Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Snacha versus tchyně

Snacha versus tchyně

Královská koruna nebývala vždy zárukou spokojeného života v blahobytu a úctě. Spíš naopak – panovníci a panovnice to neměli lehké a jejich životy byly protkány intrikami a nečistými úklady.

Nejinak tomu bylo i v případě naší první královny Ludmily. Všichni ji známe jako babičku patrona českých zemí svatého Václava, kterého vychovávala. Život a osud svaté Ludmily byl však krutý, plný bolesti a utrpení.

Ludmila pocházela ze země sálských Srbů a narodila se někdy po roce 850. V necelých patnácti letech ji provdali za Bořivoje I. a podle dochovaných legend ji na Moravě křtil sám arcibiskup Metoděj.

Kolik pravdy je v legendách o jejím životě, dnes již těžko zjistíme. Jedno je ale jisté: spolu se svým manželem se stali prvním doloženým českým panovnickým párem, a jsou tak prapředky českých panovníků až do zániku českého království v roce 1918.

 

Nelehký ženský úděl

Ludmila porodila Bořivojovi celkem šest dětí. Tři dcery a tři syny. Jmény známe jenom dva – Spytihněva a Vratislava. Brzy ovdověla a po Bořivojově smrti převzal vládu nad zemí prvorozený syn Spytihněv. I ten bohužel předčasně skonal ve věku pouhých 40 let. Na trůn pak usedl druhorozený sny Vratislav, který se oženil s Drahomírou, jež mu povila dva syny. Václava a Boleslava.

Ludmila, zdrcená ztrátou manžela, později i prvorozeného syna, se uchýlila do ústraní a zasvětila svůj život pomoci chudým a potřebným. Obětavě a nezištně se starala o všechny, kteří trpěli nouzí. Rány osudu si však nevybírají. Ve věku 33 let skonal i druhorozený syn Vratislav. Ze škol v Budči byl povolán jeho syn Václav, aby se ujal vlády. Jelikož byl ještě velmi mlád, rozhodli vladykové, že ho spolu s bratrem Boleslavem dají na vychování k babičce Ludmile.

 

Snacha versus tchyně

To ale velmi nelibě nesla její snacha Drahomíra, matka obou chlapců. „Vzplanula proti ní jedovatým hněvem a soužila se zlou představou, že bude oloupena o vládu i jmění a že si panovnickou moc přisvojí její tchyně.“

Ludmila nijak netoužila dostat se se snachou do sporu a po poslech jí vzkázala: „Nikdy jsem nepocítila touhu po nějaké části tvé vlády a panovati nad tebou nechci. Vezmi si nazpět své syny, je-li ti libo, vládni s nimi, mně pak dovol, abych sloužila Kristu na místě, které mi určíš.“ Drahomíra ve svém hněvu posly ani nevyslechla, a Ludmile nezbylo, než se ukrýt do bezpečí na hrádek Tetín.svatá ludmila

 

Úkladná vražda 

A právě zde, na hradě Tetíně, byla 15. září 921 Ludmila nemilosrdně zavražděna. Drahomíra vyslala dva velmože Tunnu a Gomona se silným vojenským oddílem, aby hrad dobyli a tchyni zabili.

Když oba Vikingové vtrhli do domu, našli Ludmilu, jak odpočívá v ložnici. Bylo jí hned jasné, že její dny jsou sečteny. Se svým osudem se smířila důstojně, prosila však, aby jí prokázali poslední milost a připravili ji o život stětím hlavy. „Neboť chtěla po příkladu mučedníků prolitou krví vydati svědectví Kristu.“ Nebyla ale vyslyšena. Vrazi jí kolem krku utáhli smyčku a nebohou Ludmilu zardousili. Poté hrad vydrancovali a kořist předali Drahomíře, která je za jejich čin bohatě odměnila.

 

Hrobka se zázračnou vůní

Ludmilini věrní vystrojili důstojný pohřeb. Podle pověstí se později na hrobě blahoslavené mučednice Ludmily udála řada zázraků. „Z její hrobky vycházela zvláštní, velká a příjemná vůně, která převyšovala vůni všech drahých mastí a květů. A velmi mnozí tam v nočním tichu viděli plápolati voskové svíce a svítilny.“

Jenže to nedalo spát Drahomíře. Proto přikázala, aby nad Ludmiliným hrobem vystavěli chrám k poctě sv. Michaela archanděla. Důvod byl prostý – zázraky, které se tam děly, by pak nebyly přisuzovány Ludmile, ale ostatkům svatých, uloženým v chrámu.

