Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Dana Medřická. Královna českého divadla, filmu i televize.

Dana Medřická. Královna českého divadla, filmu i televize.

Poprvé jsem Danu Medřickou viděla v televizní inscenaci Popelka, kde hrála roli macechy. Bylo mi tehdy asi osm let a ve své nevyzrálé dětské dušičce jsem tuto herečku zaškatulkovala jako „tu zlou“. Kdybych tehdy jen tušila, že se z ní stane má nejoblíbenější a nejmilovanější představitelka všech možných rolí!

Dnes se ráda podívám na filmy, inscenace a záznamy divadelních představení, v kterých účinkovala, kdykoli mám možnost. Znovu a znovu žasnu, jak mne její výkon i po letech stále zasahuje a jak doslova hltám každé její gesto či slovo. Některé „kousky“ můžu vidět po desáté, po dvacáté... a Dana Medřická pro mne stále má neopakovatelné kouzlo.

Hloubka, jež je z jejího projevu cítit, má zcela jistě kořeny v jejím životě, který rozhodně nebyl jednoduchý. Zažila mnoho bolesti, dokonce i tu největší, kterou může žena zažít. To když jí zemřel prvorozený syn.

Narodila se 11. července 1920 v pražské Bubenči a dětství prožila v chudobě. Přesto ji materiální nedostatek nijak nepoznamenal. Těšila se ze života, měla ráda lidi... Už od dětství tíhla k divadlu. Když jako malé děvčátko zhlédla představení Radúze a Mahuleny, měla jasno: stane se herečkou. Jak už to bývá, tatínek byl kategoricky proti, a tak Daně nezbylo než svou touhu začít uskutečňovat konspirativně. Za vydatné maminčiny podpory se krůček po krůčku blížila ke svému hereckému snu. Že se jí to nakonec povedlo, víme všichni.

Po absolvování konzervatoře hrála nejprve v Brně, později v Plzni a pak přešla do Městských divadel pražských. V roce 1960 dosáhla mety nejvyšší – stala se členkou hereckého souboru Národního divadla. Zde pak zůstala až do své smrti v roce 1983.

Do srdcí diváků se zapsala mnoha skvělými divadelními, filmovými i televizními rolemi. Připomeňme si namátkou alespoň některé: Líza v Obchodníku s deštěm, La Pontia v představení Dům doni Bernardy či úžasný výkon v Matce Kuráži a jejích dětech. Kdo však měl možnost vidět představení Kočičí hra, určitě mi dá za pravdu, že role Eržiky Orbánové patřila k nejskvělejším výkonům Dany Medřické. Paradoxem je, že původně byla do této role obsazena s poněkud nekalými úmysly. V té době byla politicky jaksi nepohodlná a tehdejší vedení se rozhodlo, že ji „uklidí“ do podprůměrné hry. Kdyby jen tušili, že Kočičí hra se stane doslova fenoménem – a to především díky oběma hlavním představitelkám, Daně Medřické a Vlastě Fabianové. Na repertoáru se udržela celých devět let a odehráno bylo více než 400 repríz.

Ačkoli divadlo Dana Medřická milovala, nevyhýbala se ani filmu a televizi. Svou první filmovou roli dostala v roce 1944. Ve filmu Skalní plemeno hrála Anku. Další role na sebe nenechaly dlouho čekat. Fróna v Třináctém revíru, Slávka Hlubinová s Měsíci nad řekou, stárnoucí revizorka Hana v Ošklivé slečně... Vidět jste ji mohli také v Létu s kovbojem či ve filmech Den pro mou lásku nebo Půl domu dana medřickábez ženicha.

Televizní role rovněž patří k nezapomenutelným. Kdo by si nevzpomněl na „zpívající“ maminku v seriálu Taková normální rodinka? A co doktorka Fastová v Nemocnici na kraji města? Přiznávám, že druhou řadu seriálu jsem sledovala hlavně kvůli Daně Medřické. Anebo skvělý seriál, v němž se to hereckými hvězdami jen hemžilo – Byl jednou jeden dům... Určitě si také pamatujete inscenaci Romeo a Julie na konci listopadu.

