27.6.2007 7:37

to je krásnésmajlik - 5

 
syja
syja - 27.6.2007 7:33

smajlik - 5 to je úžasné!!Víc takových zpráv!!!

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127554.
Archiv anket.