Historicky tento příběh doložen není. Jisté však je, že podobná pověst vnikla o sto let později o sporu mezi babičkou Adelheid a matkou Theofano, které se přely o výchovu mladičkého Oty III. Snad se její autor inspiroval příběhem právě svaté Ludmily a Drahomíry.

Jistě víme jen to, že svatá Ludmila byla babičkou svatého Václava. Ať už byl její příběh jakýkoli, proč nevěřit tomu, že ho milovala, učila a vzdělávala? Že se o svého vnuka starala, jak nejlépe uměla, když jeho matka usedla na český trůn?

 

Zdroj: J. Fidler a kol.: České královny, Kristiánova legenda

Meryl


22.8.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 16   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Snacha versus tchyně

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
anhelli
anhelli - 22.8.2012 20:42

PetraKJ:
Vidno, ze pruvodce vychazi, stejne jako vetsina spisu o Sissi, z jednoho jejiho zivotopisu ze 30. let 20. stoleti, ktery uz ale nekolikero jejich zivotopiscu zpochybnilo minimalne prave, co se tyce vztahu Zofie a Sissi. Ze Zofie zase nebyla takova tchyne furie, dokazuji dopisy, ve kterych Zofie Sissi chvali, nez Sissi prijela do Vidne, snazila se ji zaridit jeji pokoje tak, aby se Sissi ve Vidni libilo a podobne. Faktem ovsem zustava, ze Sissi byla rodove zatizena, a proto psychicky nevyrovnana, naladova osoba, a vyrustala v uplne odlisnem prostredi, nez ktere bylo na cisarskem dvore, a svou roli cisarovny nezvladla. Spanelsky dvorsky ceremonial nam sice muze prijit ujety, ale tak to proste na tom dvore chodilo a nedelal se z toho holubnik. Tudiz to sice pro Sissi mohlo byt nadmiru otravne a obtezujici, ale ocekavalo se od ni, ze se podle nej bude chovat, protoze je cisarovna a z teto pozice jiste zavazky jednoduse vyplyvaji. Zofie Sissi ve vykonavani role cisarovny nebranila. Sissi ovsem povinnosti cisarovny proste nebavily (jak se delala pri ruznych prilezitostech vzacnou a chovala se jako male rozmazlene decko, to je taky samostatna kapitola), takze si bajila ruzne nemoce, behem kterych procestovala pul sveta a vymyslela si rozlicne kratochvile, ktere ji cisar velkoryse financoval. S tema detma bych to taky nevidela tak dramaticky. Tehdy bylo bezne, ze urozena dama povila ditko, ktere okamzite prebrala chuva a kojna, a urozena matka se na vymydlene a napapane ditko chodila divat, kdyz zrovna nemela do ceho pichnout. Myslim si, ze Sissi se proste pro roli cisarovny nehodila a Frantisek Josef sahl pri vyberu nevesty tezce vedle. Zase na druhou stranu, kdyby se Sissi napasovala do role cisarovny, jako by to kazda jina princezna, nemeli bychom ty tri pekne filmy, ze:))) Btw ta historka o tom, jak si FJ mel brat Sissinu sestru Helenu, taky neni pravdiva. Tehdy bylo bezne, ze se vybrala vhodna rodina, ktera mela zrovna dcery na vdavani, budoucimu zenichovi se tyto dcery predvedly a on si mezi nimi zvolil, kterou si vezme. Takze uz do toho Bad Ischlu jely obe princezny s tim, ze jednu z nich si FJ vybere a ozeni se s ni. Tudiz na Sissi nebyla Zofie urcite tak protivna jako v tom filmu.