V osobním životě měla Dana Medřická jen dvě velké lásky. Václava Vydru, s kterým prožila mnoho let a s nímž měla syna Vašíka (herec Václav Vydra ml.). Po smrti Vaškova otce se vdala podruhé. Jejím manželem se stal bohatý Španěl Artemio Precioso Ugarte. Tento vztah však byl zahalen tajemstvím a ani hereččini nejbližší přátelé o něm nic bližšího nevěděli. Svou novou lásku si užívala pouhé dva roky.

Zemřela 21. ledna 1983. Těšila se tehdy na skvělou roli Čapkovy Matky, již měla hrát. Vedení Národního divadla jí však náhle oznámilo, že pro ni již nemá uplatnění. Unikla jí tedy nejen vytoužená role, ale i titul „národní umělkyně“. Takové jednání herečku velmi ranilo. Zasáhlo i její – už tak velmi slabé – srdce. Ve chvíli, kdy se chystala na představení svého syna, pocítila silnou bolest na prsou. Infarkt, který ji postihl, se stal Daně Medřické osudným.

Meryl


9.8.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 9   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,6/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dana Medřická. Královna českého divadla, filmu i televize.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Kozoroh18
Kozoroh18 - 9.8.2012 20:29

také jsem a mám ráda

 
Bellana
Bellana - 9.8.2012 14:43

Danu Medřickou jsem poprvé viděla snad v devíti, deseti letech jako sestřenici Bětu v televizní inscenaci Balzaca. Byla tak přesvědčivá, že jsem ji dlouho velmi nesnášela, bála jsem se jí. Ale pak přišla Taková normální rodinka a jiné role a taky jsem viděla nějaké dřívější filmy, a začala jsem ji mít ráda.

 
mamoutek
mamoutek - 9.8.2012 12:09

smajlik - 47souhlasím také, že je to paní herečka... já mám před očima jeden bakalářský příběh... jak jsem nemohla pochopit, jak krásně zahrála jednu "babičku"... pořád opakovala... "ale je to přece cizí dítě!"...jestli tam někomu hlídala... nebo nevím... ale úplně ji vidím... Jinak teď má vnučku oblíbenou "Popelku" s Hruškovou a tak jsem si na "macechu" také zavzpomínala...

 
talenka
talenka - 9.8.2012 8:53

Medřickou miluju smajlik - 60 Scény, když jí řeknou, že jí zastřelili manžela v Byl jednou jeden dům, mě spolehlivě vždycky rozbrečí. Kočičí hra byl herecký koncert smajlik - 47 a vůbec všechno.
Skvělá byla v F.L.Věkovi. Tam vůbec bylo obsazení neskutečné, co role, to skvost.

Ona nebyla klasicky krásná, ale ta její oduševnělost jí tu krásu dodávala.

 
Milda3
Milda3 - 9.8.2012 8:22

není co dodat,mé filmové oblíbenkyně,včera Katharine Hepburn a dnes Dana Medřická,ale je jich více i mezi muži

 
Almega
Almega - 9.8.2012 8:06

Prostě uměla !!! a bohužel,ty dnešní mladí herci,co jsou si podobní jak vejce vejci,nic neumí...Málokdo z nich snese přísnější měřítka.Možná jsou i lepší,ale ti se asi do TV a všeobecného povědomí moc nedostanou,protože nemají v sobě tu drzost se drát za každou cenu vpřed...

 
Gorawen
Gorawen - 9.8.2012 7:21

smajlik - 47 Vsechno napsane neni co dodat - Slavka v Mesici na rekou, Frona, Oskliva slecna, Nemocnice na kraji mesta (myslim, ze ta ilustracni fotka je odtud jak rika: "Sedim tu jak nevitana teta z Moravy...", Kocici hrasmajlik - 47smajlik - 61smajlik - 61smajlik - 61smajlik - 47

 
kubikm
kubikm - 9.8.2012 7:20

Draco: smajlik - 75přesně
a úžasná byla v kočičí hře, tu jsem viděla několikrát, nikdy to nebylo stejné...divadlo je na tohle úžasnésmajlik - 47

 
Draco
Draco - 9.8.2012 7:01

Moc pěkný článek smajlik - 61 Zpívající maminka v seriálu Taková normální rodinka je pro mě nej... smajlik - 68 Myslím, že natáčení tohod seriálu si všichni herci přímo užívali, ta pohoda z něj prostě vyzařuje.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127865.
Archiv anket.