Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Sisyfos – nejchytřejší a nejmazanější ze všech lidí, a jak dopadl

Sisyfos – nejchytřejší a nejmazanější ze všech lidí, a jak dopadl

Sisyfovská práce. Tato slova spojujeme s nějakou namáhavou, zbytečnou a nikdy nekončící prací. Stejně jako Sisyfos, odsouzený k tomu, aby neustále valil do kopce těžký kámen, jenž se těsně před vrcholem skutálí dolů... Chudák Sisyfos může začít nanovo a tak je to pořád dokola. Mně osobně nejvíc připomíná Sisyfovskou práci cokoli, co je třeba pravidelně dělat v domácnosti.

Dnes však nechci rozebírat věčně usedající prach, vršící se kopy špinavého prádla či nádobí. Dnes se chci podívat na postavu samotného Sisyfa a zjistit, co provedl tak strašného, že musí na věky věků vykonávat takhle krutý trest.

 

Sisyfos – nejchytřejší a nejmazanější ze všech lidí

Dříve, než začal Sisyfos valit svůj věčný balvan do kopce, patřil v lidské společnosti ke smetánce. Založil Korinth a stal se jeho prvním králem. Jeho život by se dal možná nazvat lehkomyslným. S ničím si příliš nelámal hlavu a raději si užíval světské radosti a kratochvíle. V jeho loži se střídaly různé královské dcery, jedna za druhou...

Je pochopitelné, že rajský život, jehož si tak užíval, se mu opustit nechtělo. Ne, že by přímo toužil po nesmrtelnosti, to ne. Nechtěl se však života vzdát jen tak pro nic za nic. A to mu právě hrozilo. Jednou zahlédl boha Dia ve chvíli, kdy unesl říčnímu bohu Ásópovi dceru Aigínu. Tento zážitek si nenechal pro sebe, což Dia velmi rozzlobilo. Rozhodl se Sisyfův pozemský život ukončit. Vyslal za ním černého boha smrti jménem Thanatos, aby se jej zmocnil.

Jenže Thanatos neuspěl. Sisyfos jej přemohl, spoutal a zavřel do železného sudu. Tento čin sice zajistil Sisyfovi další život, zároveň sisyfosvšak měl dalekosáhlé následky pro celé lidstvo. Lidé přestali umírat, a proto přestali přinášet bohům oběti – neměli proč se jich bát. To se bohům nelíbilo; Zeus se rozhodl vše vrátit do starých pořádků. Seslal na svět boha války Area, aby Thanata vysvobodil. Podařilo se. Thanatos pak uchvátil duši vzpurného Sisyfa a přinesl ji do podsvětí.

Sisyfos poznal, že jde do tuhého, a přemýšlel, jak by se z té šlamastyky dostal. Ještě před touto událostí předvídavě zakázal své manželce, aby v případě jeho smrti nosila bohům jakoukoli oběť. Žena jej poslechla a vládce podsvětí Hádes a jeho žena čekali na pohřební oběť za Sisyfa marně. Sisyfos slíbil, že vše napraví, jen ho musí pustit zpátky na zem. Tam prý své ženě vyčiní a pak se spořádaně vrátí do podsvětí. Hádes se nechal jeho výřečností obalamutit a na jeho návrh přistoupil.

Když se Sisyfos vrátil na zem, samozřejmě ho ani nenapadlo něco z toho, co Hádovi slíbil, dodržet. Užíval si života plnými doušky a bohům i jejich naivitě a hlouposti se leda tak vysmíval. Hádes ovšem zuřil. Poslal za Sisyfem opět Thanata. Thanatos si počkal na příhodnou chvíli a Sisyfovi omámenému alkoholem uchvátil duši.

Tentokrát se Sisyfos z podsvětí nedostal. A poněvadž hrozilo nebezpečí, že Sisyfův příklad by mohl některé další lidi svést k pramalé úctě k bohům, uložil mu Zeus exemplární trest: Věčně musí valit balvan na vysokou horu, před vrcholem mu však vyklouzne, a tak musí celou práci začít znovu, od začátku. Byla to jen věčná a úplně zbytečná dřina. Sisyfa při ní kromě velké fyzické námahy trápilo i to, že mu nepomůže jeho chytrost a důvtip. A tak už celé věky valí v podsvětí kámen do kopce a úpí nad bezvýchodností své situace.

Meryl


17.8.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,6/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Sisyfos – nejchytřejší a nejmazanější ze všech lidí, a jak dopadl

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 17.8.2012 23:05

Verera: smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 47
a tady by ještě navíc musel žádat o povolení a platit daněsmajlik - 34

 
krasaka
krasaka - 17.8.2012 10:01

Verera: smajlik - 47 smajlik - 34 smajlik - 5

 
loupák
loupák - 17.8.2012 8:36

Verera: smajlik - 34smajlik - 34

 
Verera
Verera - 17.8.2012 8:17

Tohle je krásně zapracováno v jedné knížce od Pratchetta.

V pekle jsou duše, takže fyzická bolest tam neexistuje, pouze duševní. Tím pravým utrpením pro Sysifa není to, že valí neustále balvan do kopce. To je docela zábava. Může si zkoušet různý způsob chytů, valit ho pokaždé jinak apod. Ta pravá hrůza je v tom, že pokaždé než začne valit kámen do kopce musí absolvovat sáhodlouhé školení o bezpečnosti práce. smajlik - 34

 
loupák
loupák - 17.8.2012 7:39

Jooo to znám,taky doma pořád valim balvan a furt se mi vrací potforasmajlik - 36smajlik - 68

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127553.
Archiv anket.