Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

V souvislosti s výročím Sametové revoluce se více jak tři pětiny veřejnosti domnívá, že je čas opět vyjít do ulic. Důvodem je stále sílící nespokojenost s děním na domácí politické scéně, která je nejsilnější od pádu totality.

Jak totiž ukázal aktuální rozsáhlý průzkum společnosti SANEP, nespokojeno s aktuální politickou situací v naší zemi je téměř devět desetin veřejnosti. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP tak poukazuje na skutečnost, že jsou lidé od pádu totality natolik znechuceni politikou, že demokratičtí představitelé politické moci jsou hodnoceni hůře, než ti totalitní, což ostatně vysvětluje i nárůst preferencí KSČM. Názor, že se polistopadoví představitelé vládní a parlamentní politické scény chovali a chovají hůře, než jejich komunističtí předchůdci totiž sdílí téměř dvě třetiny veřejnosti, což rozhodně není dobré vysvědčení pro polistopadovou činnost demokraticky zvolených zákonodárců. Pouze více jak pětina domácí populace je přesvědčena, že ČR se stala po dvaadvaceti letech vyspělou demokracií.

Největší klad - možnost svobodně se rozhodovat

Za největší výdobytky polistopadového demokratického vývoje ČR považuje většina veřejnosti možnost svobodně rozhodovat o svém osudu a životě, možnost cestování a svobodu slova. Naopak za největší zápory je považována rozsáhlá korupce a ztráta sociálních jistot. Ovšem i přes sílící kritiku domácí politické úrovně jsou Češi většinově stále hrdi na svoji zemi a považují se za vlastence, což může svědčit o existující naději a přesvědčení, že není vše ztraceno. Rovněž panuje i přesvědčení, že převažují klady vydobyté demokratické společnosti nad érou vlády totalitního režimu a že dnes je lépe, než tomu bylo před listopadem 1989. Je však nutné říci, že u populace nad 40 let a to zejména u důchodců a obyvatel venkova, Moravy a severních Čech převažují názory zcela opačné, tedy že za komunistů bylo lépe a že výhody demokracie nepřevažují nad érou totality. Tento názor pak rovněž sdílí i voliči ČSSD a KSČM.

V souhrnu lze říci, že navzdory masivní nespokojenosti celé domácí populace s úrovní domácí politiky a s jejím polistopadovým vývojem, panuje v části naší společnosti vlastenecký duch, ovšem na druhé straně sílí i nespokojenost nejnižší sociální vrstvy. Oba tyto proudy pak mohou znamenat radikalizaci levicového a pravicového voličského spektra.

Trocha statistického výzkumu

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 26.října - 10. listopadu 2011 na vybrané skupině 27.229 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů 52.067 dotázaných.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Téměř dvě třetiny respondentů (61,8%) se domnívá, že se dění na politické scéně opětovně dostalo do bodu, kdy je nutné veřejně proklamovat svou nespokojenost, respektive znovu vyjít do ulic. Ovšem v porovnání se 17. po revolucilistopadem se nejedná o kritiku režimu jako celku, ale spíše o kritiku poměrů, která 22 let po Sametové revoluci v tuzemské politice dosahuje svého vrcholu.

Drtivá většina respondentů (87,7%) je krajně nespokojena se stávající politickou situací v České republice. I toto přesvědčení lze dát do souvislosti s politiky, jejichž kredit a důvěryhodnost je vlivem řady kauz a skandálů kontinuálně srážena ke dnu. Svou roli v této otázce patrně hraje i fakt, že v tomto období jsou přijímána opatření, která budou mít dopad na životní úroveň většiny občanů.

Velmi zajímavé je zjištění, že více jak polovina dotázaných (57,9%) zastává názor, že nynější, potažmo polistopadoví představitelé vládní a parlamentní politické scény, se nechovali a nechovají lépe než jejich komunističtí předchůdci. Tento názor většiny veřejnosti jednoznačně poukazuje na vrcholné znechucení veřejnosti s děním na domácí politické scéně. Ta je stále častěji spojována s korupcí na všech úrovních státní správy a samosprávy, což společně s desítkami kauz vrcholných politiků deklasuje v očích veřejnosti úroveň politického prostředí až na samotné dno.

