Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

I kati končívali na popravišti

I kati končívali na popravišti

Ačkoli katovské řemeslo patřilo k těm výnosnějším, peníze svým majitelům ve skutečnosti nebývaly moc platné. Respekt si jimi rozhodně nevybudovali.


Kat totiž býval ve středověku terčem nejhlubšího opovržení. Mistři popravčí, jako lidé nejbezcitnější z bezcitných, byli postaveni mimo společnost, a dokonce museli i bydlet mimo obec. Nikdo s nimi zkrátka nechtěl mít nic společného. Ono tak trochu není divu, že se jich lidé stranili, ba se jich i štítili. Mezi povinnosti kata totiž patřilo také odklízení mrtvol sebevrahů, sbírání zdechlých zvířat, likvidace toulavých psů a v některých městech kati dokonce čistili záchody v jendotlivých domech. Asi tedy skutečně nevoněli.


Jak je však řečeno v úvodu – finančně kati rozhodně nestrádali. Jednotlivé úkony byly přesně ohodnoceny a sazby se zvedaly úměrně náročnosti prováděné práce. Jen na ukázku. Představení kata a jeho nástrojů stálo 1 kopu grošů. Za mučení s použitím ohně i bez již dostal kopy dvě a za nasezení palečnic pak obdržel 30 krejcarů. Docela slušně se kat napakoval za svůj výkon při popravě. Upálení, oběšení, zahrabání ženy zaživa nebo třeba čtvrcení kolem obohatilo jeho rodinný rozpočet o pět kop míšeňských grošů. Tato suma však mohla být ještě vyšší, byl-li odsouzenec na popraviště třeba vláčen za koněm, nebo mu byly řezány řezány řemeny kůže ze zad a podobně. Hrůza, co? Ale kati to tak asi neviděli. Zkrátka co je doma, to se počítá.


katA představte si, že ani tohle mnoha katům nestačilo. Podle přísloví, že kdo má hodně, chce ještě víc, koukali, kde by si ještě přilepšili. A v tomto konání byli opravdu vynalézaví. Třeba jistý kat v Čáslavi, který za své pokoutné přivýdělky skončil až na popravišti. Byl totiž přistižen, jak posypává trávu na pastvinách otráveným práškem. Proč to dělal? Z velmi prostého důvodu: uhynulá zvířata se totiž stávala katovským majetkem a taková kůže z krávy se tehdy dala velmi dobře zpeněžit.


Otrlost katovské povahy dokládá i fakt, že za nemalý peníz prodávali třeba kusy oprátek ze šibenice nebo části odsouzencova těla. V tehdejší době plné pověr se jich využívalo k různým lektvarům atd.


Je ale fakt, že toto řemeslo navzdory své finanční výhodnosti nebylo zrovna atraktivní, a mnoho lidí se do jeho výkonu nehrnulo. A tak byla některá města bez kata. Na exekuční výkony si museli zvát kata odjinud a pořádně zaplatit. Takovému katovi pak bylo prominuto i jeho selhání při výkonu popravy.


Třeba v roce 1636 si bojkovičtí radní pozvali kata z Uherského Brodu, aby sťal Annu Krchňáčku. Chuděra malá, čeho se dopustila, nevíme, ale to, že v posledních chvílích života narazila na takového nelidu, si snad nezasloužila.


Když se před popravou chtěl přítomný rychtář ještě formálně zeptat odsouzené, zda už nechce nic přiznat, a umírá tedy na tom, co jí soud kladl za vinu, kat ani nevyčkal konce této obvyklé procedury, přinutil odsouzenou pokleknout a máchl mečem. Stětí hlavy se však první ranou nepodařilo a kat musel napřáhnout ještě dvakrát. Když ani poté nebyla hlava oddělena od trupu, vytáhl kat nůž a zbytek hrdla jednoduše přeřízl. „Až ohavno bylo se na to dívati,“ uvedli bojkovičtí radní v následné stížnosti. Nejvíce je však pobouřilo, že kat se po tomto debaklu ani nebtěžoval s nějakou omluvou. Uherskobrodská rada jim však odepsala, že kata trestat nebudou, protože jsou rádi, že vůbec nějakého mají. A i tohoto nešiku prý získali s velkými obtížemi.kat


Většinou se však kati snažili s vrchností vycházet co nejlépe, jak je patrno z jedné dochované žádosti o katovské vysvědčení, která byla adresována městu Velvary.


