Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dánsko aneb Život v zemi zaslíbené

Dánsko aneb Život v zemi zaslíbené

Včera jste si zde mohli přečíst článek “Kde se žije nejlépe”, ve kterém autorka rozebírá průzkum z doby nedávné na téma, ve které zemi se obyvatelstvu daří nejlépe. Překvapivě na 1. místě se umístilo Dánsko. Nejdříve jsem chtěla přispět do diskuze, ale to bych ji zahltila, a tak zkusím shrnout zemí zaslíbenou zde.

Průzkum má pravdu ohledne přesčasů a volného času. Ovšem v zemi, kde je pracovní doba 37 hodin týdně, člověk poměrně těžko dosáhne na padesátihodinový limit, který byl určovací hranici průzkumu. Což odpovídá 7,5 hodinám práce denně a tudíž 16,31hodin volného času denně z průzkumu je také poměrně pravdivých (evidentně poledni pauza je můj volný čas, ale to je detail). V podstatě i kdybych pracovala denně o 2,5-3 hodiny více, tak pořád nemám šanci přesáhnout limit.

Zaměstnanost matek celých 78% aneb další kriterium ve výzkumu

S mateřskou dovolenou trvající maximálně 52 týdnu (rodiče si ji mohou v podstatě libovolně rozdělit mezi sebe), navíc plných 52 týdnu využije možná tak třetina rodin, se zaměstnanost matek udržuje poměrně snadno na tak vysoké hranici. Ovšem doporučuji zapsat potomka do pořadníku na jesle ten samy den, co matka zjistila těhotenství, zvlášť pokud mají v rodině starší sourozence a přeji si umístění dětí do společného zařízení. Nebo aspoň po cestě. Obec má povinnost zajistit místo všem dětem, ovšem na území obce. V realitě to znamená ,že odvezeme jedno dítě do 10 km vzdálené školky směrem západ a druhé dostane místo v 15 km vzdálených jeslích opačným směrem. Pořád je to stejná obec, a tudíž byl zákon dodržen. Výdaje za státní (nebo soukromou) péči o potomka se pohybují kolem 2.500,- kr za jesle a 1.500,- kr za mateřskou školku, pokud nabízí i stravování, tak se cena navyšuje zhruba o 1000,- kr na dítě. U dvou a více dětí jsou slevy, platí se 100% za dražší dítě a 50% za levnější dítě + stravování za obě děti v plné výši. Hrubou matematikou jsme zhruba na částce kolem 4 - 5.000,- kr za umístění dětí. dánsko

A když už rozebíráme zemí zaslíbenou, tak to vezmu z gruntu.

Průměrný plat se pohybuje někde kolem 25.-28.000,- kr hrubého. Dosáhne na něj (od oka) polovina obyvatelstva. Druhá polovina se rovným dílem dělí na výdělek nad 30.000,- kr a pod 20.000,- kr.

Velice zjednodušené se pokusím vysvětlit daňový systém, protože podrobný výklad by vydal na román. Daň se platí z KAŽDÉHO příjmu = výplata, podpora v nezaměstnanosti, důchod… Do hrubého příjmu cca do 30.000,- kr měsíčně je sazba kolem 40%, ovšem to je pohyblivé podle jednotlivce (jaký má majetek, úspory, kolik má dětí, jak daleko dojíždí do zaměstnání…). Všeobecně se dá říci, že obyčejný smrtelník platí něco mezi 37 - 43 %. V tom je zahrnuto zdravotní pojištění, daň státu a daň obcí. Členové církve platí 1 % navíc. Občané s vyššimi příjmy platí na daních zhruba o 15 % více.

Zdravotní pojištění se nevztahuje na optika, jakoukoliv rehabilitaci a zdravotní pomůcky. Standardní ošetřeni u zubního lékaře (preventivní prohlídka, výměna plomby, ošetřeni kazu…) je hrazeno zhruba z jedné třetiny, zbytek platí pacient.