Výrazná většina respondentů (72,3%) nepovažuje Českou republiku, ani po dvaadvaceti letech od pádu komunistického režimu, za stát s vyspělým plnohodnotným demokratickým režimem.

Většina Čechů jsou vlastenci, hrdí na svou zem

I přes výraznou kritiku stávajících politických poměrů či nedůvěru ve vládu nebo parlament, je však většina respondentů (63,1%) jednoznačně hrdá na svou zem a národnost. Lze tak konstatovat, že většina občanů v rámci svého vztahu ke své mateřské zemi odděluje politiku od ostatních oblastí, například historie či sportu.

Za vlastence, tedy za člověka, kterého charakterizuje kladný a podpůrný postoj ke své vlasti, se považuje 76,2% dotázaných, což poukazuje na stále silný vlastenecký potenciál.

Většina respondentů (34,4%) považuje za největší klad polistopadového demokratického vývoje v ČR možnost svobodně rozhodovat o svém osudu a životě. Na druhé příčce je v přínosech demokracie pro 16,1% možnost cestování. Se ziskem 13,8% následuje svoboda projevu.

Možnost volného podnikání je největším kladem polistopadového demokratického vývoje pro 6,2% dotázaných. Možnost demokraticky volit své politické zástupce je největším výdobytkem demokracie pro 4,4% respondentů. Pro 3,6% dotázaných je tím největším plusem demokratické éry ČR větší možnost studia a pro 2,3% tržní hospodářství.

Nejvíce leží lidem v žaludku korupce

Naopak největším záporem polistopadového demokratického vývoje ČR je podle mínění 41,5% jednoznačně rozsáhlá korupce v politice, policii a justici. Se ziskem 11,9% následuje ztráta sociálních jistot. Vznik rozdílných sociálně silných skupin obyvatelstva představuje největší negativum polistopadového vývoje pro 5,5% respondentů. Zhoršující se politická úroveň je největším záporem polistopadového demokratického vývoje pro 5%. Se ziskem 4,1% následují vysoké náklady mladých rodin na bydlení. Zvýšená kriminalita nejvíce trápí 3,6%. Následují nízké důchody, které nejvíce vadí 1,5%. Pro 0,7% je největším záporem polistopadového demokratického vývoje ČR finanční spoluúčast pacientů ve zdravotnictví. Zvyšující náklady spojené se studiem pak nejvíce trápí 0,6% respondentů.

I přes kritiku polistopadové politické elity a politických poměrů je 55,6% dotázaných přesvědčeno, že za předlistopadové komunistické éry bylo hůře než dnes. Opačného názoru jsou však převážně levicoví voliči, důchodci a obyvatelé Moravy a severních Čech.

Nadpoloviční většina respondentů 52,6% zastává názor, že klady vydobytého demokratického režimu převažují nad érou komunistického režimu, který zde trval déle než 40 let. I zde však zejména sociálně nejslabší a nejstarší část domácí populace má opačný názor.

Více na www.sanep.cz


SANEP je exklusivním partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů a výzkumného záměru Governance v kontextu globalizované společnosti a ekonomiky, a dále je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).


Redakce


17.11.2011   Rubrika: Události ze společnosti   |   Komentářů 111   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dvaadvacet let po revoluci. Vyměnili byste demokracii za totalitu?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
Jaguška
Jaguška - 21.11.2011 12:03

sharon: Já jsem měla nástupní plat v roce 1965 po maturitě 690 Kčs hrubého a stačilo mi to bohatě, a to jsem domů dávala 400 Kč (za veškerý servis). Je fakt, že člověk se nemusel bát o práci a bylo podstatně bezpečněji.

