Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Zoufalá manželka Kateřina Medicejská

Zoufalá manželka Kateřina Medicejská
Jméno Kateřiny Medicejské je spjato s travičskými aférami, ale také s Bartolomějskou nocí. Zatímco její travičské praktiky nebyly nikdy věrohodně doloženy (kromě jiných prý otrávila svou tchyni a omylem dokonce i jednoho svého syna), spoluvina za krveprolití v srpnu roku 1572 doložena je. Při Bartolomějské noci přišlo o život 3 000 hugenotů z řad šlechty i prostých občanů.

Jisté je jedno: Kateřina byla žena tvrdá, neústupná, ale i velmi diplomatická a svým způsobem okouzlující. Její život rozhodně nebyl procházka růžovým sadem; ani jí se nevyhnuly citové problémy, které zná každá žena.
 
Novorozený sirotek
Už samotný počátek Kateřinina života nebyl šťastný. Pár dní po jejím narození v dubnu 1519 jí zemřeli oba rodiče. Malá Kateřina byla poslána k prastrýci, papeži Lvovi X. Od šesti let byla vychovávána ve florentském klášteře Le Murate. V té době sloužila při různých povstáních jako rukojmí. Nový papež Klement VII. ji pak v jejích čtrnácti letech zaslíbil francouzskému druhorozenému královskému synovi Jindřichu Orleánskému.
 
Zamilovaná nevěsta a nešťastný ženich
Jako mnohé podobně domluvené sňatky, i tento svazek byl pramálo šťastný. Zvlášť Jindřich nebyl ze své nevěsty nadšený. Bylo mu pouhých čtrnáct let a nevěsta se mu nelíbila. Kateřina se však do něj zamilovala a netušila, že Jindřich její lásku nikdy neopětuje.

Při velkolepé svatbě mladičká Kateřina zářila a ženich trpěl. Uběhly tři roky a manželství zůstávalo bezdětné. Špitalo se, že Kateřina je neplodná, jenže mnoha lidem bylo jasné, že pravda bude někde jinde. Jindřich svou ženu velmi zanedbával a spíše než jí se věnoval své milence – o dvacet let starší dvorní dámě Dianě de Brezé z Poitiers.
Pak zastihla francouzský dvůr krutá rána. Zemřel prvorozený syn a následník trůnu František. Na jeho místo nastoupil druhorozený Jindřich. A vyvstal problém: nový následník trůnu se svou manželkou nemá žádné dítě. Veškerá vina padla na Kateřinu, poněvadž se prokázalo, že Jindřich děti mít může. Důkazem byla jeho nemanželská dcera, již si přivezl z jednoho válečného tažení.

Situace vypadala pro Kateřinu beznadějně. Královna, která není schopna dát zemi následníka, není v lehké situaci. Jenže jak by mohla otěhotnět, když ji její manžel ignoroval. V tomto nepříjemném období jí ale paradoxně pomohla právě její sokyně – milenka jejího muže Diana.

Jí totiž vyhovovalo, že Jindřich Kateřinu nemiluje. Měla strach, že kdyby Kateřinu zapudil, mohl by se oženit znovu. A kdoví... třeba by se do nové manželky zamiloval. Pak by Diana jako králova milenka asi skončila. A tak to byla právě ona, jež každý večer posílala svého milence do ložnice za manželkou.
 
Milování z povinnosti
Jak se cítila Kateřina, které muselo být jasné, že její muž se s ní miluje pouze z povinnosti, se dnes už nedozvíme. Ale hezky jí asi nebylo. Možná to všechno snášela jen kvůli vidině královské koruny.
Jindřichovo snažení konečně přineslo první výsledek. Deset let po svatbě, v roce 1544, v době, kdy již nikdo nedoufal, se Kateřině narodil první syn. Dostal jméno po svém dědečkovi – František. A tak se ledy prolomily a Kateřina všem podezíravým pomluvačům dokázala, že neplodná skutečně není. V následujících dvanácti letech porodila deset dětí, z nichž některé zemřely v útlém věku.

Zdálo by se, že je všechno v pořádku a Kateřina se konečně začne těšit vážnosti. Bohužel, opak je pravdou. Král miluje Dianu, která má u dvora stále větší slovo. Jindřich se ji ani nepokouší navštěvovat tajně, lože se svou milenkou sdílí zcela okázale a bez skrupulí. Jejich milostné dovádění se mnohdy dostane až ke Kateřininým uším, což musí být nadmíru potupné. Přesto to pokorně snáší a nikdo netuší, jak moc Dianu nenávidí. A že má proč ji nenávidět. Nejen, že ji připravila o manžela, ale směla zasahovat i do výchovy Kateřininých dětí. I na dvoře všichni uznávali jen Dianu – Kateřinu ignorovali.

Své místo na slunci Kateřina Medicejská získala až po roce 1559, kdy její manžel Jindřich zemřel. Byl velký milovník soubojů a právě jeden z nich se mu stal osudným. Třísky ze zlomeného kopí se mu zabodly do oka a král svému zranění po několika dnech podlehl.

Diana byla vykázána ze dvora, kam se již nikdy nevrátila. Zemřela v roce 1566, když si při vyjížďce na koni komplikovaně zlomila nohu.

Kateřina pak usedla na francouzský trůn coby regentka a vládla za svého nezletilého syna. Zemřela 5. ledna 1589.

Meryl


26.9.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,5/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zoufalá manželka Kateřina Medicejská

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
loupák
loupák - 26.9.2012 8:11

Kadla: Jarča*: smajlik - 75přesně tak,kdyby se ke každýmu panovníkovi přiřadila nějaká zajímavá třeba i pikantní historka,hned by si to člověk pamatoval lípsmajlik - 64smajlik - 68

 
Jarča*
Jarča* - 26.9.2012 7:38

Moc zajímavé smajlik - 47
Taky čtu ráda takové články, teď vychází i řada časopisů s různými zajímavostmi z historie - škoda, že dřív to nebylo, hned by byl ten dějepis záživnější než jen suchá data a jména...

 
Kadla
Kadla - 26.9.2012 7:26

Mě překvapuje, že se dožila 70 let.. to v té době určitě nebylo běžné...

Loupák: Meryl: Taky mě tyhle články hodně zajímají, v dějepise nás to neučili, a přitom, kdyby nás učili dějepis vyprávěním takovýchhle příběhů, určitě by mě to bavilo podstatně víc...

 
loupák
loupák - 26.9.2012 6:33

smajlik - 47se divim,že tu Dianu hned z kraje neotrávilasmajlik - 42,muselo to být pro ní potupnýsmajlik - 65...moc zajímavé počteníčko,díky Merylsmajlik - 61

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 126730.
Archiv anket.