Sociální pojištění / daň, jak je znáte z Čech, neexistuje. Pojištění v nezaměstnanosti si platí každý zvlášť dobrovolně přimo odborům. Jedná se o dávky v nezaměstnanosti + právnická pomoc při řešení sporu se zaměstnavatelem + pojištění pro předčasný důchod. Dohromady to dá částku do 1500,- kr měsíčně (různé odbory mají různé ceníky). Pojištěnec se může rozhodnout, zda bude platit všechny tři složky, nebo jenom některou z nich. Letos se ruší pojištění pro předčasný důchod. Například můj ročník bude mít nárok na důchod od 70 let a díky pojištění bych získala nárok o rok dříve, tudíž v 69 letech. Kvůli jednomu roku nemá cenu 25 let platit připojištění (aspoň podle mě).

V případě nezaměstnanosti vyplácely dříve všechny odbory podporu ve stejné výši. Od loňského roku platí novela a vyplácí se zhruba 90 % z posledního platu, nejvýše 17.000,- měsíčně (opět hrubého příjmů). Podpora se vyplácí po dobu maximálně 2 let a pojištěnec musí splnit řadu nařízení. Velice zjednodušeně lze říci, že právo na podporu v nezaměstnanosti má každý, kdo je pojištěný u odborů po dobu minimálně jednoho roku a za poslední tři roky má odpracován minimálně jeden rok (což odpovídá 1924 hodinám). Pro zajímavost: pokud pobírám podporu a seženu novou práci, musím odpracovat minimálně rok, abych měla nárok na novou dvouroční lhůtu podpory. Pokud odpracuji v novém zaměstnání kratší dobu (sezonní brigáda, zástup za mateřskou apod.) pokračuji po ukončení pracovního poměru v původním dvouletém období výplaty podpory.

Důchodové pojištění se platí stylem 1/3 zaměstanec a 2/3 zaměstnavatel, celkem se jedná o částku zhruba 10 - 12 % z hrubého platu. Firmy do 15 zaměstnanců nemají povinnost platit toto pojištění (a ano můžete si tipnout, kde pracují já). Důchod může být vyplacen po dosaženi důchodového věku buď jednorázově ,nebo měsíčně. V obojích případech se daní někde kolem 50 - 60 %.

Na státní důchod nebo na sociální dávky v nezaměstnanosti od státu běžný smrtelník nemá šanci dosáhnout. Pro zajímavost uvedu můj případ z roku 2002: životní minimum pro manželsky pár bylo 20.000,- kr hrubého příjmu, kolik má pár dětí, nikoho nezajímalo. Pokud by se oba manželé ocitli v hmotné nouzi, stát / obec jim vypomůže, ovšem pokud například mají příjem kolem 15.000,- kr hrubého měsíčně a mají 20.000,- kr na úsporách, musí manželé nejprve použít své úspory a to v poměru k životnímu minimu, což v tomto případě znamená, že jim úspory musí vystačit na přilepšenou 4 měsíce a pak teprve múzou požadovat finanční výpomoc od obce. Jaké jsou přesné dánskosazby dnes netuším, ale princip zůstal nadále stejný.

DPH je jednotná 25 % na všem – průmyslové zboží, potraviny, služby....

Nakonec bych ráda dodala dvě věci: všechny informace prosím berte jako informativní přibližné částky. Vždy záleží na ekonomické situaci jedince a v jakém regionu bydlí, navíc jak právě zjišťuji, zákon se mění rychleji, než já čtu, a tudíž nelze situaci popsat konkrétněji.

Všechny částky jsou uváděny v kr, což je dánská koruna. V přepočtu 1,- kr odpovídá přibližné 3,50 Kč..

Určité jsem zapomela na 1000 dalších informací, ptejte se pod článkem a budu odpovídat, eventuelně napíšu pokračování.

Nakonec malá osobní poznámka k výzkumu – nezáleží na délce pracovní doby nebo kolik matek s malými dětmi je v pracovním procesu. Záleží vždy na lidech. V Čechách bude ona pověstná sklenice vždycky z poloviny prázdná, kdežto v Dánsku z poloviny plná, s tím žádný průzkum nic nenadělá.

Linda

Život v Dánsku:


1.3.2012   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 51   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dánsko aneb Život v zemi zaslíbené

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-51
Linda
Linda - 2.3.2012 8:04

Vsechny dotazy, na ktere jsem nestacila odpovedet tady v diskuzi, jsem zkopirovala a zkusim Vám je vysvetlit v dalsim clanku.

