Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Zoufalá manželka Kateřina Medicejská

Zoufalá manželka Kateřina Medicejská
Jméno Kateřiny Medicejské je spjato s travičskými aférami, ale také s Bartolomějskou nocí. Zatímco její travičské praktiky nebyly nikdy věrohodně doloženy (kromě jiných prý otrávila svou tchyni a omylem dokonce i jednoho svého syna), spoluvina za krveprolití v srpnu roku 1572 doložena je. Při Bartolomějské noci přišlo o život 3 000 hugenotů z řad šlechty i prostých občanů.

Jisté je jedno: Kateřina byla žena tvrdá, neústupná, ale i velmi diplomatická a svým způsobem okouzlující. Její život rozhodně nebyl procházka růžovým sadem; ani jí se nevyhnuly citové problémy, které zná každá žena.
 
Novorozený sirotek
Už samotný počátek Kateřinina života nebyl šťastný. Pár dní po jejím narození v dubnu 1519 jí zemřeli oba rodiče. Malá Kateřina byla poslána k prastrýci, papeži Lvovi X. Od šesti let byla vychovávána ve florentském klášteře Le Murate. V té době sloužila při různých povstáních jako rukojmí. Nový papež Klement VII. ji pak v jejích čtrnácti letech zaslíbil francouzskému druhorozenému královskému synovi Jindřichu Orleánskému.
 
Zamilovaná nevěsta a nešťastný ženich
Jako mnohé podobně domluvené sňatky, i tento svazek byl pramálo šťastný. Zvlášť Jindřich nebyl ze své nevěsty nadšený. Bylo mu pouhých čtrnáct let a nevěsta se mu nelíbila. Kateřina se však do něj zamilovala a netušila, že Jindřich její lásku nikdy neopětuje.

Při velkolepé svatbě mladičká Kateřina zářila a ženich trpěl. Uběhly tři roky a manželství zůstávalo bezdětné. Špitalo se, že Kateřina je neplodná, jenže mnoha lidem bylo jasné, že pravda bude někde jinde. Jindřich svou ženu velmi zanedbával a spíše než jí se věnoval své milence – o dvacet let starší dvorní dámě Dianě de Brezé z Poitiers.
Pak zastihla francouzský dvůr krutá rána. Zemřel prvorozený syn a následník trůnu František. Na jeho místo nastoupil druhorozený Jindřich. A vyvstal problém: nový následník trůnu se svou manželkou nemá žádné dítě. Veškerá vina padla na Kateřinu, poněvadž se prokázalo, že Jindřich děti mít může. Důkazem byla jeho nemanželská dcera, již si přivezl z jednoho válečného tažení.

Situace vypadala pro Kateřinu beznadějně. Královna, která není schopna dát zemi následníka, není v lehké situaci. Jenže jak by mohla otěhotnět, když ji její manžel ignoroval. V tomto nepříjemném období jí ale paradoxně pomohla právě její sokyně – milenka jejího muže Diana.

Jí totiž vyhovovalo, že Jindřich Kateřinu nemiluje. Měla strach, že kdyby Kateřinu zapudil, mohl by se oženit znovu. A kdoví... třeba by se do nové manželky zamiloval. Pak by Diana jako králova milenka asi skončila. A tak to byla právě ona, jež každý večer posílala svého milence do ložnice za manželkou.
 
Milování z povinnosti
Jak se cítila Kateřina, které muselo být jasné, že její muž se s ní miluje pouze z povinnosti, se dnes už nedozvíme. Ale hezky jí asi nebylo. Možná to všechno snášela jen kvůli vidině královské koruny.
Jindřichovo snažení konečně přineslo první výsledek. Deset let po svatbě, v roce 1544, v době, kdy již nikdo nedoufal, se Kateřině narodil první syn. Dostal jméno po svém dědečkovi – František. A tak se ledy prolomily a Kateřina všem podezíravým pomluvačům dokázala, že neplodná skutečně není. V následujících dvanácti letech porodila deset dětí, z nichž některé zemřely v útlém věku.

Zdálo by se, že je všechno v pořádku a Kateřina se konečně začne těšit vážnosti. Bohužel, opak je pravdou. Král miluje Dianu, která má u dvora stále větší slovo. Jindřich se ji ani nepokouší navštěvovat tajně, lože se svou milenkou sdílí zcela okázale a bez skrupulí. Jejich milostné dovádění se mnohdy dostane až ke Kateřininým uším, což musí být nadmíru potupné. Přesto to pokorně snáší a nikdo netuší, jak moc Dianu nenávidí. A že má proč ji nenávidět. Nejen, že ji připravila o manžela, ale směla zasahovat i do výchovy Kateřininých dětí. I na dvoře všichni uznávali jen Dianu – Kateřinu ignorovali.

Své místo na slunci Kateřina Medicejská získala až po roce 1559, kdy její manžel Jindřich zemřel. Byl velký milovník soubojů a právě jeden z nich se mu stal osudným. Třísky ze zlomeného kopí se mu zabodly do oka a král svému zranění po několika dnech podlehl.

Diana byla vykázána ze dvora, kam se již nikdy nevrátila. Zemřela v roce 1566, když si při vyjížďce na koni komplikovaně zlomila nohu.

Kateřina pak usedla na francouzský trůn coby regentka a vládla za svého nezletilého syna. Zemřela 5. ledna 1589.

Meryl


26.9.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,4/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zoufalá manželka Kateřina Medicejská

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
loupák
loupák - 26.9.2012 8:11

Kadla: Jarča*: smajlik - 75přesně tak,kdyby se ke každýmu panovníkovi přiřadila nějaká zajímavá třeba i pikantní historka,hned by si to člověk pamatoval lípsmajlik - 64smajlik - 68

 
Jarča*
Jarča* - 26.9.2012 7:38

Moc zajímavé smajlik - 47
Taky čtu ráda takové články, teď vychází i řada časopisů s různými zajímavostmi z historie - škoda, že dřív to nebylo, hned by byl ten dějepis záživnější než jen suchá data a jména...

 
Kadla
Kadla - 26.9.2012 7:26

Mě překvapuje, že se dožila 70 let.. to v té době určitě nebylo běžné...

Loupák: Meryl: Taky mě tyhle články hodně zajímají, v dějepise nás to neučili, a přitom, kdyby nás učili dějepis vyprávěním takovýchhle příběhů, určitě by mě to bavilo podstatně víc...

 
loupák
loupák - 26.9.2012 6:33

smajlik - 47se divim,že tu Dianu hned z kraje neotrávilasmajlik - 42,muselo to být pro ní potupnýsmajlik - 65...moc zajímavé počteníčko,díky Merylsmajlik - 61

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 92599.
Archiv anket.