Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Manželství mezi sourozenci? U božstva se to smí.

Manželství mezi sourozenci? U božstva se to smí.

Byla uctívána v celém starověkém Řecku, nejvíce pak na ostrově Samu, kde se narodila. Homér její krásu opěvoval jako „zlatotrůnnou“, „velebnou“ a „kravookou“, což nemyslel posměšně, jelikož krávy mají skutečné krásné a velké oči.

Víte, o kom je řeč? O bohyni Héře, manželce nejvyššího boha Dia. Pečovala o posvátnost a neporušenost manželských svazků, sesílala manželům potomstvo a pomáhala matkám při porodu. Ironií tak trochu je, že ač sama byla velmi dbalá manželské věrnosti, měla za manžela snad největšího proutníka v celém pozemském i božském starověkém Řecku.

Při jejím narození ji postihl stejný osud jako všechny její starší sourozence. Její otec Kronos ji snědl, aby se zbavil dalšího možného povstalce proti své vládě. Jako božské bytosti ale všechny jeho děti nadále žily v jeho útrobách. Vysvobodil je až jejich nejmladší bratr Zeus, kterého matka tajně porodila na ostrově Kréta.

Zeus se pak stal nejvyšším bohem a za manželku si vyvolil právě Héru, která jej okouzlila svou krásou. Sňatky mezi sourozenci tehdy nebyly v božských ani v aristokratických kruzích ničím výjimečným. Tak se stala Héra nejvyšší bohyní a královnou nebes.

Jako manželka boha Dia byla jeho spoluvládkyní, byť s omezenými pravomocemi. Zeus se s ní často radil a na její úsudek hodně dbal. Hojně také plnil různá její přání, protože Héra si dokázala vždy prosadit svou. Když nebylo její přání splněno, vyvolávala nekonečné hádky, které Dia velmi unavovaly. Když už to opravdu přeháněla, uplatnil svou moc a odkázal ji do patřičných mezí. Jednou ji dal dokonce za trest spoutat zlatými řetězy a pověsil ji mezi nebem a zemí.

Z dnešního pohledu by se dalo říct, že jejich manželství bylo více než bouřlivé. Vinou Diovy neuhasitelné touhy po všech ženách – pozemských i božských. Žádnou sukni nenechal na pokoji a používal různé lsti, aby se dostal k objektu svého zájmu. Výsledkem bylo velké množství dětí, které zplodil a jejichž existenci Héra nesla velmi těžce. Pokaždé, když se o nějakém novém plodu jeho záletů dozvěděla, ztropila mu scénu, při které lítaly hromy a blesky a celý Olymp se otřásal.

Ona sama dala Diovi tři potomky: boha války Area, božského kováře a zbrojíře Hefaista a bohyni věčného mládí Hébu. Tu si podle některých bájí porodila sama, stejně jako Zeus bohyni Athénu. Héřinou dcerou byla prý i ochranná bohyně porodu Eileithyia.

Velmi účinně zasahovala do života různých antických hrdinů a vytrvale pronásledovala Diovy potomky ze smrtelných žen. Byla to ona, kdo na zemi sesílal bouře, hromy, blesky a mlhy. Byla šlechetná a laskavá, ale uměla být i velmi nemilosrdná a krutá. Přesto anebo právě proto patřila mezi nejuctívanější bohy starověkého Řecka, o čemž svědčí množství chrámů, které jsou jí zasvěceny.

Meryl


10.9.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 11   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Manželství mezi sourozenci? U božstva se to smí.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Bety
Bety - 11.9.2012 7:43

smajlik - 76 a jéje už vidím že je to psáno níže... jsem si nevšimla smajlik - 81

 
Bety
Bety - 11.9.2012 7:42

loupák: Zeus si porodil Athénu, protože Pallas Athéna vyskočila Diovi z hlavy.

 
kubikm
kubikm - 10.9.2012 20:06

Almega: no ale zase Habsburkové...co mezi nima bylo šílenců atd...a škaredých lidí....

 
Almega
Almega - 10.9.2012 15:00

Jiný kraj-jiný mrav...Viz faraóni,ti si také brali sestry za ženy.Nikde jsem ale nečetla,že by měli nějak poškozené potomky!

 
loupák
loupák - 10.9.2012 12:06

marukralova: smajlik - 76sodoma-gomorasmajlik - 42
catcat: tak to by mě fakt nenapadlosmajlik - 6smajlik - 26...dík

 
catcat
catcat - 10.9.2012 11:26

Athéna vyskočila Diovy z hlavy

 
marukralova
marukralova - 10.9.2012 11:23

"Poď, opojíme svojho otca vínom a budeme ležať s ním, aby sme živé zachovaly semeno od svojho otca. A opojily svojho otca vínom v tú noc, a vošla staršia a ležala so svojím otcom, ktorý nevedel, ani kedy ľahla, ani kedy vstala. A stalo sa na druhý deň, že povedala staršia mladšej: Hľa, ležala som minulú noc so svojím otcom. Opojme ho vínom i túto noc, a vojdi a lež s ním a tak živé zachováme semeno od svojho otca. A napojily aj v tú noc svojho otca vínom, a vstala mladšia a ležala s ním, ktorý zase nevedel ani kedy ľahla ani kedy vstala. A tak počaly obe dcéry Lotove od svojho otca."
Genesis 19,32-36

 
loupák
loupák - 10.9.2012 10:50

kubikm: to by i dávalo smyslsmajlik - 47...ještě co se týče Héry,tam bych to pochopila,mohl do ní vstoupit duch svatý,když byla bohyněsmajlik - 58...,ale co Zeus,ten asi mohl těžko rodit?smajlik - 71

 
kubikm
kubikm - 10.9.2012 9:17

hm...tak oprava...pochopila...on....ona
nechápu, kam mi to a skočilosmajlik - 76, ale celé se mi to seká

 
kubikm
kubikm - 10.9.2012 9:07

loupák: no já to pochopil
některé děti měl ona
některé ona
některé spolusmajlik - 68

 
loupák
loupák - 10.9.2012 7:46

Merylko moc zajímavý článek,jako vždysmajlik - 47...nevím jestli je to tím,že jsem ještě po ránu tupá,ale nějak nerozumím tý větě v předposledním odstavci: ,,Tu si podle některých bájí porodila sama,stejně jako Zeus bohyni Athénu.,,...vůbec nevím jak to chápatsmajlik - 71...předem díky za vysvětlenísmajlik - 61

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 125754.
Archiv anket.