Kassy: o rodinnych eskapadach pisu tak posledni rok, predtim bylo vsechno jenom o Dk - kdyz zalistujes najdes, diskuze jsou uz smazany, ale clanky jsou porad archivu. A klidne se ptej dál, klidne i do vzkazu

 
teahot
teahot - 1.3.2012 21:38

Poučné čtení, jen se musím přiznat, že první co mě po přečtení napadlo je , jak by se Dánsko vypořádalo s naší nepracující menšinou, když řada z nich nikdy nepracovala.Takže Lindo , jak se v Dánsku řeší situace lidí, kteří řadu let nepracují, jen rodí jedno dítko za druhým? Dostávají nějaké dávky, mateřskou, přídavky? A ještě jeden dotaz - tady je bohužel normální, že si člověk vezme řadu úvěrů,věci na splátky ,pak to nezvládají splácet.a pak je tu buď exekuce nebo insolvence. Je to nějak v Dánsku ošetřeno, jsou dána nějaká pravidla kolik můžeš mít půjček apod?

 
evropka
evropka - 1.3.2012 18:22

Kassy: není pravda zalistuj....

 
modroočka
modroočka - 1.3.2012 18:10

aluskas: pokud Ti zaměstnavatel manžela bude vyřizovat povolení v zemi, chtěj i pracovní povolení. Nikdy nevíš, co se může stát. A později by to bylo jen Tvé osobní vyřizování.

 
monja
monja - 1.3.2012 17:06

aluskas: ty seš dobrej exot smajlik - 68 písni aspoň něco ..... máš zajímavej život ... a asi bude i nadále ... to by byly článečky jak vymalovaný ... něco jako O mé rodině a jiné zvířeně ....smajlik - 47

 
Kassy
Kassy - 1.3.2012 17:02

evropka: No, píše spíš o svých eskapádách se svou povedenou rodinkou smajlik - 16

 
Verera
Verera - 1.3.2012 17:02

aluskas: Tak myslím, že co se týče koz, tebe nic nezaskočí smajlik - 34

 
aluskas
aluskas - 1.3.2012 16:53

Lindo, díky moc. Ráda se ozvu!
Evropko, od doby seznámení s mým manželem je náš život horská dráha, tak nějak se sešli dva šílenci. Článek by nestačil, to je na knihu smajlik - 68

Verero, ty kozy zrovna teď importujeme z Německa a Rakouska smajlik - 68 a možná se zase brzo postěhují smajlik - 68 takže to mám začerstva - jsou potřeba dokumenty od veterináře, co se týče zdr.stavu, musí mít určitá očkování, nesmí být z míst s nákazou atd.
A dále když je chceš přepravovat dál než 50km musíš mít průkaz přepravce zvířat, když je to nad 8h cesty, tak i schválené vozidlo od SVS.

..příští týden si jdu kvůli tomu udělat zkoušky na přepravce smajlik - 2

 
evropka
evropka - 1.3.2012 16:53

Kassy: neblbni,dyk Linda míše články o životě v Dánsku stálesmajlik - 26

 
Verera
Verera - 1.3.2012 16:18

aluskas: Zrovna včera jsme si četla, co všechno je potřeba aby člověk mohl do jiného evropského státu vzít psa, kočku nebo fretku (nevím proč je to vymezeno zrovna takto).Platí nějaké obdobné nařízení i pro kozy a slepice?

 
Kassy
Kassy - 1.3.2012 16:15

Linda: Jinak teda k tématu článku mám taky jednu konkrétní otázku, která mě zajímá z nezřízené zvědavosti: Jak je to v Dánsku s dovolenou? Existuje nějaký zákonný nárok? Kolik dní? Roste nějak s odpracovanými lety? Pracuju pro Dány (resp. pro Skandinávii) a co jsem tak spočítala, oni se dostanou třeba na 6 týdnů dovolen za rok. Tak by mě zajímalo, jestlo to je běžné nebo jestli je takhle štědrá jenom naše firma.

