Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dánsko z praktické stránky aneb Další odpovědi na vaše otázky

Dánsko z praktické stránky aneb Další odpovědi na vaše otázky

Pod minulým člnkem o životě v Dánsku se od vás, čtenářek, sešlo několik dalších dotazů, na které vám Linda ráda odpoví.

Střední a vysoké školy jsou zdarma

Platí se učebnice a všechny pomůcky. Z doslechu vím, že učebnice pro budoucí zdravotní sestru vyjdou na něco kolem 10.000,-ddk. Na obchodním gymnáziu jsme v prvním ročníku platili něco kolem 2.500,-ddk, některé učebnice dcera později prodala, jiné použila i v druhém ročníku. Letos jsme dokupovali za asi 500,-ddk a kolik nás čeká příští rok zatím netuším, ale celkem vzato je to snesitelná částka. Za samozřejmost se považuje, že student vlastní laptop, na kterým pracuje a komunikuje se školou. V podstatě ani netuším, jestli dcera má vůbec penál nebo nějaký sešit. Školy dostávají jakousi “podporu” od státu za každého studenta v rámci zvýšení kvalifikace národa a z této částky financuji chod škol. Střední školy pořádají často cesty do zahraničí, tyto platí studenti sami, opět z vlastní zkušenosti: první ročník Berlin za asi 4 tisíce, druhý ročník Luxemburg + Belgie za cca stejnou částku a příští rok navštíví USA za (zatím) 10 tisíc. Vždy je to bez jídla a kapesného. Dcera studuje zahraniční obchod, tudíž cestuje každým rokem, jiné obory obvykle pořádají jeden zimní zájezd a jeden letní během celého studia.

Studenti starší 18 let mají nárok na SU = státní podpora studentů po dobu max. 1x 70 měsíců. Jedná se o měsíční částku v maximální výši 5.700,- ddk hrubého, vyplácená výše se liší podle věku studenta, vzdálenosti bydliště od školy, jestli bydlí u rodičů a nebo samostatně a na příjmů rodičů. Za samostatné bydlení se pokládá cokoliv mimo bydliště rodičů, tzn. kolej, podnájem, vlastní bydlení s dalšími studenty atd. Těchto 70 měsíců je možno vybrat jednorázově (při dlouhodobém studiu medicíny, práv apod.) nebo v etapách. Například já mám “vybráno” 14 měsíců a pokud bych si někdy chtěla zvýšit vzdělání můžu opět požádat o výplatu dalších max. 56 měsíců.

V Dánsku je velice běžné, že studenti vysokých škol jsou už osamoceni od rodičů, nezřídka mají vlastní rodiny. Stejně tak je velice běžné studovat v podstatě po celý život, není neobvyklé, že třicátník se rozhodne změnit povolání a přihlásí se na VŠ a nebo na gymnázium (=student eksamen). Právě z tohoto důvodu je také zavedena SU půjčka, což je státní příplatek k obyčejnému SU právě proto, aby dospělý studující nemusel za účelem zvýšení vzdělání prodat celý majetek. SU je nevratné, společnost počítá s návratnosti budoucí prací a daněmi. SU půjčka je vratná, státem garantovaná se skoro nulovým úrokem. Obvykle se začne splácet zpět s prvním zaměstnáním po ukončení vzdělání. Posouzení, zda student může požádat o tuto půjčku a způsob splácení, je individuální.

Vzdělání je dostupné pro každého, školy jsou v každém větším městě. Sice momentálně politici “vyhrožuji” s maximem studentů v každé třídě, ale jestli to zavedou je ve hvězdách.

V současnosti funguje systém tak, že se nedělají přijímačky. Na jakoukoliv střední školu a učební obor vezmou všechny zájemce, samozřejmě existují výjimky, ale to je minimum případů. A v prvním půlroce se ukáže, kdo na školu tzv. má či nemá a může volné přestoupit. Většina učebních oborů vyžaduje, aby žák měl před nástupem zařízenou praxi. Výuka probíhá převážně stylem půl roku teorie ve škole, několik měsíců na praxi ve firmě, kde si žák vyzkouší to, co se dosud naučil ve škole v praxi, opět půl roku škola atd. dokud nezíská výuční list. První část teorické výuky má žák nárok na SU pokud je starší 18 let, mladší studuje “zadarmo”. Od první praxe až do ukončení studia pobírá od firmy minimální mzdu pro studujícího, což je podle oborů někde mezi 50-80,-kr hrubého na hodinu. Délka teoretického vzdělání, praktického ve firmě a výše minimální mzdy záleží na oboru, firmě a odborářských dohodách. V podstatě je s těmito žáky jednáno jako se zaměstnanci. Stejný systém platí i pro odborné školy typu stavařina, strojařina a pod. Pouze gymnasium, ať už klasické nebo odborné (=obchodní akademie, vyšši technická škola apod.) má pouze 3 letou teoretickou výuku.

dánsko z praktické stránkyNa vysoké školy se opět přijímačky nedělají, tady ale o přijetí rozhoduje studijní průměr ze střední školy. Obory, o které je velký zájem, mají určen minimální studijní průměr který musí zájemce splnit, aby byl přijat. Tuším ze práva mají letos 10,7 (maximum je 12, přitom jedenáctka se v kvalifikační stupnici nevyskytuje a dvanáctka odpovídá české jedničce s hvězdičkou). Vysoké školy se nacházejí v Kodani, v Odense (na ostrově Fyn), v Aarhusu a Aalborgu (Jutský poloostrov). Bakalářský titul lze získat i v některých menších městech na různých univerzitních pobočkách.