 
1234-5
1234-5 - 20.11.2011 20:24

sharon: souhlas ....

 
sharon
sharon - 20.11.2011 10:44

Almega: já měla první plat 900kč čistého, svobodná, bezdětná a domů jsem dávala 200....zbytek byl můůůj.....smajlik - 32 dnes pro SEBE 700kč nemámsmajlik - 66smajlik - 66smajlik - 66
v roce 76 jsem byla na mateřské s dcerou takže jsem nakupovala dopoledne....tak si tak nějak ty prázdný regály nepamatuju........pro mě nejdůležitější ale byla jistota....a tu dnes nikdo nemá !
I když tehdy člověk dostal třeba byt od města anebo služební tak věděl, že vyměřený nájem se nemění, zálohy na energie se nemění, že si klidně můžu vzít třeba půjčku a vím že jí bez problémů splatím.....

 
orinka
orinka - 20.11.2011 8:42

Jaguška: já právě udělala banánovou bábovku z přezrálých banánů. Nechutnají mi nijak zvlášť, přesně jako tobě, takže banány jsou pro mě zbytné zboží. Ale ty zeleninové, to je věc!! Jako chipsy jsou výborné.

 
Jaguška
Jaguška - 20.11.2011 7:58

ad: fronta na babány. - První banán jsem jsem viděla a jedla až při první spartakiádě v roce 1955, to mi bylo 9 let, a nechutnal mi. Pomeranč nebo mandarinka měly chuť, babán ne. A taky jsem vyrostla. - Za totáče jsme byli mladí a neznali jsme nic jiného. Nedá se to srovnávat, každá doba má svá pro a proti.

 
1234-5
1234-5 - 19.11.2011 19:26

Almega: fronty na banány smajlik - 76smajlik - 76 ty mě nechávaly klidnou jako všechno na co se muselo stát fronta -- ale ruku na srdce - nejsme my náhodou národ frontařů ... hurá někde je dávají poukázky na 2 000,- pro prvních 500 lidiček a stojí jich tam 5000, proč by vlastně nestáli, že když ještě k tomu tam jsou bačkory za 9,90 a co bych si je nevzal i když je nepotřebuju ..... kdo se rád producíroval po krámech tak ten to dělá teď po marketech .... proč nejet do Polska, tam je stejný šmejd jako tady, prý o pár kaček levnější a budu se courat po pochybných tržnicích, že jo ???, Prostě to je v lidech - i kdyby měli doma všechno tak budou čumět k sousedům, jestli nemají něco víc a hurá .. jedem taky ...nájezd za hranice jak kobylky a přivezou si domu to samý co by tady taky měli ...ale to by neznělo tak pěkně "Byli jsme v Polsku (Německu - Rakousku), že ???smajlik - 76smajlik - 81smajlik - 81smajlik - 81

 
Jaguška
Jaguška - 19.11.2011 12:46

Kotě: Tenkrát byty nebyly, teď jsou, ale málokdo si ho může koupit. Zavázat se na hypotéku do konce života a nemít jistotu zaměstnání a zdraví - to je pak na mašli.

 
monia
monia - 19.11.2011 12:24

Kotě: smajlik - 47 Víc není co dodat.

 
Almega
Almega - 19.11.2011 12:20

sharon: Jen si vzpomeňte na sortiment např. v Zelenině-ovoci:když se bleskově vyprodalo tzv."nedostatkové" zboží(pomeranče,mandarinky,banány,někdy tam spadal i česnek,jablka,citrony...),tak tam bylo jen kyselé zelí,mrkev,kubánské pomeranče a brambory!!! V obvyklých samoobsluhách měli koncem pracovní doby regály s chlebem,pečivem,mlékem naprosto prázdné! Jogurty,pravda,byly jen bílý a ovocný,máslo jednička a dvojka,salámy asi 5 druhů,saláty taky asi 3 druhy...jenže obvykle člověk stejně neměl na to,aby si koupil "mlsoty",protože za plat 400 záloha a 400 dobírka(rok 1976!) se dalo měsíc přežít jen velmi skrovně s tím,že se ušetřila asi tak 100! Na oblečení zbývalo tak když byly prémie(4x ročně asi 200 Kčs) a z cesťáku,který jsem měla...Ano,nájem byl malý,ale na svůj byt jsem mohla zapomenout,když jsem si zašla na MěNV,bytový odbor,tak mi dali několik papírů k vyplnění-o mně,posudek z uličního výboru,potvrzení od zaměstnavatele,a kdovíco ještě,vykašlala jsem se na to,protože samotná osoba dostala leda garsonku k opravě za vlastní náklady a to ještě musel mít člověk známé..takže jsem bydlela u rodičů až do 30 let.Co bylo tehdy k nezaplacení a nikdo si toho nevážil,byla bezpečnost na ulicích,volný čas,kino za pár korun hrálo i zahraniční-západní filmy,knížky za pár korun,jistá práce,jesle,školky,družiny až do 18 hod,dětské tábory na 3 týdny od ROH zdarma,také rekreace pracujících zdarma od ROH-ovšem tu jsem jakživo neokusila,vždy mi řekli,že jsem ještě mladá,nemám děti a musím si počkat-no a když jsem měla ty děti,tak přišel 1989 a bylo po všem....