Urození a stateční vladykové!

Páni mně milostiví! Před Vaší milostí s poníženou žádostí utíkám. Prosím, by mi slavný magistrát tu milosrdnou lásku prokázati ráčil a na ty exekuce, které jsem zde při královském městě Velvařích vykonal, dobrou attestaci by mi uděliti ráčil. Co nejponíženěji prosím, by mně slavný magistrát milostivě odpustiti ráčil tento kasus, který se mně stal – já za to býti nemohu. Pročež tu naději mám, že oslyšán nebudu, nýbrž tato má žádost u slavného magistrátu místo míti bude, za kteroužto prokázanou lásku na svých nehodných modlitbách trvati chce slavného magistrátu

ponížený a pokorný Fr. Polák mistr ostrého meče při městě Slaném.


A proč byl chudák tak přehnaně servilní? Z prostého důvodu. Jednu popravu ve Velvarech totiž pokazil. Měl tehdy popravit jednu patnáctiletou chuděru, která ukradla šátek, a aby krádež zakryla, založila oheň, pod kterým pak lehl popelem celý statek. Ač byla tak mladinká, byla odsouzena k trestu smrti stětím. A kat Polák to trošku pokazil, protože se mu podařilo hlavinku useknout až na druhý pokus.


Někdy příště se podíváme na otřesnou popravu těhotné židovské ženy, na to, jak dopadli sedláci u Chlumce, a také na poslední veřejnou exekuci v Praze.


Zdroj: Vladimír Šindelář, Cesta na popraviště


Meryl


13.7.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 7   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - I kati končívali na popravišti

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jarča*
Jarča* - 14.7.2012 14:01

monja: já jsem to četla jako holka, půjčené z knihovny, už si to moc nepamatuju, ale vím, že se mi to líbilo. Tak jsem zvědavá.

 
orinka
orinka - 13.7.2012 18:52

já mám ráda film Počestné paní pardubické, tam je postava kata vemi sympatická, pan Smolík ho zahrál jako velikého dobráka, ale v pravou chvíli dokázal zakročit velmi rázně!

 
monja
monja - 13.7.2012 13:43

Jarča*: já si koupila taky knihu o katu mydlářovi a dokonce dva díly a ono je to psaný nářečím a to se prostě nedá číst smajlik - 66 fakt mě to míchá, pokud byste ji někdo chtěl, přenechám ji za poštovné ... smajlik - 82

 
Almega
Almega - 13.7.2012 11:22

I dnes by někteří potřebovali pořádný výkon od kata,a klidně i veřejně,a né se s každým vrahounem párat a dodržovat jeho "lidská práva"!!!!

 
Jaguška
Jaguška - 13.7.2012 10:09

Na podzim jsem dělala vycházku po pražských popravištích a musela jsem si k tomu něco nastudovat a to něco bylo moc zajímavé. Jsou to takové skryté dějiny. - Doporučuji muzikál Kat Mydlář, je moc hezky udělaný (a člověk zase listuje v dějepisu, jak to vlastně bylo).

 
loupák
loupák - 13.7.2012 8:52

Ufff,nechtěla bych žít v tý doběsmajlik - 66...sice morbidní,ale těším se na další zajímavosti o katechsmajlik - 42smajlik - 47

 
Jarča*
Jarča* - 13.7.2012 8:32

Zrovna nedávno jsem si koupila tlustou knížku o katu Mydlářovi a těším se, až se do ní o dovolené pustím. I když, podle tohoto článku, to bude nejspíš čtení místy poněkud morbidní.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77194.
    Archiv anket.