Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Byla tak šeredná, že kdo ji spatřil, na místě zkameněl

Byla tak šeredná, že kdo ji spatřil, na místě zkameněl

Antické báje jsou kromě všelijakých pozemských, božských a polobožských hrdinů plné také všelijakých oblud a příšer. Dvouhlavý pes, jednoocí obři a mnoho dalších, určitě jich spoustu znáte sami. Víte, které příšery patřily k těm nejstrašnějším, nejošklivějším a nejděsivějším?

Byly to Gorgony. Jejich matkou byla mořská bohyně Kétó a otcem hlídač mořských oblud Forkýs. Chudák matička, do něžné příslušnice ženského pohlaví měla opravdu daleko. Byla nesmírně ošklivá a už ve chvíli, kdy se narodila, vypadala jako stařena. Zosobňovala všechny hrůzy na moři i v moři.

nejšerednějšíS manželem zplodila několik potomků, kteří ji vskutku nezapřeli: tři obludné, okřídlené Gorgony, tři hádavé stařeny Graie, nikdy neusínajícího draka Ládóna a šerednou nymfu Thoósu.

Nejstrašnější z těchto příšer byly Gorgony. Jmenovaly se Euryalé, Sthenó a Medusa. Původně byly krásné a velice půvabné, na což byly také patřičně pyšné. Za nezřízenou ješitnost je však bohové přísně potrestali. Proměnili je v nestvůry, jež vypadaly jako kříženci ptáka s kovovými křídly a stařeny. Měly rozšklebenou tvář, zploštělý nos, zvířecí uši a dlouhé tesáky. Místo vlasů jim z hlavy vyrůstali jedovatí hadi. Vypadaly tak hrozně a strašidelně, že při pohledu na ně člověk zkameněl.

Nejznámější z Gorgon byla Medusa. Na rozdíl od svých sester byla smrtelná a skonala mečem hrdiny Persea. Ten se k ní dostal na okřídlených sandálech a v kouzelné přilbě, která ho skryla před jejím zrakem. Pozoroval ji ve svém štítě jako v zrcadle a kouzelným zahnutým mečem jí usekl hlavu. Z těla umírající Medusy pak vystoupil obr Chrýsaor a okřídlený kůň Pegasos. Z krve se pak zrodili jedovatí hadi.nejšerednější

Perseus pak používal hrůzostrašné Medusiny hlavy jako zbraně, kterou proměňoval své nepřátele v kámen. Poprvé, když ho urazil obr Atlas, podruhé, když ho napadl odmítnutý ženich jeho manželky Andromedy, a potřetí, když se pomstil serifskému králi Polydektovi za násilnosti, jichž se dopustil na jeho matce Danae.

Pak odevzdal Medusinu hlavu bohyni Athéně, která si ji připevnila na štít. Podle tohoto vzoru si hlavou Medusy zdobili své štíty i další mytičtí i historičtí hrdinové. Její hrůzné vzezření jim mělo pomoci zajistit vítězství.

Meryl


18.9.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Byla tak šeredná, že kdo ji spatřil, na místě zkameněl

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jagea
Jagea - 18.9.2012 11:19

orinka: jo,jo, většinou všechno odnesou ženské...smajlik - 58smajlik - 42

 
orinka
orinka - 18.9.2012 8:30

Chudák Medusa. Když jsem zjistila, co se jí stalo, mohla jsem ji jen politovat. Vždyť za to nemohla! V chrámu bohyně ji znásilnil Poseidon a bohyně se tak rozzuřila, že ji za to (!) proměnila v obludu. Místo aby proměnila Poseidona. To je spravedlnost, co?smajlik - 76

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.