 
PetraKJ
PetraKJ - 22.8.2012 15:57

anhelli: O Sissi si myslím, že byla silně nevyzrálá. Ale když se zamyslíme nad jejím dětstvím a pak náhle šok, město, císařský dvůr a všechna pravidla kolem, asi nebyla s to, to všechno zdravě zvládnout.
Minulý týden jsme byli ve Vídni a kolem císařství je tam pořád rušno, hlavně kvůli zájmu turistů. V turistickém průvodci se mimojiné píše o Sissi toto:
....František Josef byl své choti bezesporu velmi oddán, ale zároveň nesmírně lpěl na své panovačné matce, arcivévodkyni Sofii, jež měla takřka až fanatickou zálibu v dvorním protokolu. Bránila Alžbětě zastávat roli císařovny, a což bylo ještě horší, matky jejich dětí. Velmi obezřetně vybírala služebné a vychovatelky, které se dětí ujímaly takřka okamžitě po porodu. Později svou neutěšenou situaci Alžběta popsala své dceři následujícími slovy: "Manželství je naprosto absurdní instituce. V patnácti letech tě bez tvého vědomí prodají, přinutí tě přijmout závazek, kterému nerozumíš, a násleujích třicet či více let trpíš tím, že jej nedokážeš zrušit.".... Tak si udělejte obrázek sami, taky vztah tchýně x snacha...

 
orinka
orinka - 22.8.2012 11:48

a naopak bych moc ráda věděla, co by na dnešní svět řekla Drahomíra i Ludmilasmajlik - 68

 
Almega
Almega - 22.8.2012 11:26

anhelli: Jo a jak se nechala obkládat syrovým masem,aby si udržela štíhlost,fuj! Nakonec zestárla mnohem rychleji,než si myslela,opustily ji zuby a ke konci života běhala inkognito s dvorní dámou po horách,než jí ten cvok propíchl pilníkem.

 
anhelli
anhelli - 22.8.2012 10:22

kubikm:
Ovsem pravdou je, ze Sissi o ty deti nijak zvlast nestala. Ta mela spoustu svych vlastnich zajmu a deti rada nemela uz z toho duvodu, ze tehotenstvi nicilo jeji dokonalou stihlou postavu. Ja s ni driv po shlednuti filmu taky soucitila, ovsem kdyz jsem se v ramci skoly zacla hrabat v jejim zivote dukladneji, muzu rict, ze tak zpovykanou a marnivou zenskou by clovek pohledal.

 
caira
caira - 22.8.2012 9:15

Linda: smajlik - 47 to by uděala moje máma, ale moje tchyně by jim letěla naproti a na mně by strouhala mrkvičku

 
loupák
loupák - 22.8.2012 9:13

kubikm: smajlik - 34to mi taky nikdy nikdo nevysvětlilsmajlik - 76...a žijusmajlik - 68

 
kubikm
kubikm - 22.8.2012 9:09

loupák: to máš i s prostým letopočtem...je rok před naším...rok našeho
logicky tam chybí rok nultýsmajlik - 42

 
loupák
loupák - 22.8.2012 9:00

kubikm: no prááávě,proto mě historie tohoto tipu nechávala(nechává) chladnousmajlik - 26..taky to podle toho vypadalo ve školesmajlik - 16

 
loupák
loupák - 22.8.2012 8:58

loupák: smajlik - 76tenhle smajlíksmajlik - 36 tam být neměl,se omlouvámsmajlik - 72

 
kubikm
kubikm - 22.8.2012 8:55

jinak ani Sisi nemohla vychovávat své děti, ty ji zabavila tchýně...a potom ještě baba měla kecy, že Sisi chodí za chlapama....

 
kubikm
kubikm - 22.8.2012 8:53

loupák: smajlik - 68jenže ono není ani jisté, kdy vlastně ten svatý Václav byl zabit....to máš potom těžký

 
loupák
loupák - 22.8.2012 8:43

caira: smajlik - 75moje řečsmajlik - 42
...jinak teda k článku,bůhví jak to s tou ,,svatou,, Ludmilou bylo,je to takový povídání o tom,co ,,možná,, bylo nebo nebylo a to já neberu,mám ráda realitu a prokazatelný skutečnostismajlik - 26(nic proti tobě Merylkosmajlik - 61)smajlik - 36

 
Almega
Almega - 22.8.2012 8:34

Já bych se taktéž na vnoučata nevěšela,když mají své matky....Já už si své odpracovala a nebažím po rušení mých kruhů kýmkoliv....

 
Linda
Linda - 22.8.2012 7:50

Rozhodnout vladykové, ze moje tchyne bude vychovavat moje deti, tak tchyne sama jde a urizne jim vsem hlavy....ona si prece nenecha kazit zivot vnoucaty

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146839.
Archiv anket.