 
Kassy
Kassy - 1.3.2012 16:11

Ten průzkum mi přijde divný. Všechno přepočítává jen na peníze a koho proboha napadlo poměřovat kvalitu života v té které zemi podle toho, kolik procent matek z dětmi je zaměstnaných? Co když by polovina z nich raději byla s dětmi doma, ale do práce musí kvůli obživě?

Lindo, tvůj článek je zajímavý, zaujalo mě, že v absolutích číslech se příjmy a ceny v Dánsku vlastně moc neliší od našich, jen je to celé posunuté na tři a půl násobek. Ale zase je to jenom o penezích. Mohla bys zkusit napsat nějaký takový článek na téma "jak se žije" prostě ze života? Myslím, že životní spokojenost daleko víc ovlivňují věci jako, jak dostupná je zdravtní péče (ne finančně, ale prostě jak blízko je k nejbližšímu doktorovi a jak dlouho se na vyšetření čeká), jak funguje dopravní infrastruktura, jak jednají lidi na úřadech (taky tam vyřízení jednoho lejstra trvá věky a stojí všechny nervy?), jaká je kriminalita a jak funguje policie a podobně. Jak se lidi stravují, jak sportují? Jak vypadá průměrný den průměrného Dána? Sedí večer u televize, v hospodě nebo si jde zaběhat do parku? Jaké jsou sousedsk vztahy, jak moc se lidi angažují v místní politice nebo v nějakých zájmových sdruženích? Prostě celkové fungování společnosti a obvyklý životní styl, to by mě zajímalo mnohem víc, než kolik se platí pojištění a jak dlouhá je mateřská.

 
evropka
evropka - 1.3.2012 16:02

aluskas: no to je super,nechceš napsat o sobě článek?mohlo by to být moc zajímavésmajlik - 60

 
Linda
Linda - 1.3.2012 15:05

aluskas: más dobry pristup smajlik - 47smajlik - 16. I tak dej vedet kdyby neco a kdybys prece skoncila nekde u Kodane tak se ozvi. Je jenom otazkou casu kdy zacnes mit pocit, ze se domorodci hromadne zbláznili smajlik - 42

 
aluskas
aluskas - 1.3.2012 14:24

Lindo, ja nevim, ja nic nezarizuji. Mam za sebou rok a pul rekonstrukce stareho statku, kdy zustali prakticky jen obvodove zdi, sama s dvouletym synem a rocni dcerou, ke konci jeste tehotna, s tim, ze se tu uz konecne usadime, manžel chvilku po zahájení rekonstrukce začal pracovat v Dánsku.
Takze moje stanovisko: prestehuji se kamkoli, protoze mi chybis, ale nezarizuji nic, nezvednu ani telefon, abych objednala stehovaci sluzbu. Az bude zarizeno vse, tak abych jen sedla do letadla, v Dansku vybalila veci a mohla si jit lehnout (protoze tady jsem s dvema malymi detmi bydlela 3tydny bez kuchyne - sice moje volba, ale riziko ze se zblaznim tady bylo stale mensi nez ze se zblaznim v tom minulem bydleni), tak rekni, muzeme vyrazit. Ale sveho zivotniho stylu se vzdat nehodlam.
Kozy (15 kusů smajlik - 4 ) tedy bereme s sebou, taky slepice, perlicky a psy. Taky chci jit od zaří na VŠ, to taky rušit nehodlám, tedy budu 1x měsíčně létat do ČR na přednášky.
Ostatní věci jsou mi jedno.

Pracuje v Kodani, ale do Kodaně ja bydlet nejdu (utekla jsem z Prahy). Takže až sežene nějakou farmu v dosahu Kodaně, kde si budu moct dojit kozy, tak pak se stěhuju smajlik - 68

A není to o tom, že bych si vymýšlela, jenom prostě už toho mám za sebou celkem dost a chci si taky žít svůj život.

Povolení k pobytu, školku, prý pro mě i kurzy AJ a Dj by zařídila firma. Původně nabízeli i byt v Kodani, ale to ještě nevěděli, že když se budeme stěhovat, tak i s kozama smajlik - 68

No ale já jsem zatím zcela vklidu, protože dnes to může vypadat, že za týden budeme v Dánsku, přitom už zítra můžeme být v Rusku smajlik - 68

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-51
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77181.
    Archiv anket.