Jací jsou Dánové? Rádi oslavují.

Další otázka se týkala povahy Dánů. Opět poměrně široké pole možnosti a lidé se liší jeden od druhého. Tak nějak celkové by se dalo říci, že dánský národ je převelice společenský. Dlouho jim trvá než si pustí neznámého člověka k tělu, pozvání domů následuje až po letech známosti, ale když to už udělají, tak by se rozkrájeli. Jsou to v podstatě příšerní šetřílkové, oběd v kantýně za 50,- ddk je drahý a radši se živi namazaným chlebem z domova. Ale neptají se, kolik stojí zábava. Sice prohlásí fuj to byla drahá sranda, ale dál o tom nepřemýšlejí, hlavně že se pobavili. Sdružuji se a oslavuji vždy, všude a za jakýmkoliv účelem. Pokud nejsou finance na zábavu, klidně rozhlásí přijď a vem s sebou to a to, takže ten donese pivo, ten víno, další párky na gril, někdo dorazí s grilem ….a už je o zábavu postaráno. Nebo se řekne přineste s sebou jídlo a piti pro vás samotné a pak se donesené dá do společného bufetu a každý ochutná něco jiného než donesl. A nemusí se jednat o drahé pokrmy, v podstatě je vítán i bochník chleba a sekaná nebo nějaká rychlo buchta.

Není zvykem rozčilovat se nad oslavujícím hlučným sousedem, prostě dneška slaví soused a příště budeme slavit něco my. Stejně tak není na překážku vzít s sebou dětí. Ano jsou posezeni a oslavy bez dětí, ale ty jsou plánované v předstihu aby bylo možno zařídit hlídání. Spontánní akce jsou včetně dětí všeho věku, psů, koček a v podstatě cokoliv je vítáno jako zpestření dne. K sousedům jednou dorazil host i s koněm, jel z jakýchsi závodů a přespal u nich, než druhý den pokračoval domů.

A ptejte se vesele dál…

Linda


14.5.2012   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 24   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dánsko z praktické stránky aneb Další odpovědi na vaše otázky

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-24
MamcaZuzik
MamcaZuzik - 17.5.2012 10:27

smajlik - 15

Do Dánska jsem jela skrz web http://cestuj-levne.cz/

 
TULI
TULI - 15.5.2012 14:23

Linda: dik ... jdu pocitat ....smajlik - 42

 
Linda
Linda - 15.5.2012 8:43

TULI: jestli sem jeste dneska mrnes tak 1 euro je cca 7,50ddk

 
Juana
Juana - 14.5.2012 22:30

host s koněm smajlik - 68

 
Almega
Almega - 14.5.2012 18:24

Zapomněla jsem se zeptat,jestli jsou v Dánsku nějaké lesy jako u nás,s houbami,malinami a tak,do kterých se dá normálně chodit. A jaké jsou tam knihovny ?? Jestlipak mají i české knihy ??

 
TULI
TULI - 14.5.2012 16:19

LINDO - dik - a jinak mas talent na psani smajlik - 47a jeste ty DDK - ty vase penize .. jak se to prepocitava ??? ne na koruny , ale na euro ???
treba tech 10 000 ddk za knihy ....???

 
Eduna
Eduna - 14.5.2012 14:09

Linda: Velice pěkné. Škoda, že se u nás nedokážeme poučit u sousedů, kde mají dlouholeté zkušenosti a vymýšlíme samé špatně dopadající experimenty.

 
Holinka
Holinka - 14.5.2012 13:50

Linda: díky za perfektní článek

 
magda28
magda28 - 14.5.2012 12:35

orinka: pěkně napsané lépe bych to nevystihla.

 
sharon
sharon - 14.5.2012 12:05

Linda: tak ten bych zabrala já sama....a hubnout se mi nechce takže NIC...smajlik - 26smajlik - 26smajlik - 34smajlik - 34

 
Linda
Linda - 14.5.2012 11:37

sharon: pokud se slozite do karavanu tak pro me za me smajlik - 34

 
sharon
sharon - 14.5.2012 11:30

Linda: vařit budu co rodina nakáže, pesan mi nevadí, mladí taky mají a my kdysi taky......a dorazím asi až v druhém životě nemůžu tu zanechat ta svoje nebožátka....smajlik - 68 leda že by nás dorazilo všech zatím 11 ...smajlik - 68smajlik - 31

 
Linda
Linda - 14.5.2012 11:15

kubikm: jak jsem ti uz psala u zahranicnich studentu jsem pointu s SU nepochopila, já ziskala právo spolecne s trvalym pracovnim povolenim po 7 letech. Je mozné ze ho dostanou zaroven se studijnim povolenim nebo pobytovym smajlik - 26..az to bude aktualni poptám se primo na ministerstvu - dej vedet smajlik - 54

 
Kassy
Kassy - 14.5.2012 9:56

Výborný článek, Lindo, díky smajlik - 47

 
kubikm
kubikm - 14.5.2012 9:53

Linda: smajlik - 47, hned přeposílám

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-24
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77048.
    Archiv anket.