 
sharon
sharon - 19.11.2011 11:40

Jaguška: tak já prázdné obchody fakt nepamatuju......a děti mám téměř 40 a 36 leté........( nakupovala jsem i v Tuzexu a Essu) a ta radost když člověk něco koupil.....smajlik - 68
ano stálo se na banány , pomeranče...ale zato byla levná a dobrá jablka, hrušky,švestky....dnes jsou jablka dražší než ten banán....smajlik - 68
jogurtů byly nevím snad dva tři druhy ale daly se jíst....dnes je třicet druhů a jeden blivajz horší než druhej.........a tak je to skoro se vším....plné krámy zgraflí a braku........

 
orinka
orinka - 19.11.2011 11:18

Almega: máš plnou pravdu, ale to je tak asi všecko.smajlik - 55smajlik - 68

 
Jaguška
Jaguška - 19.11.2011 9:28

Tomu, co je dnes u nás, se nedá říkat DEMOKRACIE. Tady se zhaslo a všechno rozkradlo. Zákony nahrávají jenom lumpům a na státní dluh se musí složit ti, co si nenakradli a mají sotva na živobytí. - Jsem v důchodu, mám své jisté (alespoň si to myslím) a myslím si, že mnozí mladí by raději stáli frontu na babány než na Úřadu práce. - Je pravda, že tu nebyla svoboda, byly prázdné obchody a zavřené hranice. Ale nebyla tu ani nezaměstnanost, chudoba, bezdomovci, drogy, velká kriminalita, stres a beznaděj. Mladým nezávidím. Nedopadlo to tak, jak jsme si mysleli. Fabriky sebrali cizinci a zisk jde do zahraničí, pokud nezbankrotovali. Možná, až vyroste nová generace bude tu líp, ale toho se já už nedožiji.

 
1234-5
1234-5 - 18.11.2011 19:52

Almega: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 
Almega
Almega - 18.11.2011 18:37

Tahle diskuse mi nějak utekla,včera jsem nic nedělala a tím pádem nebyla v kanceláři,kde mám internet....Jako se dělal kdysi za mého dětství a mládí strašák z kapitalismu ( velkobřichatí boháči z Walstreetu a jejich měšce kontra hubeňoučký špinavý a otrhaný dělník...),do škol chodili na besedy partyzáni,koncentráčníci a vyprávěli,jak to bylo za 1.republiky(bída,hlad,žebračenky,skalní byty,nezaměstnaní,střelba do dětí! apod.) a za války,tak nyní se dělá strašák ze socialismu,aniž by se mladým,co to nezažili, vysvětlilo,co bylo dobré(a nesmyslně se zrušilo) a co bylo odporné (hlavně politické procesy ve 40.,50.,70. letech,JZD násilím utvářená,nesouhlas s politikou postihl celé rodiny i jejich děti...).My zažili v ZDŠ ty roky "politického oteplování" a na gymplu zase normalizaci...Cestovat se nedalo,jen do spřátelených zemí,ale kdo měl peníze,ten mohl jet i do kapitalistické ciziny.Dnes s odstupem bych řekla,že měly zůstat výhody socialismu spolu s výhodami kapitalismu!! Ale bohužel,sjeli jsme na nejspodnější stupeň kapitalismu z 19.století a teď jen budeme sklízet...Kdoví,co nám ten rok 2012 přinese! Ta otázka nahoře je tak drzá,že jí snad mohl položit jen nějaký ODS boss,který je už dávno "za vodou."...

 
jelítko
jelítko - 18.11.2011 9:27

Zvědavka: ten sem neznala, skvělej smajlik - 47smajlik - 34

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-114
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77179.
    Archiv anket.